S novým rokom prichádzajú aj nové pravidlá. Tie sa týkajú aj „štartovného“ mesta na ceste, ktorá kedysi formovala celý svet a menila ľudské životy. Mesta, ktoré je chvíľkami nepochopiteľné a najnovšie od roku 2024 zavádza nový skúšobný systém na reguláciu turistov.

Väčšina ho už dobre pozná. Prichádza doň ročne 30 miliónov návštevníkov, aby sa kochali slávnymi dielami a úchvatnou architektúrou. Stoja za nimi Benátčania, ktorí svoje „kormidlá“ nasmerovali po jednej z najznámejších obchodných trás sveta. Hodvábna cesta začínala práve v Benátkach a končila v tisíce kilometrov vzdialenej Číne.

Nový rok, nové pravidlá

Kolísku moreplavcov iný symbol ako loď ani nesmie symbolizovať. Gondoly prechádzajú Benátkami viac ako 1000 rokov. V 16. storočí ich nafarbili na čierno, aby mesto nepôsobilo príliš „strakato“.

A kým turisti si na nich užívajú jazdu, samospráva im pripravuje nové účty. Cieľom je znížiť nápor masového turizmu. Skupinky turistov môžu mať od 1. júna maximálne 25 členov a nesmú používať hlasové zosilňovače. Naviac, od nového roka sa Benátky stanú prvým mestom na svete, ktoré bude spoplatňovať pobyt návštevníkov.

Regulácia vstupu pre jednodňových turistov

Od mája do októbra len ťažko nájsť pokojné miesto na Námestí svätého Marca. Stavitelia Benátok museli mať okrem plavby v krvi aj dizajn. Rozhodne si v tom momente však neuvedomovali, že ich dielo sa premení na jedno z najsilnejších a najuchvátenejších impérií v histórii. A už vôbec nevedeli, že sa raz stane priekopníkom 21. storočia. Pôjde totiž o celosvetovo prvú reguláciu vstupu do mesta.

Ak doň turisti budú chcieť vstúpiť, miesto si musia rezervovať vopred. Jednodňoví turisti od nového roka musia v Benátkach zaplatiť 5-eurové vstupné počas niektorých sviatkov a víkendov. Viac ako dve tretiny jeho návštevníkov totiž prichádzajú len na jeden deň.

Odlišné vďaka obchodu

Benátky vzbudzujú úplne iný dojem ako ostatné talianske mestá. Vplývali naň odlišné kultúry a formovali ho vďaka obchodu stále nové a nové myšlienky. 

Porušenie regulácie

Bavlna, sklo, hodváb, ale aj lieky alebo architektúra. Po Hodvábnej ceste do Benátok putovalo množstvo produktov. Medzi nimi aj choroby, ktoré vyhubili značnú časť obyvateľstva, ktoré rozhodne nepatrili medzi obľúbené a vítané. Obľúbenými medzi turistami nebudú ani novodobé poplatky. Ak sa návštevník pri návšteve nepreukáže QR kódom, môže dostať pokutu až do 300 eur. 

Bohatstvo kedysi a dnes

Bohatstvo získali Benátky z obchodu na Hodvábnej ceste. Jeho luxusné útržky dodnes zdobia niektoré budovy v Benátkach. Hodváb sa stal v minulosti jedným z najcennejších obchodných komodít v meste. Jeho hodnota a luxus sa dá dnes v prenesenom význame prirovnať k samotným Benátkam. No podnikanie s hodvábom je v súčasných Benátkach už len aktivitou vyvolených. Do Európy ho v 13. storočí údajne priviezol Marco Polo.

Hneď od začiatku látku spájali s obrovskou hodnotou. Benátske dielne pracovali deň a noc, aby uspokojili stovky obchodníkov, ktorí ho sem chodili nakupovať. Obchodníkov však po desaťročia vymieňajú húfy turistov, čím sa mesto premieňa na „obeť“ nadmerného turizmu. 

Experimentálny rok

Hoci talianska vláda schválila návrh vstupného poplatku už v roku 2019, pandémia jeho platnosť odložila. Rok 2024 bude rokom testovacím, teda experimentálnym. Nadmerný turizmus začnú regulovať od jari 2024. Mestská samospráva spustí takzvanú skúšobnú dobu, počas ktorej budú s daňou experimentovať. Vyberú si 30 rušných dní, na ktoré sa bude poplatok vzťahovať. Medzi nimi napríklad veľkonočný víkend. Samospráva chce týmto krokom turistov presvedčiť, aby mesto navštívili aj v iné dni, a nielen počas hlavnej sezóny. 

Nie pre všetkých

Poplatok sa nebude vzťahovať na miestnych obyvateľov, ich príbuzných, majiteľov nehnuteľností, policajtov, účastníkov športových podujatí, zdravotne postihnutých a ich sprievod, na študentov, deti do 14 rokov a ani na turistov, ktorí v Benátkach prenocujú aspoň jednu noc.

Regulácia na podporu domácich

I keď systém vyvolal kontroverzie a viacerí mu neveria, mnohí domáci s ním súhlasia. Rodení Benátčania nemajú kde bývať. Prenajímatelia totiž dlhodobé prenájmy premieňajú na krátkodobé pre turistov, ktorí im zabezpečia vysoký zisk. Pre domácich tak zostáva malá ponuka za nedostupné ceny. 

Väčšina destinácií zahŕňa turistickú daň v ubytovaní. Na návštevu Benátok však bude čoskoro potrebné zaplatiť aj vstup. Mesto už nie je len začiatkom významnej obchodnej cesty, premieňa sa na významný míľnik v oblasti turistickej regulácie. 

Zdieľaj tento článok