Dajú sa prirovnať k dvom sestrám. Kým tá väčšia zožala turistickú celosvetovú slávu, tú druhú navštívil len málokto. Reč je o Choquequirao, sesterskom meste Machu Picchu, ležiacom v pôsobivej andskej krajine.  

Denne prichádzajú tisíce ľudí, z rozličných krajín a odlišných kultúr. Nik si pri návšteve Peru nenechá ujsť ikonický archeologický symbol krajiny…. Očakávaný cestovateľský sen známy ako Machu Picchu.

V rovnakom departmente, v rovnakých andských výšinách, no na inom mieste, sa presne v tom čase odohráva druhý, úplne odlišný príbeh. Príbeh archeologického náleziska Choquequirao. Niektorí archeológovia ho nazvali druhým Machu Picchu. Iní ho prirovnávajú k jeho menšej sestre. Obe náleziská spája štrukturálna a architektonická podobnosť. Naopak líšia sa turizmom a náročnosťou prístupu k nim. 

Zo svätyne útočisko

Choquequirao v kečuánčine znamená kolíska zlata. Pozostatky inkského mesta sa nachádzajú v hore Salkantay. Postavili ho približne v 50. rokoch 15. storočia (1450), keď ríša Inkov zažívala svoj vrchol. Citadela fungovala ako dôležité posvätné centrom a vykonávali sa v nej náboženské obrady. Išlo o akýsi kontrolný bod medzi Machu Picchu, Cuscom a Písacom. Legendy tvrdia, že Choquequirao slúžilo aj ako inkské útočisko pred španielskou inváziou.

Ťažší prístup ako do Machu Picchu

Obrovská historická hodnota miesta nepramení len v tom, že išlo údajne o posledné ohnisko odporu voči Španielom, ale aj v nedávnom objave. Mesto objavili začiatkom 20. storočia, no jeho archeologické vykopávky sa začali až na konci daného storočia.

Archeológovia tvrdia, že viac ako 70 % ruín Choquequiraa zatiaľ neodhalili. Choquequirao bolo obrovské, žilo v ňom viac ako 2 000 ľudí. Medzi stavbami vynikajú ruiny domov panovníkov, námestie a príbytok kňazov. Tie dopĺňajú poľnohospodárske terasy a mohutné múry.

Prístup k Choquequirau

Napriek tomu, že jeho ruiny sú podobne pôsobivé ako v Machu Picchu, ťažší prístup k nim však mnohých turistov odradí. Choquequirao si vyžaduje čas a úsilie každého, kto ich chce navštíviť. Dá sa preskúmať len po zemi. K nálezisku sa nedá prísť vlakom, autobusom ani ným dopravným prostriedkom. 

Okružná túra k archeologickým pozostatkom trvá aspoň štyri dni. Hlavná trasa smeruje z mesta Cusco na miesto Cachora, kde sa začína takzvaná caminata, teda túra k archeologickému nálezisku. Najväčšími „nepriateľmi“ počas túry sú nadmorská výška 3 000 metrov nad morom a chlad. Turisti na návštevu náleziska potrebujú mať aspoň minimálnu fyzickú prípravu. Miestni odporúčajú nálezisko navštíviť medzi aprílom a októbrom.

Z 3 dní 30 minút?

Turistický ruch okolo Choquequiraa je stále len v počiatkoch. V rukách ho majú miestni obyvatelia. Úrady chcú však na stôl opäť predložiť projekt výstavby lanovky, ktorá by turistov na Choquequirao pohodlne dopravila za 30 minút.

Prezidentka Peru Dina Boluarteová by si želala, aby bola lanovka funkčná už v roku 2024. Lanovka by okrem iného podporila ekonomiku vo vidieckej oblasti. Najskôr však musí dôjsť k dohode medzi úradmi a miestnymi obyvateľmi. No kým konsenzus nastane, ruiny si zachovajú pôvodnú romantickú atmosféru.

Ikonu Peru Machu Picchu môžete navštíviť aj počas nášho zájazdu Peru, Bolívia, Čile – Andská trilógia.

Zdieľaj tento článok