Zrkadlom človeka dokáže byť aj jedlo, nielen ľudská tvár. Stala sa ním aj gruzínska pizza, ktorá sa premenila na ikonický symbol tamojšieho kultúrneho dedičstva. Okrem kultúry regiónu odráža aj geografiu krajiny.

Pizza je jedlom Neapolčanov. Pizza spája ľudí a vyvoláva pocity šťastia a radosti. Pizza prekračuje hranice. Pizza alebo lepšie povedané jej varianty sa rodia aj v iných krajinách. Napríklad tá gruzínska prepája mongolské chute spolu so stredomorskými a perzskými.

Je mazľavá, syrová, návyková a človek sa jej pri prechádzke miestnymi uličkami len tak nezbaví. Nepripraví ju však len tak hoc kto. Gruzínci tvrdia, že sa podarí len šťastným kuchárom. 

Syrovo-kysnutá kombinácia

Pravé gruzínske raňajky sa rozhodne nezaobídu bez gruzínskej pizze chačapuri. Kým niekto hovorí o pizzi, iní chačapuri prirovnáva k syrovému chlebu. Hrubé koliesko cesta s dvojitou kôrkou a v strede naplnené mäkkým roztopeným syrom. 

Chačapuri nad pizzu

Gruzínci chačapuri nazývajú gruzínska pizza. Miestne prieskumy odhalili, že aj v súčasnosti viac ako 88 % Gruzíncov stále uprednostňuje chačapuri pred tradičnou talianskou pizzou. Pri prechádzaní Gruzínskom vidno, že chačapuri má veľkú popularitu. Nepodávajú ho len v pekárňach na rohu, ale aj v luxusných reštauráciách.

Tie najchutnejšie sa však rodia priamo doma v príbytkoch. Miestni ekonómovia dokonca vytvorili zo žartu chačapuri Index. Počas inflácie v ňom monitorujú ceny hlavných ingrediencií na výrobu pokrmu.

Vznik pizze alla Gruzínsko

Chačapuri sa vyrába z tradičného kysnutého cesta, ktoré obsahuje múku, vodu, droždie, štipku soli, cukru a masla. Cesto sa jemne spracuje, vymiesi a do vnútra sa vloží tradičný imeretinský syr z plnotučného mlieka a rovnomerne sa rozloží. Miestni počas výroby cesta s ním doslova komunikujú, aby sa podarilo.

Podľa tradičných receptov sa na záver v strede spraví ešte malá dierka, aby sa do vnútra nedostal vzduch. Chačapuri následne vložia do rúry a pečú minimálne 15 minút. Cesto nie je slané, maslo dotvára lahodnú chuť.

Z Ríma do Tbilisi

Kým ekonómovia v číslach zarezávajú, historici sa stále nevedia zhodnúť na jeho pôvode. Niektorí pokrm doslova považujú za sesternicu talianskej pizze. Počas toho ako rímski vojaci prechádzali oblasťou Čierneho mora, priniesli so sebou aj recepty, ktoré sa v základoch podobali na pizzu. Populárnu syrovú kombináciu dopĺňajú rôzne ingrediencie podľa regiónu. Syr Imereti vymieňa tavený, zemiakové pyré, mäso alebo špenát.

V niektorých regiónoch chuť „vylepšuje“ aj tradičný tvar loďky. Vajíčko v nej predstavuje slnko a syr more. 

Farebné guľôčky

Žalúdok konzumuje aj očami. A pri gruzínskych raňajkách sa naje už pri pohľade na stôl. Kým v strede sa vyníma nakrájané chačapuri, na vedľajších tanieroch podávajú ďalšiu lahôdku. Taniere okrem farieb hrajú aj akousi vynaliezavosťou. Iní by to nazvali aktuálnymi trendami. Na stoloch totiž nechýba ani tradičné vegetariánske jedlo pchali.

Čo zelenina dala

Malé zeleninové buchtičky, ktoré zvyknú podávať s orechovou pastou. Gruzínci sa pri ich príprave dokážu skutočne vynájsť. Okrem typického špenátu alebo baklažánu môžu do cesta pridať aj nepoužité zeleninové zvyšky z chladničky, zelerové listy alebo hrsť petržlenovej vňate, ktoré dodajú jedlu dokonalú chuť. Zmes treba vypracovať, dochutiť ju čili alebo cesnakom a dozdobiť ďalšou farbou. Pre tento raz sladkokyslou chuťou krvavočervených semienok granátového jablka.

Podľa domácich zvýraznia chuť jedla. V Gruzínsku pchali často podávajú ako predjedlo.

Náboženský vplyv

Vegetariánske jedlo v Gruzínsku netreba spájať s modernými trendami. Krajina už v 4. storočí zapustila silné kresťanské korene. Hneď po Arménsku ide o druhú krajinu, ktorá prijala kresťanstvo za štátne náboženstvo.

Tkvie v nej hlboká ortodoxná viera, z čoho pramení aj množstvo dní pôstu. Domáci ich dokážu napočítať aj 200. A kým sa zdržiavajú konzumácie mäsa,  dopomáhajú im zeleninové pchali alebo chačapuri. Ak ich skutočne vyrábajú len šťastní ľudia, pri tomto počte pôstnych dní o Gruzíncoch netreba pochybovať, že by väčšinu roka strávili v depresiách. 

Chuť Gruzínska môžete spoznať aj prostredníctvom nášho expedičného zájazdu KAZACHSTAN, KASPICKÉ MORE, AZERBAJDŽAN, GRUZÍNSKO – EXPEDÍCIA

Zdieľaj tento článok