Príroda Kazachstanu je krásna. Len pár hodín jazdy autom z centra najobľúbenejšieho turistického mesta, Almaty, nájdeš hneď štyri národné parky, ktoré môžu smelo konkurovať čomukoľvek, čo nájdeš v našej starej dobrej Európe.

V Kazachstane sa nachádza dokopy 14 národných parkov. Sú roztrúsené po celom území tejto gigantickej stredoázijskej krajiny. Najväčšiu koncentráciu a rôznorodosť parkov nájdeš na juhu pri hraniciach s Kirgizskom, v okolí Almaty. Za pár dní tu dokážeš objaviť ľadovce, tyrkysové jazerá, farebné kopce, obrovské piesočné duny, ale aj skalné kaňony dlhé stovky kilometrov. Všetky tieto krásy sú rozdelené do štyroch národných parkov – Ile Alatau, Kaňon Charyn, Jazerá Kolsai a Altyn Emel.

Vyber sa z Almaty objavovať okolitú prírodu a cestou možno stretneš aj ťavy

Ile Alatau – dostupná príroda

Najjednoduchšie sa dá dostať v okolí Almaty práve do národného parku Ile Alatau. Pri jeho bránach si z centra mesta za pol hodinu autom. Vieš ho navštíviť na pešo alebo lanovkou. Ak nemáš čas alebo sily, vieš sa pokochať jeho vysokými končiarmi napríklad aj v horskom stredisku Shymbulak. Ile Alatau je asi najprístupnejšia príroda Kazachstanu Lanovkou sa sem vyvezieš za približne 20 eur do výšky 3 200 metrov nad morom. Odtiaľ môžeš vyraziť na túry alebo si len užiť horskú prírodu a vrátiť sa lanovkou naspäť dole. Ak sa pustíš do turistiky, musíš počítať s tým, že túry tu majú väčšinou jeden a viac dní. Najznámejšia je trojdňová túra k Veľkému jazeru Almaty, krásnemu tyrkysovému rezervoáru na západ od mesta. Ak sa ti jazero pozdáva, no myšlienka troch dní turistiky nie, dá sa sem dostať aj zo západného vstupu do národného parku. Odtiaľ je to „len“ jeden celý deň. Kedysi sem turisti mohli prísť  aj autom, aktuálne to pre ochranu jazera už možné nie je.

Kaňon Charyn – kazašský Grand Canyon

Kaňon Charyn má dĺžku vyše 150 kilometrov a v niektorých miestach hĺbku až 300 metrov. Delíme ho na štyri časti podľa farby skál – čiernu, bielu, žltú a červenú. Najprístupnejší je červený úsek, ku ktorému sa z Almaty dostaneš asi za 2,5 hodiny jazdy. Môžeš sa prejsť dolu kaňonom, prechádzka má asi 3 kilometre. Obklopia ťa červené útesy do výšky až 70 metrov. Na konci nájdeš skalnú kotlinu s riečkou, ku ktorej prichádzajú kazašské rodiny na piknik. Ak by si chcel, dá sa aj pokračovať, najkrajšie časti sa však nachádzajú v rámci prvej časti cesty. Do ďalších častí kaňonu sa vieš z červeného úseku dostať autom za 1-2 hodiny, no miestami len terénnym vozidlom.

Jazerá Kolsai – fotogenické jazerá

Trojica Kolsaiských jazier sa ukrýva v horách Tian Shan približne 4 hodiny jazdy od Almaty. Nádherné horské jazerá sú zasadené do zelenej vysokohorskej prírody a obklopujú ich ihličnaté lesy a horské lúky. Keďže sa nachádzajú ďalej od mesta, nájdeme tu stovky druhov zvierat. Mimo iného i hnedé medvede alebo snežné leopardy. Pravdepodobne ich neuvidíš, no žijú v tejto oblasti. Okrem troch nádherných jazier tu nájdeme aj jazero Kaindy, známe ako jazero stromov. Ide o pomerne nové jazero. Vzniklo v roku 1911 po zosuve pôdy. Z jeho vôd vytŕčajú už vyše sto rokov kmene stromov, ktoré po zosuve zaplavila voda. Vďaka chladnému prostrediu sú dodnes perfektne zachované. Je to jeden z najznámejších pohľadov z okolia Alamaty. K sústave horských jazier Kolsai sa vieš dostať aj od kaňonu Charyn. Aj z toho dôvodu sa tieto dva parky často spájajú.

Altyn Emel – neobjavený skvost

Najväčší národný park Kazachstanu Altyn Emel je korunným klenotom prírody Kazachsatnu a najkrajší národný park krajiny. Nájdeš tu naozaj nNachádza sa asi 4 hodiny cesty od Almaty a na jeho 4 600 km2 nájdeme farebné hory, modré jazerá, step, pieskové duny, ale aj starobylé petroglyfy a hrobky. V horských údoliach Altyn Emel sa ukrývajú snežné leopardy, na stepi behajú gazely. Gazely môžeš dokonca aj vidieť, bežne sa pasú a prebiehajú po rozľahlých predhoriach. Medzi najznámejšie atrakcie národného parku patrí Spievajúca duna – 150 metrov vysoká hora piesku medzi dvoma malými pohoriami. Keď po nej prechádzaš, jej piesok silno vibruje a vydáva zvuky, vďaka ktorým ju pomenovali. Ikonické sú aj hory Aktau. Hovoríme im niekedy aj hory Tiramisu, podľa známeho talianskeho zákusku. Aktau, podobne ako ich sladký menovec, majú rôzne vrstvy – od hnedej cez žltú po bielu. Je to jeden z najfotografovanejších pohľadov celého Kazachstanu. Altyn Emel je naozaj veľký a aj v rámci samotného národného parku sa vieš presúvať aj niekoľko hodín. Väčšinou v ňom nie sú cesty a ideálne je prísť s organizovanou skupinou alebo s terénnym vozidlom.

Praktické informácie:

  • Kazachstan je deviata najväčšia krajina na svete. Vzdialenosti sú tu obrovské. Spomínané národné parky sú na naše pomery možno ďaleko (200-250 kilometrov od mesta), ale na kazašské hneď za rohom. Garantujem že príroda Kazachstanu stojí za pár kilometrov navyše.
  • Do všetkých národných parkov sa dá dostať organizovane z Almaty alebo individuálne autom. Môžeš si prenajať taxík, no bude stáť stovky dolárov. Alebo aj vlastné vozidlo, v Kazachstane si ho prenajmeš bez problémov. Na Altyn Emel odporúčam off-road. Alternatíva pre nešoférov: Ak nechceš minúť priveľa peňazí, môžeš využiť zdieľané taxíky z Autobusovej stanice v Almaty. Je to výrazne lacnejší proces. No časovo môže byť náročnejší. Vyzerá ako stopovanie, no vodičovi sa platí. V takomto prípade potrebuješ ísť do mesta Šhelek a odtiaľ pokračovať buď k Altyn Emel alebo k Charyn kaňonu. Cena pri zdieľaných taxíkoch sa bude pohybovať okolo pár desiatok eur – podľa toho ako dobre si ich vyjednáš.
  • Vo všetkých národných parkoch Kazaši intenzívne vylepšujú infraštruktúru. Stavajú tu návštevnícke centrá, ktoré majú informovať a zvyšovať povedomie o parkoch a správaní návštevníkov. Rovnako sa snažia pripravovať aj ekologickú infraštruktúru ako suché WC a podobne. V každom návštevníckom centre nájdeš mapky, brožúry, ale aj kaviareň a WC. Niekedy uprostred ničoho. Sú to vhodné body na začiatok objavovania jednotlivých parkov.

Zdieľaj tento článok