Vedeli by ste vymenovať nejaké fakty o tichomorskej krajine menom Tongo? Kde táto krajina leží? 8 zaujímavých faktov o Tonge vám túto menej známu krajinu priblíži

Tonga má miznúci ostrov

Fonuafo’ou znamená v jazyku Tonga „Nový ostrov“ a je to výstižný názov pre podmorskú sopku, ktorá sa vynorila náhle a nečakane. V rokoch 1781 až 1865 sa pravidelne objavovali správy o útvare, ktorý vyzeral ako veľká plytčina v skupine ostrovov Ha’apai. V roku 1867 britská HMS Falcon potvrdila, že ide o koralový útes. Ostrov v roku 1885 narástol do výšky 50 metrov a dĺžky 2 kilometre. V roku 1894 sa však stratil! Znova sa objavil o dva roky neskôr s výškou 320 m – a potom znova zmizol. Opäť sa vynoril v roku 1927, znova zmizol v roku 1949, a to sa dialo znova a znova. V súčasnosti je Fonuafo’ou vo svojej „skrytej“ fáze.

8 zaujímavých faktov o Tonge

Najväčším lákadlom sú veľryby

Jedným z hlavných dôvodov, prečo mnohí návštevníci prichádzajú na Tongu, je plávanie s veľrybami dlhoplutvými. Každý rok medzi júnom a októbrom absolvujú svoju úžasnú cestu dlhú 4 830 km z Antarktídy do teplých vôd Tongy. Pred návratom do Antarktídy priplávajú na Tongu rozmnožovať sa, rodiť a vychovávať mláďatá.

8 zaujímavých faktov o Tonge

170 ostrovov

Tonga sa skladá z približne 170 ostrovov rozdelených do piatich administratívnych častí. Jedným z nich je The Niuas, skupina troch ostrovov, ktoré sa nachádzajú približne 300 km severne od najbližšej skupiny tongských ostrovov Vava’u. V skutočnosti sú Niuas bližšie k Samoe ako k Vava’u, čo sa odráža najmä u miestnych obyvateľov Niuafo’ou, ktorí hovoria vlastným tongským dialektom s určitými vplyvmi zo Samoy.

Plavec ako pošta

Keď už hovoríme o Niuafo’ou, ostrov má zaujímavú históriu týkajúcu sa poštových služieb. Keďže okolo tohto skalnatého ostrova neexistovalo žiadne kotvisko ani miesto na pristátie, obyvatelia museli byť pri prijímaní pošty a zásob z lodí plaviacich sa naokolo kreatívni. Vytrvalý plavec priplával k lodiam, odkiaľ mu hádzali poštu napchatú v plechovke od sušienok. V prípade pošty, ktorá mala z ostrova odísť, plavec priviazal plechovú škatuľu na koniec dlhej palice, aby ju odovzdal posádke lode. Táto jedinečná poštová metóda pretrvala až do roku 1931, keď sa poštový plavec údajne stal obeťou žraloka… Dnes je poštová známka Niuafo’ou medzi zberateľmi známok legendárna.

8 zaujímavých faktov o Tonge

Najťažší monarcha na svete

Mnoho fascinujúcich faktov o Tonge obklopuje monarchiu, ale začnime tým najdôležitejším: Kráľ Taufa’ahau Tupou IV bol najťažším panovníkom na svete. V skutočnosti je stále držiteľom rekordu zapísaného do Guinnessovej knihy ako najťažší panovník na svete s hmotnosťou 208,7 kg. Podarilo sa mu však schudnúť asi 40 % svojej hmotnosti a stal sa zdravotným vzorom pre celú Tongu.

Kráľovský palác

Nikdy nebola kolonizovaná

Tonga, pýcha národa Tonga je jedinou tichomorskou krajinou, ktorá nebola kolonizovaná. V skutočnosti boli samotní Tongania v 10. storočí vo vlastnej kolonizácii. Namiesto odovzdania všetkých právomocí Britom, ktorí prenikli na Tongu s misionármi, Tu’i Tonga (kráľ Tongy) vytvoril vlastnú konštitučnú monarchiu Tongy… S pomocou príliš nápomocného britského reverenda, ktorý sa stal prvým premiérom Tongy.

V nedeľu sa prosto nepracuje

Keď už spomíname tú konštitučnú monarchiu, práve v tejto prvej ústave mala cirkev vplyv na tongské zákony. Jedným z kresťanských zákonov, ktoré platia dodnes, je zákaz podnikania v nedeľu. Samozrejme, na splnenie moderných požiadaviek existuje niekoľko podnikov, ktoré sú z toho vyňaté vrátane turistických stredísk. Inak sa väčšina Tongy v nedeľu zatvorí v prospech rodiny, kostola, oddychu a jedenia. Ach, áno, a v nedeľu je tiež zakázané športovať, cvičiť alebo robiť nejaké domáce práce, takže radšej neperte!

Do desať nenapočítaš

Dva úradné jazyky na Tonge sú tongčina a angličtina. Nemyslite si však, že v tongčine dokážete napočítať do desať. Tongský jazyk má rôzne číselné systémy pre rôzne položky. Napríklad počítanie kokosových orechov má iné slová ako počítanie rýb.

Vedeli by ste vymenovať 7 zaujímavých faktov o Turkménsku?

O svojich cestách píšem aj knihy. O mojej poslednej ceste na Južný pól si viete kúpiť knihu s podpisom

Chceli by ste niečo doplniť do článku „8 zaujímavých faktov o Tonge“? Dajte do komentu a radi uverejníme

Zdieľaj tento článok