Svet si už štyri roky pripomína Medzinárodný deň čistého ovzdušia pre modrú oblohu. 7. september motivuje ľudí v boji proti znečisteniu. A hoci každý má právo dýchať čistý vzduch, darí sa to približne iba ôsmim percentám populácie. 

Namiesto modrej farbičky berú do rúk sivú, aby na výkres domaľovali oblohu. Nie je to  chyba mladších generácií v Jakarte. Kreslia svet tak ako ho poznajú a do akého sa mnohé z nich narodili.

Jakarta

Indonézske hlavné mesto sa počas augusta niekoľkokrát dostalo na vrchol svetového rebríčka ako najznečistenejšia metropola sveta. Prezident Joko Widodo dokonca nariadil, aby všetci štátni úradníci pracovali z domu.

Suchý vzduch drží škodlivé látky vo vzduchu dlhšie

Podľa údajov švajčiarskej spoločnosti IQAir, ktorá dennodenne skúma kvalitu ovzdušia na svete, sa Jakarta posledné mesiace radí stupňom znečistenia k popredným indickým metropolám. Miestne úrady prudký nárast znečistenia pripisujú najmä emisiám vozidiel a suchu. Emisie tvoria až 44 % znečistenia. V hlavnom meste a v jeho okolí žije v súčasnosti približne 30 miliónov ľudí. Lekári v súčasnosti odporúčajú ľuďom s respiračnými ochoreniami, aby sa presťahovali.  

Jakarta

Tichý neviditeľný zabijak

Ťažkosti s dýchaním, astma, kašeľ alebo infekcie dýchacích ciest. Znečistenie ovzdušia sa premieňa na závažnú environmentálnu hrozbu. Viac ako 90 % svetovej populácie totiž žije v mestách, ktoré nespĺňajú stanovené normy kvality ovzdušia. Znečistenie spôsobuje viac ako sedem miliónov predčasných úmrtí ročne.

Najviac znečistené mestá sveta 

Sydney, Denver, Brusel, Zürich, Tchaj-pej, Oslo, Osaka, Helsinki, Čiang Mai… Niektoré z najväčších svetových veľkomiest, ktoré dobýjajú ten šťastnejší ranking – zoznam najmenej znečistených svetových metropol.

Brusel

Tieto druhé však nemali podľa IQAir také šťastie. Aktuálne najznečistenejšie mestá sveta:    

  1. Láhaur (Pakistan)
  2. Hotan (Čína)
  3. Bwivadi  (India)
  4. Dillí  (India)
  5. Pešawar  (Pakistan)
  6. Darbhanga (India)
  7. Asopur (India)
  8. N’Djamena (Čad)
  9. Naí Dillí (India)
  10. Patna (India)

Pokiaľ ide o metropoly, medzi znečistenými veľkomestami dominuje aj Kuala Lumpur, Dháka, Peking, Jakarta alebo Káthmandú.

Káthmandú

The Economic Times zaradil k piatim najznečistenejším mestám sveta Dammam (Saudská Arábia), Láhaur (Pakistan), Dháka (Bangladéš), Dillí (India) a Muzaffarnagar (India)

Z miest ku krajinám

Podobne ako u miest, poradie najznečistenejších krajín sveta sa vykonáva na základe priemernej koncentrácie PM2,5 (μg/m³). Najznečistenejšími krajinami na svete sú Čad, Irak, Pakistan, Bahrajn, Bangladéš, Burkina Faso, Kuvajt, India a Egypt. 

Dháka

Kvalita ovzdušia v USA

Situácia sa mení aj vo vnútri krajín. Nie všetky časti krajiny trpia rovnakým znečistením. Príkladom sú napríklad Spojené štáty, kde sa kvalita ovzdušia líši podľa štátu a mesta. Aktuálny zoznam však ovplyvňujú kanadské požiare, preto sa medzi najznečistenejšie štáty v súčasnosti radí Severná Dakota a Montana. Naopak v roku 2022 na chvoste zostala najľudnatejšia Kalifornia a Arizona.

Los Angeles

Zdieľaj tento článok