Svet si pripomenul Medzinárodný deň pôvodného obyvateľstva. Tieto civilizácie slávia svoj deň 9. augusta. Podľa organizácie WHO ich na svete žije takmer 500 miliónov a hovoria približne 7 000 jazykmi. Sú medzi nimi aj Inkovia, ktorých kolíska domova dodnes stráži svoje tajomstvá.
Boli iní, jedineční a výnimoční. Nepodobali sa na dobyvateľov, a práve to bol ten problém. Po objavení Ameriky sa pôvodní obyvatelia dostali pod nadvládu Španielov, čím stratili väčšinu svojich práv, ale aj jedinečnosti. Katolícki panovníci si postupne založili svoje osady a prispeli k rozpadu ríše Aztékov alebo Inkov. Niektoré oblasti pôvodných obyvateľov písali svoju históriu aj tisícročia. V ich príbehoch sa však dodnes skrýva mnoho premenných. Medzi nimi je aj tajomstvo najväčšieho jazera Južnej Ameriky: Titicaca.
Obrovské zrkadlo vody
Jazero Titicaca meria až 190 kilometrov a má viac ako 8 800 km2. Nevšednou však nie je jeho veľkosť, ale poloha. Leží v nadmorskej výške viac ako 3 800 metrov nad morom, čím ide o najvyššie položené splavné jazero na svete.
Život na ňom nie je jednoduchý. Jazero je ako živá bytosť. Dovolí ho obývať len tým, ktorí si ho vážia. A hoci sa na prvý pohľad zdá, že experti už planétu preskúmali z každej časti, hlbiny oceánov, morí, ale aj niektorých jazier zostávajú stále nie úplne rozlúsknuté. Jazero Titicaca je toho príkladom.
Tajomstvá jazera
Ešte staroveké andské civilizácie verili, že sa Stvoriteľ vynoril práve z jazera Titicaca, aby vytvoril svet a osídlil Zem. Aj preto mnohí domáci dodnes považujú Titicaca za kolísku sveta.
Potvrdili to aj mnohé objavy archeológov. Na jeho ostrovoch, brehoch a dokonca na dne našli ruiny chrámov, ktoré ich stavitelia zasvätili práve Stvoriteľovi. V skutočnosti sa však na dne jazera toho našlo oveľa viac ako „len“ náboženské predmety a zrúcaniny chrámov.
Stratené mesto
Legenda o Stvoriteľovi nie je jedinou záhadou, ktorá pláva v hlbinách Titicaca. Stačí sa dostať hlbšie pod hladinu a ponoriť sa do jej legiend a mýtov. Jedným z tajomstiev jazera aj dodnes zostáva posvätné potopené mesto na jeho dne. Ešte 500 rokov pred príchodom Inkov sa v jazere konali náboženské obrady. Archeológovia dodnes diskutujú o pôvode jeho obyvateľov. Niektoré mýty ho dokonca prirovnávajú k potopenej bájnej Atlantíde.
Jedna premenná tu však nesedí. Počas výskumov sa na danom mieste našli aj stopy po inej civilizácii, konkrétne po tej sumerskej. Išlo o misku s klinovými nápismi. Paradoxom zostáva, že toto etnikum žilo pred piatimi tisícročiami na úplne opačnej strane sveta.
Život
Zatiaľ, čo hľadači pokladov a mystickej energie prúdia do hlbín jazera, život jeho obyvateľov plynie pokojne. Jazero je domovom ostrovov. Medzi nimi sú aj umelo vytvorené ostrovčeky Los Uros, ktoré z rastliny totora vytvorili Urovia.
Danú rastlinu využili aj na stavbu obydlí alebo člnov. Ostrovček z nej vydrží približne 30 rokov, no tým, že pri kontakte s vodou vlhne, vyžaduje si častú údržbu. Totora však nie je len na stavby, ale aj na obživu. Jej korene sú jedlé a aj výživné. O zvyšok sa postarajú ryby a morčatá.
Živá jedinečnosť
Popri všetkých mýtoch a legendách však unikajú viaceré veci. V danej oblasti žije viac ako 500 rôznych vodných druhov. Až 90 % z nich je endemických, nevyskytujú sa teda nikde inde na svete. Ekosystém tvoria vzácne vtáky, slimáky, plameniaky, lastúrniky, kačice, ale aj obrovské vodné žaby. Zrkadlo vody však posledné mesiace ohrozuje extrémne sucho, čím klesá jeho hladina a viaceré druhy zostávajú v ohrození.
Chceš vidieť Titicaca?
Jazero v Andskej vysočine je jedným z najnavštevovanejších miest v Peru a v Bolívii. Jeho krásy môžeš preskúmať aj ty počas zájazdu do Peru, Bolívia a Čile.