Sviatky neoslavujú len ľudia, svoje dni majú dokonca aj ingrediencie alebo hotové pokrmy. Len pred pár dňami oslavovalo aj toto tradičné peruánske jedlo. Niečo na miestnej kuchyni asi bude… Peruánska reštaurácia sa v roku 2023 stala najlepšiu reštauráciou na svete.
Láska k jedlu nemá hranice. Svedčí o tom aj zoznam gastronomických osláv. Kalendár, v ktorom „meniny“ neoslavujú ľudia, ale jedlá, drinky a ingrediencie. Kým 2. februára by si mal každý dať aspoň jednu palacinku na Deň palaciniek, 7. mája na Medzinárodný deň pizze netreba zabudnúť zájsť do talianskej reštaurácie. Tej syrovej dokonca venovali aj vlastný deň, a to 5. september.
V kalendári má svoje čestné miesto aj sushi, tapas, puding, vyprážané kura, hot dog, pivo, čokoládová torta, guacamole, lazane alebo napríklad Piňa colada.
Chuť rôznych krajín v 365 dňoch roka
V kalendári možno nájsť „vône“ naprieč celým svetom, od japonského sushi, cez francúzske makrónky, americké hamburgery, mexické tacos až po peruánsku kávu. Káva však nie je jediným peruánskym talizmanom v zozname. Len pred pár dňami svoj deň oslávilo aj peruánske národné jedlo. Silná aróma jemne kyslej limetkovej šťavy už pri vchode do kuchyne predznamenáva jedine ceviche.
Čo je to ceviche?
Ceviche nie je len národným jedlom Peru, Národný kultúrny inštitút ho v roku 2004 vymenoval za súčasť kultúrneho dedičstva národa. Kúsky surovej ryby alebo mäkkýšov dochutené soľou, čili papričkami, cibuľou a koriandrom marinované v limetkovej šťave.
Kým Ázia sa preslávila surovou rybou v sushi, latinskoamerická časť sveta ňou boduje v ceviche. Online sprievodca jedlom Taste Atlas, teda „wikipédia“ gastronómie, jedlo zaradila medzi 10 najznámejších latinskoamerických jedál na svete.
0 % tepelnej úpravy
Kyslá marináda „uvarí“ rybacie mäso bez akéhokoľvek tepelného zásahu. Akonáhle sa limetková šťava spojí s kúskami ryby alebo morského plodu, mäso začne meniť farbu a belieť.
Ceviche je teda studený pokrm. Pre výrobu ceviche sú preto alfou a omegou čerstvé ryby alebo mäkkýše. V inom prípade môže pokrm spôsobiť tráviace ťažkosti. Peruánci však dbajú na čerstvosť, pretože niektoré ryby vylovia len pár minút pred prípravou ceviche.
Od domorodcov dodnes
Pôvod jedla siaha až k 2. až 7. storočiu nášho letopočtu. Už jeho názov pochádza údajne z kečuánskeho slova „siwichi“, čo v preklade znamená čerstvá alebo jemná ryba. Ryby jedávali hneď po ulovení, aby sa v nich zachovalo čo najviac vitamínov. Dochutili si ich čili papričkami a soľou.
Ryby alebo mäkkýše marinovali v jemne kyslastej šťave z exotického ovocia curuba pochádzajúceho z Ánd.
Po tom, čo Španieli dobyli Južnú Ameriku, však exotické peruánske ovocie nahradila limetková šťava. Okrem nej Španieli priviezli aj cibuľu, ktorá doplnila chuť jedla.
Víťaz chuti
História sa nielen opakuje, ale každým dňom aj tvorí a „prekonáva“. A to, že peruánska kuchyňa stojí za to, potvrdzuje aj súťaž o najlepšiu svetovú reštauráciu. Historicky prvýkrát sa najlepšou reštauráciou na svete stala jedna práve z Latinskej Amerike. V roku 2023 tak bude kráľovnou zlatej varešky peruánska reštaurácia Central v Lime.
Ceviche prekračuje hranice
Stoly nie sú plné ceviche len v Peru, s jemnými obmenami ingrediencií sa jeho chuť tiahne naprieč latinskoamerickými krajinami. Niekde pridajú olivy, inde paradajky, kyslú pomarančovú šťavu alebo avokádo.
Tým, že sa jeho receptúra údajne zrodila v severnej časti krajiny, presiahla aj hranice, a to rovno do susedného Ekvádoru. Ak teda človek natrafí na Ekvádorčana a spýta sa ho na typické miestne jedlo, rozhodne nezabudne spomenúť ceviche ecuatoriano. V krajine ho podávajú zvyčajne s patacones. Ide o smažené plátky plátana verde, teda zeleného banánu. Plantain je jednou z typických latinskoamerických ingrediencií, kde ho tepelne pripravujú na množstvo spôsobov.
Latinskoamerický pokrm
K ceviche sa však hlásia aj iné krajiny ako napríklad Čile alebo Mexiko. Práve tam sa pripravovali jedlá na báze surových rýb. O pôvode sa tak dlhodobo diskutuje. Hoci sa viacerí odborníci na ňom nezhodujú, jedno vedia. Ceviche svoje korene zasadilo na pobreží Tichého oceánu, aby jeho vôňa prenikla k čo najviac ľuďom.