Zo žiarivého neviditeľný a fádny. I tak sa prebojoval na prvú priečku v rebríčku. Žiaľ, tento zoznam má od pozitívneho na míle ďaleko. Po toľkých filmoch, seriáloch a dokumentoch sa zdá, akoby New York už každý poznal naspamäť. Opak však môže byť pravdou.
Svetlá reflektorov nahradil oranžovo zafarbený hustý dym. New York sa ocitol na čele rebríčka metropol s najrozsiahlejším znečistením ovzdušia na svete. Podľa spoločnosti IQAir skončil spomedzi 95 najväčších miest sveta pre tento raz na prvom mieste. Predbehol dokonca aj hlavné mesto Indie Naí Dillí. Chyba pramení v susednej krajine. Kanada totiž zápasí s najhoršou sezónou lesných požiarov v 21. storočí a dym z požiarov spôsobuje nezdravú kvalitu ovzdušia vo viacerých častiach Severnej Ameriky.
Napriek tomu, že New York pre tento raz odložil žiaru bokom, stále má čo prezradiť. Už len Manhattan je pastvou pre oči. A aj v tieni dymu tajomstvá mesta vychádzajú na povrch.
5 kuriozít o New Yorku
Nezvyčajný príbeh o jablku
Hoci štát New York je po Washingtone popredným pestovateľom jabĺk v Spojených štátoch, s prezývkou Big Apple to nemá nič spoločné. Pomenovanie Veľké jablko sa spája s cenami, ktoré sa udeľovali na dostihoch v 20. rokoch minulého storočia. Veľké jablko symbolizovalo najvyššiu cenu zo všetkých. Udeľovala sa najlepším z najlepších.
A tým, že Newyorčania nedali na ich mesto dopustiť, jeden z miestnych novinárov začal čoskoro vo svojich stĺpčekoch v novinách prirovnávať New York k Big Apple, teda k Veľkému Jablku. Prezývku si v 30. rokoch 20. storočia obľúbili aj jazzoví hudobníci. A hoci sa na ňu až do 70. rokov minulého storočia zabudlo, oživila ju kampaň, ktorá chcela pozdvihnúť imidž mesta. Newyorská rada nakoniec v snahe podporiť cestovný ruch určila Veľké Jablko za oficiálnu prezývku mesta.
Od jablka až k prvej pizzerii a k vlastnej pizzi
Medzi faktami o Veľkom jablku nesmie chýbať ani ten, do ktorého by sa dalo zahryznúť. Nielen, že má New York vlastnú pizzu, dokonca aj prvá otvorená pizzeria v Spojených štátoch sa nachádzala práve v New Yorku. Vznikla v roku 1905 a stále dominuje na 32 Spring Street. Mesto je aktuálne domovom viac ako 1 600 pizzerií, no Lombardi’s Pizza si už navždy podrží svoje historické prvenstvo.
Newyorčania tvrdia, že ak stúpne cena za lístok na metro, zvýši sa aj cena pizze. Presvedčiť Lombardi’s Pizza, aby sa vrátila k pôvodnej cene z roku 1905, by bolo v súčasnosti už s veľkou pravdepodobnosťou nemožné. 5 centov za plátok pizze by asi v meste spôsobil veľký ošiaľ.
A čo tá vlastná pizza?
Začiatkom 20. storočia, teda s príchodom Talianov do New Yorku, nabrala pizza na popularite. Samozrejme, s vlastným štýlom. Jemné tenké cesto dopĺňa syr, mozzarella a paradajková omáčka.
Malé Taliansko v New Yorku
Pizza by sa rozhodne nezaobišla bez Talianov. O rôznorodosti populácie v New Yorku netreba pochybovať. Podľa odhadov sa v metropole hovorí viac ako 800 jazykmi. Takmer polovica domácností v New Yorku hovorí viac ako jedným jazykom.
A jedným z nich je práve taliančina. V rámci New Yorku existuje totiž Little Italy. Leží v centre Manhattanu a ide o najmenšiu štvrť v New Yorku.
Založili ju prví talianski prisťahovalci, ktorí tu nezačali podnikať s ničím iným ako s gastronómiou. Čím viac sa veľkosť talianskej štvrte scvrkávala, tým viac sa čínska štvrť v New Yorku rozrastala. Mimo Ázie žije najviac Číňanov práve v New Yorku.
Filmový Central Park
Sám doma 2, Sex v meste, Spider-Man 3, Madagaskar, Noc v Múzeu a prinajmenšom 350 ďalších.
Podľa firmy Giggster, ktorý zabezpečuje lokality na točenie filmov, sa stal newyorský Central Park najfilmovanejším miestom planéty. V hrubom si vytočil už viac ako 109 000 000 eur. Na druhom mieste, no s obrovským rozdielom, sa umiestnil kalifornský Bronson Canyon.
Burgerový podnik vo vnútri hotela
Nielen ľudia skrývajú tajomstvá. Jedno tají aj luxusný hotel Le Parker Meridien v New Yorku. Za červenými závesmi v hoteli sa totiž nenachádza koncertná sála a ani konferenčná miestnosť. Hotel za závesmi ukrýva hamburgerový podnik plný stien s grafitmi. Kontrast na pár metroch štvorcových. Aby si majiteľ miesto udržal, musel sa vysporiadať so súdmi. Jemu sa to však podarilo a Burguer Joint tým doslova láka svojich návštevníkov. Počas návštevy Veľkého jablka sa teda netreba zahryznúť len do neho, ale aj do dobrého burgeru.