Jedným z hlavných dôvodov, prečo navštíviť Malajziu, je hlavné mesto Kuala Lumpur s jeho neprehliadnuteľnými Petronas Twin Towers. Čaro však skrýva aj malajzijský štát Pahang. Nachádza sa v ňom vysočina Cameron Highlands, ktorú by žiadny milovník čaju nemal vynechať.
Moderné mrakodrapy kilometer za kilometrom vymieňajú stromy a kopce. Rušný svet strieda pokojné prostredie. Približne 200 kilometrov od malajzijskej ekonomickej metropoly Kuala Lumpur sa nachádza čajová rozprávka. Človek si spočiatku ani neuvedomí, že hlučným uliciam je koniec. Ponorí sa do silného čerstvého vzduchu. Niet sa čomu čudovať. Už v roku 1925 mnohí britskí vojaci opustili Kuala Lumpur a zamierili do malajzijskej vysočiny. Priamo do čarovného Cameron Highlands.
Vysočina z 19. storočia
Cameronská vysočina leží v malajzijskom štáte Pahang a zaberá plochu takmer 713 km2. Stala sa jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v Malajzii, nachádzajúc sa v nadmorskej výške 1 500 metrov nad morom. Únik od horúceho tropického podnebia, ktoré dominuje v značnej časti krajiny a presun do malebného vidieku nie je jediným dôvodom na návštevu.
Má názov niečo spoločné s Kamerunom?
Názov vysočiny môže zmiasť. Chvíľkami znie akoby ležal v anglicky hovoriacej krajine, na druhej strane nabáda na prepojenie s africkým štátom Kamerun. Ani jedno však nie je pravda. V anglicky hovoriacej krajine možno neleží, no názov z britského mena odvodili. Údolie Cameron Highlands bolo pre vonkajší svet neznámou až do konca 19. storočia. Cameron Highlands objavil v roku 1885 geológ Sir Wiliam Cameron, vysočinu následne pomenovali podľa neho. Uchvátili ho totožné aspekty ako súčasných turistov – hustá vegetácia a nádherné horské plošiny. A jeho britský štýl dodnes v oblasti čiastočne cítiť.
Čo skrývajú zelené lístky
Britský štýl však prebíja vôňa čaju. V roku 1929 v tamojšom meste Ringlet založili prvú čajovú plantáž v Malajzii. Továreň BOH nielenže dodnes funguje, ale stala sa aj jednou z najvýznamnejších výrobcov čaju. Boli to práve čajové plantáže, ktoré danú oblasť preslávili. Čaj sa stal súčasťou života miestnych. Zvlnené kopce posiate malebnými čajovými plantážami.
Synonymom malajzijského čaju sa stal samotný názov značky BOH. V oblasti sa vyrobí ročne viac ako štyri milióny kilogramov čaju, čo predstavuje približne 5,5 milióna šálok čaju denne. Čaj ich zohreje, keď údolím prejde studený front, ale aj ochladí po rozpálenom dni.
Iné atrakcie
Čaje ju preslávili, no vysočina je jedinečná aj v inom. Turistov do údolia láka aj svieži dažďový prales. Nechodia sem relaxovať len cudzinci, v pokojných údoliach relaxujú aj Malajzijčania.
Mossy Forest Cameron Highland – povinnou zastávkou je machový les, jeho aura pôsobí magicky. Nachádza sa vo výške 2 032 metrov nad morom a chvíľkami sa v ňom človek cíti ako hrdina vo filmoch Avatar alebo Pán prsteňov.
Cameron Lavender – len 10 kilometrov od mesta Brinchang sa nachádza levanduľová záhrada. Okrem levandule je plná japonských ruží, hortenzií alebo sedmokrások vo všetkých farbách. Nechýba ani domáca zmrzlina s príchuťou levandule.
Strawberry Farm – ikonou Cameron Highlands nie sú len čaje a kvety, ale aj jahody. Tamojšie prostredie je ideálne na ich celoročné pestovanie. Údolie je doslova posiate jahodovými farmami, napríklad Raju’s Hill Strawberry Farm alebo Big Red Strawberry Farm.
Butterfly Farm – a keď kvety, tak aj motýle. Ide o jednu z najtradičnejších miestnych atrakcií. Z koníčka vyrástla až do motýlej „farmy.“ Kvetinová záhrada je plná voľne lietajúcich motýľov.
The Time Tunnel Museum – kuchyňa zo starovekých čias, tradičné miestne holičstvo alebo viaceré nostalgické scény. Time Tunnel je múzeum v Brinchangu, v ktorom sa nachádza rozsiahla zbierka zberateľských predmetov a artefaktov.
Okrem iného v Cameron Highlands rastie aj Raflézia Arnoldova. Ide o najväčší kvet na svete, ktorý dorastá do výšky jedného metra a môže vážiť aj 10 kilogramov. Kvitne len tri až päť dní v roku, čo ho premieňa na jeden z najvzácnejších kvetov na svete.
Tajomná vysočina
Cameron Highlands nie je nevinná. Chladnejšie a hmlisté prostredie dokáže chvíľkami navodiť strach, najmä po vypočutí záhady, ktorú ukrýva. Písal sa rok 1967 a Veľkonočná nedeľa. Americký milionár Jom Thompson v tom čase dovolenkoval práve v Cameron Highlands. Z jeho prechádzky sa však dodnes nevrátil.
Nepomohla ani 11-dňová pátracia akcia, do ktorej sa zapojilo viac ako 500 ľudí. Jeho zmiznutie sa dodnes považuje za jednu z najstarších nevyriešených záhad v juhovýchodnej Ázii.