Na svete sa oslavuje viacero špecifických dní a sviatkov. Jedným z nich je Deň bez výťahov. A najlepšie je osláviť ho chôdzou po schodoch. Toto je päť tých najznámejších.
Úspechy a kariéra mnohých ženú vyššie a vyššie. Zdolávajú schodiská krok po kroku alebo schod po schode. Niekto vníma schody ako chodník do neba. Lekári zas tvrdia, že schody sú cestou k vyšportovanej postave. Či jedno alebo druhé, bez schodov si mnohé budovy či vyhliadky dokážeme predstaviť len ťažko. Schody sú „roztrúsené“ naprieč celým svetom. Niektoré sú také jedinečné, že ich treba aspoň raz za život navštíviť.
Evolúcia schodov
Len pred pár dňami, 28. apríla sa vďaka iniciatíve Medzinárodnej asociácie športu a kultúry, oslavoval Deň bez výťahov. Návrh podporila aj Európska komisia. Konkrétny dátum vynájdenia schodov je neznámy. Predpokladá sa, že sa vynález po prvýkrát objavil už v roku 6 000 pred naším letopočtom.
Údajne boli schody vyrobené zo stromových kmeňov. Až neskôr ich vymenili za žulové. Eskalátory dokonca vznikli až v roku 1892, keď Jesse W. Reno zostrojil ich prvý model.
Najdlhšie schodisko na svete
Nie je len najdlhším, ale aj jedným z najnebezpečnejších. Reč je o schodisku na svahoch Mount Niessen vo Švajčiarsku. Je paralelné s pozemnou lanovkou. Dá sa po ňom vyliezť len jeden deň v roku počas Niessen Run. Ide o jeden z najzaujímavejších pretekov po „švajčiarskej pyramíde.“ Tvorí ho 11 674 schodov a rozdiel medzi základňou a cieľom je 1 669 metrov pri sklone viac ako 65 %.
Najstaršie schodisko
Je drevené a údajne má až 3 349 rokov. Schodisko našli v roku 2004 v pravekej podzemnej soľnej bani Hallstatt v alpskej oblasti. Ide o schodisko z doby bronzovej. O jeho rekonštrukciu sa postarali prevádzkovatelia bane.
Celosvetovo najnebezpečnejšie schodisko
Najnebezpečnejšie schody na svete sa nachádzajú v Číne na vrchu Huashan. Ich najstrašidelnejšia časť má dokonca vlastný názov – Changkong Zhandao.
Ide o 30 centimetrov široký prechod vytvorený z drevených dosiek, ktoré sú zasadené do skaly. Na mieste sa nenachádza ani zábradlie. Schody v takmer kolmej skalnej stene dajú teda zabrať.
Mayské schodisko v Mexiku
Mayská civilizácia sa riadila takzvaným slnečným kalendárom. Pozostával z 365 dní. A presne 365 schodov má aj celosvetovo najznámejšia mayská pyramída Chichén Itzá, ležiaca na Yucatáne.
Jej schody totiž predstavujú dni Haab, teda dni miestneho kalendára, ktorý sa dokonale zhoduje s gregoriánskym. Turisti však schody pyramídy už zdolať nemôžu. V roku 2008 vláda zakázala na ne výstup. Ohrozovalo sa tým kultúrne dedičstvo krajiny. Slávnym mayským starovekým mestom je aj Cobá, kam zvyčajne mieri kvantum turistov.
Mnohí sem prichádzali práve pre výstup na jej najvyššiu pyramídu, ktorý taktiež už nie je povolený.
Schodisko, ktoré inšpirovalo J. K. Rowlingovú v knihe Harryho Pottera
Najinšpiratívnejšie schodisko sa nachádza v kníhkupectve Livraria Lello v portugalskom Porte.
Otvorili ho v roku 1906 a údajne sa ním inšpirovala aj spisovateľka J. K. Rowlingová. Pravdepodobne podľa neho zhotovila schody, ktoré dominujú v ságe o Harry Potterovi.
Napriek tomu, že autorka žila v Porte viac ako dva roky, popiera, že do tohto kníhkupectva niekedy vkročila. Medzi návštevníkmi sa však ľahko mohla „stratiť“, kníhkupectvo denne navštívi od 4 000 do 5 000 návštevníkov.