Latinská Amerika vyvolala spor medzi dvoma najväčšími veľmocami – Spojenými štátmi a Čínou. Investori z oboch krajín v nej totiž vidia obrovský zisk do budúcnosti. Ak jedna mocnosť nenaskočí na daný vlak, pre tú druhú by to bol krok do automobilového raja. 

V sociálnom prostredí si spravidla pozornosť uchmatnú vtipní ľudia. Centrom záujmu sú však aj tí s väčším balíkom peňazí. Svetom totiž hýbe zisk a ten aj tých nenápadných dokáže premeniť na stredobod pozornosti. 

Nová „zlatá“ horúčka 

Dlhšie nabíjanie, vyššia cena, no za to viac zdravia pre Zem. Európska únia sa do roku 2050 zaviazala k takzvanej uhlíkovej neutralite. Do polovice storočia chcú vozidlá na fosílne palivá nahradiť za elektromobily. Produkcia elektrických automobilov je podľa analytikov zlatou baňou budúcnosti, no len v prípade, ak vlastníte „baňu“ lítia. Dopyt po ňom môže vzrásť do budúcnosti až o 4 000 %. 

Nie zlatá baňa, ale lítiová

Neoddeliteľnou súčasťou elektromobilov, ale aj hybridných áut sú batérie. Práve tie sa vyrábajú z ľahkého kovu – lítia. Bez „bieleho zlata“ nie sú batérie a bez batérií nie sú elektromobily a ani biznis. Batérie však nepoháňajú len autá, ale aj smartfóny či tablety. 

Kde sa lítium ukrýva 

Viac ako polovica lítia sa skrýva v Latinskej Amerike. Argentína, Bolívia a Čile tvoria takzvaný lítiový trojuholník. Podľa geologického prieskumu Spojených štátov USGS najväčšie zásoby lítia vlastní Bolívia (viac ako 21 miliónov ton), pokračuje Argentína (19,3 milióna ton) a Čile (9,6 milióna ton).  

Lítium sa vyskytuje ojedinele, a to len v niektorých štátoch. Okrem Latinskej Ameriky sú jeho zásoby aj v Austrálii, Spojených štátoch a Číne. Oproti rezervám v krajinách lítiového trojuholníka sú však neporovnateľne menšie 

Preteky na trhu

Karty vykladá aj Mexiko. Napriek tomu, že jeho zásoby sa pohybujú len okolo 1,7 milióna ton, dopomáha mu jeho poloha. Blízkosť Spojených štátov a Kanady nie je všetko. Podľa BBC automobiloví giganti ako Tesla alebo BMW oznámili, že v Mexiku plánujú zriadiť viaceré továrne na výrobu elektromobilov. Krajina sa tým pádom môže stať jedným z centier na ich produkciu. 

Tik-tak 

Spojené štáty a Čína si uvedomujú, že pokiaľ ide o lítiový trojuholník, nemajú čas pozerať sa do spätného zrkadla. Tieto svetové mocnosti totiž môžu prísť o jeden z najrýchlejšie sa rozrastajúcich trhov. 

Nárast Číny

Čína už aktívne investuje do viacerých veľkých projektov na ťažbu lítia v Južnej Amerike. Podľa americkej dôstojníčky Laury Richardson však nielen investuje, ale aj ťaží. Laura Richardson pre BBC tvrdí, že si tým Čína rozširuje ekonomický, diplomatický, ale aj technologický vplyv v Latinskej Amerike a Karibiku. 

Investovanie za miliardu

Podľa bolívijského prezidenta Luisa Arce, Čína už v oblasti spustila nové možnosti industrializácie. Len do marca tohto roka uzavrela obchody aj v Argentíne a Čile. Čínska spoločnosť na výrobu batérií Catl dokonca najnovšie vyhrala aj výberové konanie na rozvoj lítiových zásob v Bolívii. V departmentoch Potosí a Oruro sa zaviazali investovať takmer 1 miliardu dolárov.

Naopak, v Argentíne investovali viac ako 400 miliónov dolárov na výstavbu závodov vyrábajúcich elektromobily. Dokonca len za rok 2022 uzavreli viac ako 9 investičných projektov. 

Súperenie 

Podľa expertov z think tanku Spojené štáty, rovnako ako Čína, posilňujú svoje postavenie. Biely dom dokonca investovanie do nerastných surovín označil za jednu z priorít. Z lítia sa podľa odborníkov stáva podnet na geopolitickú súťaž medzi týmito veľmocami.  

Ako Čína, tak aj Spojené štáty, si totiž uvedomujú silu energetickej nezávislosti. Nasledujúce desaťročia budú, ako tvrdia odborníci, obdobím energetickej premeny. Ceny minerálov budú preto raketovo rásť aj o 400 až 600 %. 

Zdieľaj tento článok