Vojna na Ukrajine podľa OECD (Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) vedie k jednej z najväčších migrácií za uplynulé desaťročia. Väčšina rodín sa usídlila v Poľsku a Nemecku. Dôvodom ich odchodu bola vojna. Mnohé rodiny však migrujú preto, aby vychovávali deti v čo najkvalitnejších životných podmienkach. UNICEF väčšinu najvhodnejších krajín našiel v Európe. 

Domov… Mal by sa spájať so slovami ako bezpečie, stabilita, chutné jedlo alebo čistá voda. Mnohým deťom, dokonca aj vo vyspelejších krajinách sveta, tieto životné potreby chýbajú. Obklopuje ich silný ruch alebo nadmerné znečistenie.

Partneri pri presťahovaní sa do inej krajiny zvyčajne zvažujú priemerný príjem a ekonomickú stabilitu. Ak ide o rodinu s deťmi, do hry vstupujú aj faktory ako kvalita vzdelávania, čistota prostredia alebo dostatok zelene… UNICEF (Detský fond OSN) sa v analýze o prostredí a blahobyte, v ktorom deti vyrastajú, zameral aj na ne. Skúmal len krajiny s najlepšou ekonomickou situáciou na svete.

Kde je teda najvhodnejšie vychovávať svoje deti

Japonsko

UNICEF na základe fyzického zdravia detí zaradil na prvé miesto Japonsko. Vyzdvihuje najmä jeho bezpečnosť a mestskú zeleň. Japonsko je jednou z najbezpečnejších krajín nielen z hľadiska dopravných nehôd, ale aj vrážd. 0,2 vrážd na 100 000 ľudí je v porovnaní so Spojenými štátmi (5,3) alebo Kanadou (1,8) badateľný rozdiel. Deti si preto v krajine môžu užívať pomerne veľkú slobodu. 

V Japonsku je dokonca zanedbateľný výskyt detskej obezity i nízka úmrtnosť detí. Krajina je pre deti vhodná aj vďaka všeobecne nízkej úrovni znečistenia ovzdušia a vody.

Okrem iného Japonsko disponuje jedným z najlepších vzdelávacích systémov na svete. Podľa OECD mu patrí 12. miesto spomedzi 76-tich skúmaných krajín. 

Estónsko

Estónsko síce nedosiahlo vrcholné priečky v zoznamoch, no v dôležitých faktoroch skončilo veľmi vysoko. Menej znečistený vzduch, málo hluku a pomenej pesticídov v porovnaní s inými rozvinutými krajinami.

Rodičov láka najmä estónsky vzdelávací systém. V rámci celého sveta deti disponujú jednými z najlepších matematických, vedeckých, ale aj gramotných zručností. Učenie je najmä formou hry. U detí vyniká aj nadpriemerná sebaregulácia, flexibilita a pamäť. 

Španielsko

Jedným z najvhodnejších prostredí na výchovu je i to španielske. Napriek tomu, že jeho sociálne alebo zdravotné ponuky nie sú spomedzi iných krajín najkvalitnejšie, krajina má vďaka klíme a pomerne čistému ovzdušiu nízku chorobnosť detí. Kým viaceré štáty dominujú v zozname najmä vďaka vzdelávaciemu systému, Španielsko si svoju priečku zaslúžilo vďaka vysokej duševnej, teda mentálnej pohode detí. Miera samovrážd a duševnej nepohody je tu jedna z najnižších spomedzi vyspelých krajín. 

Kultúrny život je okrem iného prispôsobený výchove detí. Reštaurácie a parky, ktoré sú pravidelne plné rodín, pôsobia na deti upokojujúco a dodávajú rodinám prirodzený pocit šťastia. 

Fínsko

Mnohých rodičov si krajina získa pre jeden z najlepších vzdelávacích systémov na svete. Okrem veľkorysej rodičovskej dovolenky čelí Fínsko takmer najnižšej miere úmrtnosti detí vo veku od 5 do 14 rokov. Ďalšou výhodou je množstvo zelene, Fínsko má podľa UNICEFu najviac mestskej zelene na osobu spomedzi iných vyspelých krajín. 

Holandsko

Na vrchole najvhodnejších krajín sveta na výchovu detí sa ocitlo aj Holandsko. Podľa UNICEFu ide dokonca o číslo jeden z hľadiska duševného zdravia detí. Na základe analýzy deväť z desiatich detí vo veku 15 rokov uviedlo, že sú nadpriemerne spokojné so svojím životom. Ide o najvyšší podiel zo všetkých skúmaných krajín. 

Iný zoznam, iné krajiny

Ranking spoločnosti Global Residency and Citizenship Group zaradil na popredné priečky Dánsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko, Austráliu, Nový Zéland, Švajčiarsko, Kanadu, Holandsko a Rakúsko. 

Zdieľaj tento článok