Štrajk v zdravotníckom sektore zasiahol aj Spojené kráľovstvo. Mladí doktori v porovnaní s čašníkmi patria k slabšie zarábajúcim. Požadujú obnovenie „vyšších platov“. Na výplatnej páske si totiž nájdu oproti uplynulým rokom o viac ako 20 % nižšiu výplatu. Problém sa týka mnohých, sekundári totiž tvoria takmer polovicu pracovnej sily.

Vyštudovať totožný odbor kdekoľvek na svete rozhodne neznamená zarábať rovnako. Platí to aj pre lekárov. Zatiaľ, čo v Spojených štátoch si žijú skutočne na vysokej nohe s platom približne 215 000 eur ročne, v Poľsku, Lotyšsku alebo Litve nezarobia ročne ani desatinu z toho. Byť doktorom sa teda oplatí najmä v Spojených štátoch, Holandsku, Belgicku, Austrálii, Kanade, Írsku, Švajčiarsku alebo v Dánsku. 

Kde zmizlo z rebríčka Spojené kráľovstvo  

Donedávna sa k týmto krajinám radilo aj Spojené kráľovstvo. Pre starších lekárov sa platovo stále aj radí, no sekundári a mladí lekári sa namiesto ordinácií zhlukujú v uliciach. Desaťtisíce z nich totiž vstúpili do štrajku. Hlavným dôvodom je nízky plat a prepracovanosť. Plat im totiž nepokrýva len životné náklady, splácajú ním aj študentské pôžičky, vďaka ktorým univerzitu vyštudovali. Ich študentské dlhy sa totiž pohybujú vo výške viac ako 100 000 eur. Pre zníženie platov a zhoršenie situácie však neexistuje recept na ich rýchle splatenie. 

Prečo sa situácia zhoršila 

Hlavnou príčinou je inflácia životných nákladov a potravín v Spojenom kráľovstve. Dosiahla už 17 %, to mladých lekárov so študentskými dlhmi premenilo na skeptických a pandemicky zneužitých. Viacerí totiž podľa denníka The Guardian stále pociťujú hnev, nápor a nechuť  pracovať z obdobia pandémie.

Štrajky v roku 2023 najhoršie od roku 1948 

Mladí lekári pre zhoršujúcu sa situáciu zorganizovali trojdňový štrajk. Odložilo sa tým viac ako 175 000 plánovaných termínov operácií alebo vyšetrení. Odbory totiž žiadajú návrat k vyšším platom pre sekundárov. Od roku 2008 totiž pre šetrenie v zdravotníckom sektore prišli o 26 % ich platu. Mzda mladých lekárov sa tým pádom za uplynulých 15 rokov znížila o viac ako štvrtinu.

Podľa tamojších odborov sú čašníci lepšie ohodnotení ako praktikanti. Ulicami preto znie slogan: „Vďaka tejto vláde si zarobíte viac podávaním kávy ako zachraňovaním životov.“ Britská lekárska asociácia napokon súhlasila so spoločnými rokovaniami. Aktuálne sa diskutuje o zvýšení miezd o 5 %. 

Viac hodín, rovnako peňazí

Mnohí mladí lekári sa stávajú v krajine lacnými pracovnými silami. Hoci odpracujú týždenne niekedy aj viac ako 60 hodín, zaplatia im len za základnú mzdu, teda 40 hodín týždenne. Problém teda nie je len v plate, ale aj v počte lekárov. 

Hnev tu nahrádza spokojnosť 

Podľa štúdie najšťastnejší lekári žijú v Dánsku, Nórsku a Švédsku. Tomuto rankingu sa ani nemožno čudovať. Vyplýva nielen z vyššieho platu, ale aj z mimoriadne vysokej kvality života. 

Zdieľaj tento článok