Dopad klimatickej krízy pociťujú aj farmári a pestovatelia. Zatiaľ, čo v Španielsku minuloročné extrémne sucho ovplyvnilo tohtoročné olivy a mandle, vo Francúzsku výkyvy počasia zasiahli úrodu miestnych kvetov. Tie však nedekorujú len príbytky, tvoria základ profitujúceho odvetia francúzskej ekonomiky.

Predstaviť si život bez vôní je náročné. Pripomínajú ľuďom domov, vzbudzujú v nich túžbu spoznať kuchyne naprieč celým svetom a koniec koncov „oživujú“ blízkych. Francúzsky spisovateľ Jules Verne kedysi povedal, že vôňa je dušou kvetu. Už v 19. storočí asi tušil, že sa jeho rodné Francúzsko premení na centrum výroby parfumov a kozmetiky. Kvety na juhu krajiny sa totiž stali dušou tohto priemyslu. No nepredpokladal, že aj jeho krajinu raz postihne klimatická kríza. 

Svetové centrum parfumov

Vo vnútrozemí na juhu, len kúsok od mesta Nice, leží mestečko Grasse. Je iné ako zvyšok a všimlo si to aj UNESCO v roku 2018. Ide o hlavné svetové mesto parfumov. Napriek tomu, že bežne z neho vanie akási sladkosť, aktuálne pripomína závan skôr nepokoj a nebezpečenstvo.

Klimatická kríza, ktorá do Francúzska priniesla extrémne výkyvy počasia: suchá, horúčavy, či nadmerné zrážky sťažila pestovanie kvetov. 

Tradícia od 17. storočia 

Namiesto toho, aby domáci kvety polievali, vybrali sa v sprievode ku kostolu. Prosili v ňom o dážď. V regióne totiž kvety a parfumy predstavujú stáročnú tradíciu. Pestovanie a následná výroba voňaviek traduje z generácie na generáciu. Vynikajúca mikroklíma pomáha ružiam, levanduli, tuberóze, ale aj jazmínu správne rozkvitnúť. 

Strata takmer polovice úrody

Pestovanie kvetov bolo náročné nielen pre extrémne sucho, ale aj nepriaznivé poveternostné podmienky a návalové dažde. Producenti tak prišli o polovicu úrody. Vysoké teploty neovplyvnili len počet, ale aj kvalitu. Tuberóza takmer vôbec nerástla. 

Dior a Chanel asi nebudú spokojní

Kvalitu daných kvetov si všimli aj svetoví giganti. Región totiž v súčasnosti vyrába produkty pre viaceré luxusné značky ako Dior alebo Chanel. Tie tu míňajú nemalé sumy. Kvet jazmínu z Grasse sa predáva za vyššiu hodnotu ako zlato. 

Nielen Grasse 

Mestečko Grasse v tom nie je samo. Kľúčovým produktom v tomto odvetví je aj vanilka pestujúca sa najmä v Afrike. Tým, že horúčavy rastú, začínajú stúpať aj náklady na suroviny. Hoci sa ceny parfumov zatiaľ radikálne nezvýšili, údajne ich k tomu prinúti práve klimatická kríza. 

Naopak, viacerí rozmýšľajú, že prírodné plodiny nahradia syntetickými alternatívami. Výroba parfumov v laboratóriách sa im zdá udržateľnejšia. Kvety totiž okrem vody a pôdy „prispievajú“ svojou prepravou k veľkým emisiám. To však ukážu nasledujúce roky. Producenti vedia, že v ich priemysle nastane zmena, no zatiaľ ani štúdie nevedia, ktorým smerom sa bude uberať.

Zdieľaj tento článok