Výpravy do polárnych oblastí si vyžadujú veľmi dôkladnú prípravu nielen po fyzickej a psychickej stránke. Musíte sa zamerať aj na kvalitné odevy. Tu nejde len o poriadnu páperovú bundu či rukavice. Počas cesty musíte veľmi pozorne sledovať počasie a rýchlo pridávať či uberať vrstvy oblečenia. To, čo platilo včera, dnes nemusí platiť a zajtra to bude určite inak. Nikdy si nemôžete povedať, že sa v tom už vyznáte a nič vás neprekvapí. Niekoľkokrát za deň sa nám stalo, že vietor, ktorý do nás udieral z ľavoboku, sa obrátil proti našim chrbtom. Musel som teda zmeniť taktiku vrstvenia odevu. Nikdy som nečakal na prestávku, radšej som si ihneď vymenil veci. Niekedy som si pripadal ako v počítačovej hre, kde musím rýchlo reagovať na vzniknutú situáciu. Ak by som sa však pomýlil, namiesto počítačovej straty života som v realite mohol vyfasovať omrzlinu. A verte, že omrzliny tu hrozili každý deň. Zlé bolo, že sa neohlasovali nejakou bolesťou. Prosto prišli – a ťažko sa liečili.
Preto som rád, že som zažil nielen cenné rady od Nórov, ktorí patria medzi svetovú polárnu špičku, ale aj ruskú školu, ktorá je v mnohom zvláštna, ale reálna. Ruská škola ma naučila kombinovať a byť kreatívnejší.
Ako som sa obliekal?
V tomto článku nájdete zoznam všetkých vecí, ktoré som mal so sebou. Narazíte tu na výbavu, ktorá je nutná pri polárnych expedíciách. Keď sme šliapali, mali sme na sebe väčšinou 2 – 3 vrstvy plus ľahkú bundu, ktorú neprefúkalo (ak len trochu prefúkalo, hrozili omrzliny). Nad fotkami, ktoré nájdete na Instagrame, sa ľudia pozastavovali, že som oblečený veľmi naľahko. Ak sme sa hýbali a ťahali sane, pekne sme sa zahriali aj zapotili. Ak sme však zastali, do minúty som mal na sebe kvalitnú páperovú bundu.
Naše tempo nesmelo byť príliš rýchle, lebo keby sme sa veľmi spotili, tak by sa pot zmenil na ľad a pri mínus 40 °C by sme razom prechladli. Čiže bolo treba veľmi vnímavo hodnotiť všetky aspekty počasia, tempa, vetra… O tomto natočím video na náš YouTube, kde všetko dopodrobna vysvetlím.
Ktoré odevy patrili medzi najlepšie?
Všetky boli skvelé, ale predsa by som vyzdvihol štyri, ktoré patrili medzi najlepšie. Dokonca tu nájdete dve česko-slovenské značky, ktoré kvalitou prekvapili aj samotných Nórov.
Páperové bundy firmy Sir Joseph
Ak hľadáte najkvalitnejšie páperové bundy, nohavice atď., tak odporúčam firmu Sir Joseph. Ide o českého výrobcu a horolezca Josefa Rakoncaja (jeden z najúspešnejších horolezcov v ČR a predtým v ČSSR). Nóri si nevedeli vynachváliť ich kvalitu. Postupne začali dávať pred svojimi výrobcami prednosť tejto značke – a to je už veľká pocta.
Ja mám od spomínanej firmy niekoľko výrobkov. Nikdy nesklamali, bolo jedno, či som ich nosil na Sibíri alebo v Antarktíde.
Spacie vaky firmy Mountain Equipment
Ak hľadáte kvalitné spacie vaky, jednoznačnou voľbou by mala byť táto značka. Je pochopiteľné, že spacie vaky do mínus 40 °C sú vám mimo polárnych oblastí zbytočné, ale na turistiku nájdete aj ľahšie. Mountain Equipment nemá konkurenciu
Merino od Woollies
Aj na Slovensku vyrábame kvalitné veci. Tričká slovenskej firmy majú svetovú úroveň. Tieto tričká som používal nielen počas spánku, ale aj počas šliapania. Vedeli ihneď zahriať, mali skvelé tepelné izolačné vlastnosti. Oceníte, že ak sa nemôžete osprchovať, takmer vôbec nesmrdia. Túto značku som si vzal prvýkrát a už sa stane súčasťou mojej výbavy.
Čo je merino?
Merino je vlna z ovce plemena merino, ktoré má svoj pôvod v juhozápadnom Španielsku, odkiaľ sa koncom osemnásteho storočia rozšírilo do celého sveta. V súčasnosti je najväčším producentom merino vlny Austrália. Od vlny iných ovčích plemien sa merino odlišuje veľmi tenkým vláknom (11,5 – 24 mikrónov), čo z neho robí výnimočne jemný a mäkký materiál.
Okuliare Julbo
Vlastne som nevidel nikoho, kto by nemal tieto okuliare. Sú totiž najkvalitnejšie. Nielen klasické, ale aj polárnické. Na Antarktíde si musíte asi najviac chrániť zrak, lebo slnečné lúče sa odrážajú od snehu a hrozí snežná slepota. Tam musíte mať na očiach to najlepšie. Hoci okuliare Julbo sú poriadne drahé, váš zrak sa vám poďakuje.
Mnohé veci už som mal, ale vždy mi pomohli chalani z Treklandu. Cez svoje kontakty zohnali ďalšiu výbavu, ktorá nie je vždy dostupná v našich obchodoch.
Máte otázky na „Čo bolo z mojej výbavy na Južný pól najlepšie?“? Chceli by ste poradiť? Dajte do komentu a radi zodpovieme