Pre prácu, financie či skúšky alebo prednášky to občas na dlhšie prosto nejde. V niektorých európskych mestách však človeku na to podstatné stačí aj víkend. Skorému rannému vstávaniu alebo neskorému príchodu v nedeľu sa však v týchto prípadoch nevyhne. Víkend si však naplno užije a za nabitú myseľ plnú nových zážitkov do ďalšieho týždňa to rozhodne stojí. Destinácií na víkendový úlet je desiatok, tu je sedem z nich.
Valencia
Valencia okrem slnečného počasia skrýva aj zmes moderno-tradičnej architektúry. Metro či autobusy človek ľahko vymení za bicykel a vďaka cyklotrasám obehne za pár hodín temer všetky hlavné pamiatky. Dokonca si stihne zajesť aj tradičnú španielsku paellu, pôvodom z Valencie, alebo navštíviť centrálne trhovisko Mercat Central de València plné tamojších produktov.
Prechádzka historickým mestom môže chvíľkami pripomínať arabský svet. Valenciu totiž charakterizujú viaceré historické stavby z čias nadvlády moslimov na Pyrenejskom polostrove.
Ak si chce človek víkend predĺžiť, stačí si prenajať auto a zamieriť do prímorského Benidormu alebo mestečka Calpe.
Jeho kopcovitý terén dopĺňa ikonická vápencová skala Peñón de Ifach, ktorá chvíľkami pripomína skalný ostrov Es Vedrú, ležiaci popri pobreží španielskeho ostrova Ibiza.
Bologna
„Una fetta di mortadella, per favore.“ Bologna vonia po histórii, sláve a skvelej gastronómii. Hlavné pamiatky sa však dajú stihnúť za pár hodín. Dominantou sú jednoznačne námestia Piazza del Nettuno a Piazza Maggiore. Červeno-oranžových tehál je v meste až až. Využili ich aj na stavbu Basilica di San Petronio. Výhľad na mesto stojí za to z Le Due Torri, teda Dvoch veží.
Okrem mortadelly Bolognu preslávili aj tortelliny, teda vaječné cestoviny. Ak sa výlet predĺži, vlakom je to len chvíľa do srdca Toskánska, priamo do impozantnej Florencie. No to je už iná šálka plná renesančnej kávy!
Eindhoven
Mesto „dizajnu“ v južnom Holandsku a bez davu ľudí. V Eindhovene prevláda viacero kultúrnych atrakcií.
Sú nimi napríklad Galéria Van Abbemuseum alebo Múzeum DAF. Mesto je totiž domovom nákladných automobilov. Jedinečným je aj Múzeum Philips; Gerard Philips tu totiž vyrobil svoje prvé žiarovky. Len pár kilometrov od mesta leží Nuenen, v ktorom kedysi žil a tvoril holandský maliar Vincent van Gogh.
Brusel
Pri predstave, kam sa v Belgicku vybrať, človeku napadnú skôr Bruggy alebo Gent. Jadro Európskej únie okrem medzinárodných rokovaní prináša aj inú špecialitu. Brusel je hlavným mestom remeselného piva. Prechádzka centrom zavedie človeka až priamo pred radnicu mesta, týčiacu sa na jednom z najkrajších námestí Grand‘Place.
Okrem sochy močiaceho chlapca Manneken Pis sú dominantou mesta aj obchody s belgickou čokoládou. Popri tradičných bonbónoch mnohé obchodíky ponúkajú aj čokoládové figúrky od piva až po tenisovú raketu. Netreba vynechať ani návštevu Atómia, či európskej štvrte alebo zamieriť na preslávené bruselské hranolky do Maison Antoine, ktoré si po summite vychutnávala aj bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Edinburgh
Atény severu sú ako stvorené na krátky výlet. Úzke uličky s múzeami a krčmičkami zavedú viacerých na whisky, napríklad do tradičného The Scotch Whisky Experience. Podmienkou je aj prechádzka po Victoria Street alebo Cockburn Street. Impozantné výhľady naopak ponúka kopec Calton Hill.
Na svoje si prídu aj fanúšikovia Harryho Pottera. Mesto ním doslova dýcha. Okrem viacerých „jeho“ obchodov sa nájdu aj kaviarničky, v ktorých J. K. Rowlingová napísala niektoré z kapitol tohto bestselleru. Netreba zabudnúť ani na mestský park Princes Street Gardens.
Neapol
Centrum mesta je možno plné „chaosu,“ trúbiacich skútrov či pohodených odpadkov, no pre tradičný raňajkový croisant stojí za to. Pred návštevou námestia Piazza del Plebiscito netreba zabudnúť ani na Galleriu Umberto I. Chvíľkami pripomína Galleriu Vittorio Emanuele II. v Miláne.
Športových fanúšikov namiesto architektúry zaujme futbalový štadión argentínskej hviezdy Diega Armanda Maradonu. Objednať si treba aj pizzu Margherita, zabudnúť na to priamo v jej rodisku, by to bol rozhodne hriech! Ak chce človek zablúdiť inam, kúsok od Neapolu sídli mesto rímskeho staroveku Pompeje. Stačí len nasadnúť na vlak a do hodiny je človek v slávnom antickom meste.
Dublin
Hlavné mesto Írska nevlastní ani Eiffelovu vežu a ani Koloseum. No na víkendovú prechádzku ulicami štvrte Temple Bar je ideálne.
Možno ho nepreslávil žiaden architektonický kolos, no pivovar Guinness rozhodne áno. Zablúdiť sa dá aj v miestnych kostoloch, napríklad v Katedrále Christ Church alebo v Katedrále svätého Patrika. Nezabudnuteľným zážitkom je návšteva knižnice Trinity College Library. Ešte v 16. storočí ju založila kráľovná Alžbeta I.