Katar. Jedno z najskloňovanejších slov roku 2022. Emirát ležiaci v juhozápadnej Ázii, priamo na Arabskom polostrove susediaci so Saudskou Arábiou, ktorého brehy obmýva Perzský záliv.
Donedávna pre mnohých cudzincov ťažko lokalizovateľný štát na mape, no v súčasnosti krajina nesúca na titulkoch svetových médií prívlastky: bohatá a kontroverzná. Štát v centre celosvetovej pozornosti pre jedno z najlukratívnejších športových podujatí, ktoré zvyčajne spája milióny ľudí. Futbalové Majstrovstvá sveta v Katare však tento raz nielen spájali, podľa odborníkov i rozdeľovali, napríklad v otázke, či aj v miliardárskom Katare existuje chudoba.
Domov mnohých cudzincov
Podľa BBC áno. Komentátori tvrdia, že vidieť ju a rozprávať o nej nie je jednoduché. Tamojšie úrady sa ju v mnohých prípadoch totiž snažia zakryť. Dotýka sa hlavne prisťahovalcov z juhovýchodnej Ázie pochádzajúcich zo štátov ako Pakistan, Nepál, Bangladéš alebo India. Títo cudzinci však žijú v pomerne izolovaných štvrtiach bez vybudovanej cestnej komunikácie a zároveň ďaleko od navštevovaných zón turistami.
Migranti prišli hľadať do Kataru o niečo lepšiu budúcnosť. Životná úroveň v tomto emiráte je totiž pre nich vyššia ako v krajine ich pôvodu. Katar sa tak premenil na domov mnohých cudzincov. Napriek tomu, že sa jeho populácia šplhá na tri milióny, len desať percent z nej tvoria obyvatelia pôvodom z Kataru.
Kým si Katarčania užívajú vysoké platy a viaceré sociálne výhody, početná časť pracujúcich migrantov nemá ani minimálnu mzdu a zdieľa ubytovanie s viacerými osobami, aby bola schopná zaslať rodine do krajiny svojho pôvodu určitú čiastku z výplaty. Zatiaľ, čo Katarčan bežne zarobí viac ako desať tisíc eur ročne plus odmeny, plat nekvalifikovaných migrantov sa pohybuje okolo tamojšej minimálnej mesačnej mzdy 260 eur.
Zlom v roku 2020
Katar sa stal prvou arabskou krajinou, ktorá zrušila kontroverzný systém kafala, ktorý okrem iného z prisťahovaleckých zamestnancov robil „otrokov.“ Migrujúci zamestnanec pre výpoveď či zmenu v práci často čelí nielen trestnému stíhaniu, ale aj zatknutiu či deportácii. Naviac, tamojšie úrady v rámci regulácie prijali aj zákon, ktorý umožňuje migrantom slobodne zmeniť zamestnanie.
Aj napriek týmto pokrokom nezisková organizácia Human Rigts Watch upozornila, že zahraniční pracovníci čelia nezákonným a represívnym zrážkam zo mzdy ako aj mnohým nevyplateným mesiacom práce. Podľa BBC je dôkazom práve kontroverzná smrť mnohých migrantov počas výstavby štadiónov, letiska, metra, ulíc a ubytovania určených na majstrovstvá sveta. Katarská vláda totiž ich smrť podľa viacerých neziskových organizácií podcenila a údajne zatajila.