Prečo práve som sa sem vybral? Aké sú vaše najčastejšie otázky? Čo vás zaujíma? Ako expedícia bude prebiehať? Južný pól alebo vaše najčastejšie otázky je článkom, ktorý vám celú expedíciu priblíží

Prečo práve Južný pól?

Rád by som si pomohol výrokom od Malloryho, ktorý sa snažil dostať na najvyššiu horu sveta. Na otázku, prečo, odpovedal: „Pretože je tam.“ Samozrejme, že takéto plány nevznikajú náhle, ale postupne. Po expedícii cez Beringov prieplav som sa pohrával s myšlienkou, či by som to predsa len neskúsil. Aj keď to tak nevyzerá, dlho analyzujem veci a kladiem si mnoho otázok, či na to mám, či to dokážem. Veľmi mi pomohol parťák z Beringu Ross, ktorý ako prvý Novozélanďan prišiel po vlastných na južný a severný pól. „Martin, na južnom póle je podstatná hlavne hlava a až potom fyzická odolnosť. Ty máš oboje.“

Máš skúsenosti s polárnymi  oblasťami?

Áno, mám. Dalo by sa povedať, že už dobrých 5 – 6 rokov chodím do oblastí, kde je extrémna zima. Nielen zimná Sibír, ale asi najextrémnejší prechod cez zamrznutú Čukotku, kde sme prespávali v stane pri mínus 50 °C. K tomu si prirátajte víchricu, ktorá mala rýchlosť 240km/h… Plus prechod cez Beringov prieliv, kde som si vyskúšal, aké je ťahať 80-kilové sane a čo také prostredie robí so psychikou. V Antarktíde som bol, ale to bola iná výprava, kde sa nevyžadovala veľká fyzická príprava, skôr dala zabrať psychika. Práve pri dvojmesačnej plavbe som odhalil svoje limity v tom, čo dokáže hlava a psychika, keď nemáte žiadne podnety a musíte byť sám so sebou. Tomu sa budem neskôr venovať veľmi podrobne.

Koľkí idete?

Sme traja. Je to medzinárodný tím, ktorý sa skladal postupne. Nórka, Angličan a ja. Každý z nás musel preukázať nielen svoje schopnosti, ale aj mať skúsenosti s polárnymi oblasťami. Je to podobné, akoby niekto chcel ísť komerčne na Everest a organizátori sa ho spýtajú, či už bol na sedemtisícovke. Ľudí bez skúseností prosto neberú a musia sa za vás zaručiť ľudia, ktorí s vami boli.

Ako sa dostaneš do Antarktídy?

Letím na trase Viedeň – Barcelona – Santiago de Chile – Punta Arenas, kde si zbalíme sane a odletíme zásobovacím lietadlom na okraj Antarktídy. Treba povedať, že tu neexistujú žiadne mestá, kde by pristávali klasické linky. Len veľké zásobovacie lietadlá, ktoré dovážajú tovar k základniam. My vlastne pocestujeme ako tovar.

Južný pól alebo vaše najčastejšie otázky

Koľko kilometrov prejdete?

1 100 kilometrov, ktoré by sme mali prejsť za necelé dva mesiace. V pláne je 20 až 25 kilometrov denne. Všetko závisí od počasia a poveternostných podmienok. Celú vzdialenosť ideme na lyžiach bez psov a ťaháme si 80-až 100-kilové sane.

Prečo nemáte psy?

Takéto expedície sa už dlho nerobia aj preto, že psy potrebujú obrovské množstvo jedla, a to je, samozrejme, nejaká váha. O tom sa veľa nehovorí, ale psy sa na dávnych cestách jedli. Tým sa znižovala záťaž. Slabšie kusy zastrelili a predhodili ostatným psom. Psie záprahy na pól, to je už viac-menej zromantizovaná predstava

Južný pól alebo vaše najčastejšie otázky

Čo budete jesť, piť a kde bývať?

Je to jednoduché. Celý čas v stane. Pijeme vodu, ktorú si roztopíme zo snehu a jeme väčšinou dehydrovanú stravu. O tom ešte napíšem ďalší článok.

A čo sprcha?

Nebude. Samozrejme, hygienu musíme dodržiavať, zohrejeme si teda trochu vody a uterákom sa pekne poutierame.

Koľko bude stupňov?

Na pobreží okolo mínus 20 °C. Čím budeme bližšie k pólu, tým bude chladnejšie – teplota bude atakovať aj 50 °C. Avšak pocitová teplota bude niekde pri mínus 60 °C. Táto zima je suchšia, pretože budeme vo vnútrozemí, ale pocit chladu bude silnejší. Väčšina Antarktídy sa nachádza vo výške okolo 3-tisíc metrov. Plus vedeli ste, že Antarktída je najväčšia púšť na svete?

Čoho sa obávam?

Bieleho pekla. Len si predstavte: nikde nič, len biela farba. Obzor biely, zem biela, obloha biela a 24-hodinové svetlo, lebo ideme vtedy, keď je polárny deň, resp. leto.

Čo signál? Komunikácia? Čo keď sa niečo stane?

Nie je tu žiaden signál. Teda wifi. Mám so sebou satelitný telefón, ktorým budem svojim blízkym oznamovať, kde som a či je všetko v poriadku. Mám malú solárnu nabíjačku, ktorou si nabijem kameru a satelitný telefón. O technike napíšem viac neskôr, lebo tu som si musel vybrať a orientovať sa podľa výdrže baterky. A keď sa niečo stane? Teoreticky by po nás mohlo prísť lietadlo, ale musíme sa nachádzať na mieste, kde sa dá pristáť. Poistku máme, ale vieme, že šanca je malá:)

Čo na to doma?

Mám obrovskú podporu a nikdy sa nestalo, že by proti nejakým mojim plánom bojovali. Vedia, že som človek, ktorý veľmi dlho nad vecami rozmýšľa. Aj keď to na Facebooku a Instagrame tak nevyzerá a ľudia vidia skôr už hotové cesty, verte, že dlho plánujem, pripravujem sa a hlavne premýšľam. Preto chcem o tejto ceste napísať čo najviac, aby ste mali predstavu, ako sa takéto cesty plánujú a čo na to treba.

Práve o výbave si povieme neskôr:)

Máte otázky na článok „Južný pól alebo vaše najčastejšie otázky“? Dajte do komentu a rádi odpovieme

Ak by ste sa chceli dozvedieť ako sa komerčne dostať na Antarktídu, tu sú spracované otázky

O svojich cestách píšem aj v knihách. Najnovšiu knižku si môžete aj s podpisom kúpiť tu.

Zdieľaj tento článok