Vieme, že čaj sa odlišuje podľa krajín, kde ho pestujeme, podľa toho, ako sa pestuje ale aj že dobrý čaj je naozaj ako naše víno. Čo však s  obľúbenými dochucovanými čajmi? Ako si urobiť dobrý čaj? Aké odrody sú najlepšie? V tretej časti nášho čajového cyklu sa dozvieš ďalšie zaujímavosti o čaji ale aj praktické informácie k príprave obľúbeného moku.

Čaje delíme podľa spracovania a regiónov. Ako je to potom so všetkými ochutenými čajmi? Čo ovocný čaj, zázvorový čaj, bylinkový čaj? Kde sa nám stratili? Odpoveď je prostá – voláme ich čaj, ale reálne čajom nie sú, lebo neobsahujú čajové lístky. Keby sme chceli byť úplne exaktní, tak by sme sa bavili o bylinkovom výluhu, a nie o čaji. Ale toto slovné spojenie neznie veľmi vábne, tak sa radšej držme toho čaju a vychutnajme si akákoľvek horúce nápoje vznikajúce zaliatím rastlín. Koniec koncov existujú aj naozajstné ochutené čaje. Napríklad ženšenový oolong pozostáva z čajových lístkov sušených so ženšenovým práškom, ktoré mu dodávajú osobitú sladkastú dochuť. Čierny liči čaj je pre zmenu vďaka sirupu z plodov liči pridávanému k čajovým lístkom doslova sladký. Tieto a iné odrody u nás tak ľahko nenájdeme, ale v čínskych obchodoch sú celkom bežne dostupné a medzi návštevníkmi Ríše stredu mimoriadne obľúbené.

Čajové listy
Čajové lístky na plantážach v indickom štáte Assam

Nápoj s príchuťou a s príbehom

Aby sme sa stretli s ochuteným čajom, nemusíme cestovať cez pol sveta. Stačí navštíviť akýkoľvek supermarket na Slovensku a nájsť si čaj Earl Grey. Tento najslávnejší dochucovaný čaj je zmesou čajových lístkov s bergamotovým olejom. Je to dokonca jeden z čajov s príbehom a meno nesie po britskom ministerskom predsedovi Charlesovi Greyovi, druhom kniežati z Grey (v agličtine Earl Grey). Tento významný britský dejateľ, ktorý mimo iného zrušil v Británii a jej kolóniách otroctvo, si údajne dával miešať čaj s bergamotovým olejom pre špeciálnu chuť vody vo svojom sídle v britskom Northumberlande. Odtiaľ sa vraj tradícia ochucovania a čaju bergamotom rozšírila vďaka osobitej aróme, ktorú olej čaju dodáva. V dnešných časoch pokladáme Earl Grey za jeden z najpopulárnejších čajov v západnom svete.

čaj Earl Grey
Čaj Earl Grey, dochutený bergamotom, je pomenovaný po britskom ministerskom predsedovi Charlesovi Greyovi

Čaj má ducha

V 21. storočí si čaj stále drží svoj status globálneho nápoja. Či už je to svieži a horký čaj z čínskych hôr alebo silný zemitý čaj z indických nížin, je to stále jedna rastlina, ktorá splodila svetovú kultúru spojenú s jej pestovaním a konzumáciou. Čaj si viete vychutnať v pokoji doma, v čajovni na rušnom perzskom bazáre alebo na slávnej čajovej ceremónii v Japonsku. Ten istý nápoj, vždy však plne iný. Čaj nie je ako kokakola, pivo, víno alebo iné nápoje. Čaj vo vás zanechá spomienku. Zalejte si preto dnes šálku svojho obľúbeného a myslite na všetky zážitky, ktoré ste s čajom prežili. Či doma alebo v zahraničí, či dobré či zlé. Uvidíte, že čaj je nápoj, ktorý má ducha!

Ako si pripraviť výbornú šálku čaju?

Často sa polemizuje o tom, ako sa správne pripravuje čaj. Ak máte vrecúškový čaj, je dôležité nikdy ho nenechať lúhovať príliš dlho. Tieto čaje sú spravidla nižšej akosti a keď sa lúhujú dlhšie, ako je ich určený čas, zanechajú horkú pachuť. To sa týka rovnako zeleného ako čierneho čaju. Pri sypaných čajoch čas, koľko čaj necháte lúhovať, záleží od množstva lístkov, ktoré zalievate. Ak máte veľa lístkov, stačí krátky nálev, rovnako ak sú to veľmi kvalitné lístky. V Číne sa často do čajníka nasype veľa lístkov a nechajú sa lúhovať len pol minúty predtým, ako sa čaj podáva do šálok.

Zelené čaje
Rôzne druhy zelených čajov

Určite čaj nenechávajte lúhovať dlho, a to platí hlavne pri čiernom čaji. Aj tri minúty môžu byť veľa, ak je silný. So zeleným čajom máte viac možností. Číňania dokonca v rámci bežnej konzumácie nechávajú lístky vo svojich príručných termoskách celý deň a len dolievajú horúcu vodu. Čo sa týka prísad, tradične sa do čaju nepridáva nič. Zelený čaj by sa mal piť čistý bez medu, citróna, tobôž mlieka a cukru. V Európe však máme rôzne prísady radi, preto k niektorým druhom môžeme dať med alebo citrón. Cukor a mlieko by sa do čaju nemali dávať nikdy. Ak to však chcete na Angličana a chutí vám, choďte do toho, sám som na tom prežil celé detstvo. Ak si chcete vychutnať skvelú šálku čaju, odporúčam použiť viac lístkov vášho obľúbené čaju a urobiť si krátky nálev – dve minúty maximálne podľa množstva čaju.

Populárne čaje a čo do nich pridať

  • Dračia studňa (Longjing) čínsky zelený, bez prísad
  • Dardžíling – indický čierny, bez prísad
  • Earl Grey – Srí Lanka čierny s príchuťou, s citrónom
  • Assam – indický, silný čierny, s mliekom
  • Nuwara Eylia – Srí Lanka, čierny, bez prísad alebo s mliekom

Moje tipy:

  • Zelený slimák (Biluochun) – čínsky zelený, bez prísad
  • Železná bohyňa milosrdenstva (Ti Guan Yin) – čínsky oolong, bez prísad
  • Pu´Erh – čínsky čierny čaj, bez prísad alebo s medom
  • Dardžíling – bez prísad – osobne ho pijem stále, ideálne aj každý deň – môj naobľúbenejší čierny čaj
  • Chai masala – indická špecialita – čierny čaj varený s koreniami (kardamon, zázvor) a zalievaný vriacim mliekom. Indovia ho vždy sladia a nájdete ho na každom kroku
Druhy čajov
Hlavné druhy čajov a ich pozitívne vlastnosti

Hlavné druhy čajov

  • Zelený čaj – dospelé lístočky čajovej rastliny pestované najčastejšie v Číne alebo inde na Ďalekom Východe. Čaj nie je oxidovaný a je horkejší s vysokým obsahom antioxidantov. Zelený čaj obsahuje aj čajový kofeín – teín a má silné povzbudzujúce účinky. Kvalitné čajové lístky sa dajú zaliať aj viackrát. Prvý nálev by mal byť rýchly, maximálne 30 sekúnd, vylieva sa, slúži na prepláchnutie lístočkov a „prebudenie chuti“. Najsilnejšie a najkvalitnejšie zelené čaje môžete zaliať až štyrikrát. Zalievame vodou s teplotou okolo 80 stupňov Celzia.
  • Čierny čaj – plne oxidovaný čaj má najmenej živín a rovnako menej teínu ako zelený čaj alebo oolong. Má inú chuť a ideálne by mal mať po vylúhovaní jantárovú farbu. Aj preto čierny čaj v Číne volajú červený čaj. Podľa druhu sa čierny čaj u nás v Európe pije aj s mliekom (cejlon) alebo s citrónom (Earl Grey). Niektoré by sa však mali piť čisté, bez prísad (Dardžíling). Čierny čaj zalievame vodou s teplotou 95 – 100 stupňov a ak ide o kvalitné lístky, môžeme ich zaliať aj dvakrát. Rozdiel v chuti je však medzi nálevmi badateľnejší ako pri zelenom čaji alebo oolongu.
  • Biely – je najjemnejší zo všetkých čajov. Sú to vlastne najčerstvejšie jarné lístočky zbierané hneď po rozpuku. Nie je vôbec oxidovaný. Je to mimoriadne ľahký a osviežujúci čaj plný živín. Je pokladaný za mimoriadne zdravý. Aby sa živiny v lístkoch zachovali, nesmie byť zalievaný vriacou vodou. Kvalitnejšie biele čaje môžeme zaliať aj dva- alebo trikrát. Optimálna teplota vody: 75 – 80 stupňov Celzia.
  • Oolong je polooxidovaný čaj populárny v Číne a Vietname. Jeden z najslávnejších čínskych čajov Ti Guan Ying (Železná bohyňa milosrdenstva) je práve oolong. Je to v podstate druh čaju medzi zeleným a čiernym. Chuť si zachováva dlhšie, je horký a má menej živín ako čierny čaj. Tiež obsahuje teín a nie je dobré piť ho pred spaním. Lístky zalievame vodou s teplotou 90 stupňov a môžeme ich zaliať trikrát.
  • Pu´erh je plne oxidovaný čaj z divých čajovníkov. Tento čaj nájdeme len v čínskej provincii Yunnan. Neobsahuje teín a je mimoriadne prospešný na trávenie. Preto sa odporúča piť ho po jedle. Pu´erh má veľmi osobitú, zemitú chuť, ktorá nie každému chutí, preto sa doň môže pridávať med. Tento druh čaju je podľa niektorých znalcov čaju najzdravší a je to aj jedna z drahších odrôd. Pu´erh dozrieva vekom podobne ako víno, preto čím starší, tým drahší. Zalievame ho vodou s teplotou 95 – 100 stupňov a kvalitné lístočky môžeme zaliať trikrát.

Chcel by si sa s čajom zoznámiť osobne v Ázii? Inšpiruj sa našim itinerárom a naplánuj si cestu do Číny alebo sa pridaj na náš zájazd do Ríše stredu a pozri si čajové plantáže na vlastné oči.

Zdieľaj tento článok