Na prelome rokov 2021 a 2022 som s priateľkou podnikol krátky spontánny trip po Balkáne. Prosto sme sa len tak rozhodli a vybrali sme sa bez prípravy naším autom nielen do Srbska, Bosny a Hercegoviny, ale aj do autonómnej oblasti Republiky srbskej či do Chorvátska.
Aj keď žijeme v takzvanom covidovom období, spontánne výlety sa stále dajú robiť a netreba na to viac-menej nič. Len chuť ísť.
Tento itinerár „Balkán – itinerár na krátky road trip“ je tak trochu atypický. Viem si predstaviť, že nejeden z vás si povie, prečo sme nešli ešte tam či onam. Avšak uznáte, že Balkán je taký rozmanitý a s toľkými krásami, že ani jeden život na to nestačí. Ciest po Balkáne sa dá robiť milión.
Cestovné doklady, covid
Napriek tomu, že Srbsko a Bosna a Hercegovina nie sú členmi EÚ, postačí vám na cestu náš občiansky preukaz. Pri ceste do Srbska, Bosny a Hercegoviny a Chorvátska sa vyžaduje buď covid pas alebo PCR test. Samozrejme, že podmienky sa menia, vždy si pred cestou skontrolujte najnovšie podmienky na www.mzv.sk
Doprava
My sme mali vlastné auto – klasický mestský citroën s automatickou prevodovkou. Chcem tým povedať, že na cestovanie vlastným autom po Balkáne netreba mať nič špeciálne. Tak ako sa vyberiete vlastným autom do Košíc alebo do Rakúska, viete bez problémov prejsť cez Balkán.
Kvalita ciest
Povedal by som, že je rovnaká ako u nás doma na Slovensku. V Srbsku majú medzi väčšími mestami kvalitnejšie diaľnice ako na Slovensku. Bosna má väčšinu ciest ako naše cesty 1. triedy a Chorvátsko je ďaleko pred nami. Ak nebudete jazdiť v Bosne po dedinských cestách, tak všetko krásne odšoférujete.
Aké doklady potrebujem?
Presne tie, ktoré používate doma. Hoci Srbsko a Bosna nie sú v EÚ, nepotrebujete nič navyše a nikde sa nemusíte prihlasovať. Prosto ste v Európe, kde sa cítite ako doma.
Ako je to s poplatkami na diaľnici?
- V Srbsku sa poplatok za diaľnice platí priamo na mýtnici. Všetky poplatky, ceny a podobne nájdete na tejto adrese
- V Bosne sú tiež na niektorých úsekoch diaľnice a platí sa tiež priamo na mýtnici, všetky informácie tu
- Mýto sa v Chorvátsku platí buď hotovosťou (euro, kuna) alebo kartou na mýtnici, všetky informácie tu.
Spôsob šoférovania
Mimo mesta je to ako u nás, v Bosne veľmi kontrolujú rýchlosť, neoplatí sa prekračovať povolené rýchlosti. Ak však prídete do miest, ako je Belehrad či Sarajevo, tak tu zažijete malý Balkán.
V mestách musíte predvídať situáciu a doprava je tam nervóznejšia. Ak som to však zvládol ja, keď mám len 6 rokov vodičský preukaz, tak to dáte aj vy.
Navigácia
Všade je značenie veľmi dobré – okrem Republiky srbskej v Bosne. Už roky využívam bezplatnú offline mapu v mobile maps.me. Táto aplikácia nemá na trhu konkurenciu a funguje skvele.
Bezpečnosť
Netreba sa ničoho obávať, divoký Balkán 90. rokov to už nie je. Len sa nepúšťajte do politických debát. Pri Srboch neobhajujte Kosovo, v Sarajeve a v Záhrebe nesympatizujte so srbskou armádou… Nekazte si prosto dovolenku politikou.
Trasa
Tu uvádzam návrh trasy a ako som spomínal, dajú sa robiť rôzne odbočky. Všetko nechám na vás.
1. deň: Odchod zo Slovenska smerom do Belehradu cez Maďarsko (Z Bratislavy do Belehradu je to 570 kilometrov). V Maďarsku (tu si môžete spraviť zástavku na jednu či dve noci v Budapešti) majú skvelé cesty a mýto sa dá predplatiť dopredu na tomto linku.
Pri prechode z Maďarska do Srbska sa na hranici stojí v priemere dve hodiny. Ak budete prichádzať do Belehradu podvečer, buďte pripravení na dopravný kolaps. V pracovných dňoch trvá cesta z diaľnice do hotela v centre mesta aj dve hodiny!
2. deň: Prehliadka Belehradu (auto zostáva pri hoteli. Budete sa presúvať mestskou dopravou a pešo)
Prehliadku začnete pri Katedrále svätého Sávu (ide o najväčší pravoslávny kostol na Balkáne)
Potom pôjdete pešo popri ministerstve obrany (tu uvidíte pozostatky bombardovania z roku 1999) cez park Gavrila Principa (toho, ktorý zavraždil následníka trónu Františka d´Este a vypukla prvá svetová vojna) k starej železničnej stanici, kde je najnovší pomník Stefana Nemanju.
Nastúpite na električku číslo 2 (lístky sa kupujú v trafikách – ako u nás na Slovensku) a dáte sa vysadiť pri hrade. Cesta električkou je milá spomienka na našu dopravu v 80. rokoch.
Hrad, z ktorého máte krásny výhľad nielen na sútok Sávy a Dunaja, ale je tu aj niekoľko pomníkov, múzeí a prehľad srbskej histórie. Hrad vám zaberie minimálne dve hodiny.
Hrad sa nachádza hneď pri starom meste, kde je kopec reštaurácií, barov, kaviarní… Pozor! Takmer všade sa vnútri fajčí a je to niekedy veľmi nepríjemné. Staré mesto vás prekvapí svojou veľkosťou a krásou budov z 19. storočia.
Večer si skúste pozrieť, či v Belehrade nie je koncert v starých dunajských dokoch. Hlavné mesto Srbska je známe tým, že žije bohatým nočným životom.
3. deň: Dnes by som navrhoval tieto dve atrakcie
- Určite by som sa pozrel do múzea Juhoslávie. Je to síce nekritické múzeum, ale dá vám základný prehľad o období, ktoré nie príliš dobre poznáme.
- Ak milujete socialistickú a brutalistickú architektúru, určite sa pozrite na 154-metrový mrakodrap z roku 1979 od architekta Mihajla Mitrovića. Niekedy sa dá ísť hore na vyhliadku.
4. deň: Presun autom do Sarajeva (cca 300 kilometrov). Vyrazte skoro ráno (8.00) aj preto, že na tomto úseku nie sú diaľnice.
Využite túto trasu: Hraničný prechod Sremská Rača – Bijeljina – Zvornik – Vlasenica – Olovo – Sarajevo (sú aj o niečo kratšie cesty, ale výrazne horšie). Ak pôjdete v období zberu úrody, cesta bude upchatá.
5. deň: Sladké Sarajevo. V tento deň sa len túlajte po starom meste Sarajeve. Kamenné uličky, bazáre, káva, baklava… Ak je dobré počasie, určite sa odvezte lanovkou ponad mesto. Lanovku nájdete na tejto adrese.
Pri lanovke sa nachádza aj bývalá bobová dráha z čias olympiády v roku 1984.
6. deň: Určite navštívte múzeum Tunel Spásy, ak vás zaujíma história konfliktu v 90. rokoch a najdlhšieho obliehania v dejinách 20. storočia. Aj keď dnes neprejdete celým tunelom, iba malou časťou (cca 20 metrov), získate veľké množstvo informácií o konflikte, o ktorom sa u nás doma veľa nevie. Viac informácií o lokalite, otváracích hodinách a vstupnom nájdete na odkaze tu.
7. deň: Smer Záhreb cez hlavné mesto Republiky srbskej Banja Luka (400 kilometrov)
Vyrazte skoro ráno, dajte si obed na hlavnom námestí v Banja Luke a pokračujte do Záhrebu cez hraničný prechod Gradiška (priemerná čakacia doba je 2 až 3 hodiny)
8. – 9. deň: Najväčšie chorvátske mesto vás prekvapí. Aspoň u mňa to tak bolo. Možno je to preto, že som nič nečakal a dostal som veľa. Veľké historické centrum mesta vás vtiahne do dejín celého národa. Kamenné uličky, pitoreskné námestia, monumentálne kresťanské katedrály, ale veľmi bohatý nočný život. Ak by som sa mal uchýliť k porovnávaniu s inými európskymi mestami, tak mne Záhreb pripomínal poľský Krakov či ukrajinský Ľvov. Možno viac sa prikláňam k Ľvovu, lebo ten ma tiež príjemne šokoval.
Sem napíšeme tie najzaujímavejšie pamätihodnosti, múzeá a atrakcie. Pochopiteľne, mesto toho ponúka omnoho viac.
Prehliadku mesta začnite pri historickej hlavnej stanici. Práve tu sa začína najväčší mestský park, ktorý vás zavedie až do centra mesta. Pred hlavnou stanicou je socha kráľa Tomislava a keď budete prechádzať cez park, prejdete okolo pavilónu umenia, knižnice chorvátskej akadémie, Strossmayerovej galérie, až prídete na koniec parku.
- Katedrála Nanebovzatia Panny Márie a svätého Štefana – ide o najmonumentálnejšiu gotickú katedrálu juhovýchodne od Álp
- Dolac, trhovisko – trh, kde domáci predávajú ovocie, zeleninu a domáce výrobky. Najlepšie je sem prísť dopoludnia, keď to tu najviac žije.
- Funicular – S dráhou dlhou 66 metrov je známa aj ako najkratšia lanovka na svete určená pre verejnú dopravu. Spája Horné a Dolné mesto. Dolná stanica sa nachádza na ulici Tomićeva, ktorá vedie na Ilicu a horná stanica sa nachádza na promenáde Strossmayer pri úpätí veže Lotrščak. Oficiálne bola lanovka uvedená do prevádzky 8. októbra 1890.
- Mirogoj – Monumentálny mestský cintorín, ktorý je zároveň krásnym sochárskym parkom a oázou pokoja. Mirogoj je centrálny záhrebský cintorín, ktorý sa nachádza na svahoch Medvednice. Je považovaný za jeden z najkrajších cintorínov v Európe. Je tu pochovaných mnoho slávnych ľudí, preto má Mirogoj prezývku Chorvátsky panteón.
- Lotrščakova veža – Jedna z najzachovalejších budov bývalého obranného systému mesta, v ktorej sa nachádza delo. Každý deň sa odtiaľ ohlasuje poludnie. Nachádza sa na adrese Gradec vedľa bývalej mestskej brány Dverce na promenáde Strossmayer. Spolu s Kamennou bránou a Popovou vežou je súčasťou obranného systému mesta.
- Grič tunel – Ide o 350 metrov dlhý tunel, ktorý sa nachádza v Hornom meste a je to vlastne podzemná promenáda. Pôvodne bol postavený počas druhej svetovej vojny ako protibombový kryt. Tunel je otvorený počas dňa.
- Tkalciceva Street – bývalá neslávna ulica, kde bol takzvaný „red light district“, sa dnes zmenila na ulicu plnú skvelých reštaurácií a barov. Ak ste milovníkmi nočného barového života, tak už viete, kam máte ísť.
- Múzeum stroskotaných vzťahov – Je to múzeum niekedy bizarných predmetov, ktoré ľuďom ostali ako spomienka na ich bývalé lásky. Každý predmet má krátky príbeh vzťahu a rozchodu. Niektoré sú vtipné, iné smutné a niektoré uletené. Všetky informácie o otváracích hodinách, vstupnom… nájdete tu
10. deň: Odchod domov cez Maďarsko. Zastavte sa pri Balatone a dajte si niečo dobré z maďarskej kuchyne.
Máte otázky na „Balkán – itinerár na krátky road trip“? Dajte do komentu a radi zodpovieme
Alebo by ste chceli navštíviť Albánsko? Skvelý itinerár nájdete tu.