Podľa OSN máme vo svete k dnešnému dňu 193 krajín a každá z týchto krajín má aj svoju vlastnú vlajku. Ako sme rozoberali v predchádzajúcom článku, vo svete máme aj krajiny, ktoré nie sú uznané jedným alebo viacerými členmi OSN. Ak by sme započítali aj vlajky štátov závislých a neuznaných krajín, dostaneme sa k číslu 254. V tomto článku rozoberieme nielen pravidlá, podľa ktorých by sa mali vlajky navrhovať, ale aj niektoré vlajky. Prvá časť článku „Zaujímavosti o vlajkách sveta“ je tu.
Dalo by sa povedať, že každá vlajka reprezentuje určitú skupinu ľudí, ideály a spoločnú myšlienku. Je historickým dedičstvom každého štátu a má veľmi zaujímavú históriu vzniku. Za vlajku ľudia umierali, vlajky zapichávali objavitelia na najvyšších horách, na neobjavených územiach či na chladných póloch. Vlajka je pre mnohé národy taká posvätná, že jej zhanobenie alebo zničenie sa trestá pokutou či dokonca väzením. Vlajka prosto vypovedá veľa o danom národe, väčšina ľudí je na vlajku hrdá a nedá na ňu dopustiť.
Máme päť základných nepísaných pravidiel, podľa ktorých by sa tvorba nových vlajok mala riadiť:
1. Vlajka by mala byť jednoduchá. Pod jednoduchosťou rozumieme, aby si ju ľudia vedeli dobre zapamätať. Vlajku Japonska, Holandska alebo USA si pamätá každý na svete. Napríklad vlajka Belize je však považovaná za ťažko zapamätateľnú.
2. Použiť zmysluplné symboly, s ktorými je národ stotožnený
3. Použiť dve alebo tri základné farby. Základnými farbami sú červená, biela, modrá, zelená, žltá a čierna. To väčšina štátov rešpektuje, ale keď sa pozriete na vlajku Stredoafrickej republiky, ktorá obsahuje veľa farieb, tak sa v nej stratíte.
4. Žiadne symboly a nápisy. Napríklad vlajka Venezuely sa však z toho pekne vymyká.
5. Vlajka by sa nemala podobať na inú vlajku, aby si ich ľudia nezamieňali. Krásnym príklad je nielen vlajka Rumunska a Čadu, ale aj naša vlajka a vlajka Slovinska. Našu krajinu si svet navyše nemýli so Slovinskom len podľa vlajky, ale aj podľa názvu.
Teraz by sme si mohli postupne predstaviť jednotlivé vlajky.
Estónsko
Modrá farba zastupuje estónske more, oblohu a jazerá a niekedy je považovaná aj za symbol poctivosti. Čierna má pripomínať strasti estónskeho obyvateľstva a tiež tradičnú čiernu vestu tunajších sedliakov. Biela farba značí snehovú pokrývku, ktorá po veľkú časť roka pokrýva estónsku pôdu, a zároveň vyjadruje túžbu po slobode.
Ďalším krásnym vysvetlením je, že keď sa pozriete na vlajku, tak je to pohľad na tradičnú estónsku prírodu. Biela je sneh, čierna sú stromy a modrá farba je obloha.
Ukrajina
Ukrajinská vlajka je zložená z dvoch horizontálnych pruhov – svetlomodrého hore a žiarivo žltého dole. Modrá farba je symbolom neba a žltá farba sú úrodné polia (jačmeň, pšenica) pred zberom. Ak sa nad tým zamyslíte, Ukrajina má vlajku, ktorá ju vyslovene vystihuje. Keď prechádzate krížom cez krajinu, vidíte nekonečné žlté polia a nad nimi je modrá obloha. Dáva vám to zmysel, však?
Väčšina krajín používa vlajku v obdĺžnikovom tvare v pomere 2 : 3. Sú len dve krajiny, ktoré majú štvorcový pôdorys – Vatikán a Švajčiarsko. Ale máme aj krajinu, ktorá je kompletne iná. Nepál nemá ani štvorcový, ani obdĺžnikový tvar. Vlajka je tvorená dvoma na sebe položenými pravouhlými trojuholníkmi, ktoré symbolizujú najvyššie horstvo sveta, Himaláje. Ďalšou interpretáciou je, že každý z týchto trojuholníkov symbolizuje jedno z dvoch náboženstiev, ktoré sa v krajine vyznávajú. Horný trojuholník je symbolom hinduizmu a dolný budhizmu.
Ďalšou krajinou, ktorá má zvláštnu vlajku, je Paraguaj. Žiadna iná na svete nemá ten efekt, že keď ju otočíte, je iná. Vlajka má farbu francúzskej trikolóry, ale v horizontálnej polohe. V strednom bielom pruhu na prednej strane vlajky je národný erb, na ktorom je zobrazená žltá päťcípa hviezda obklopená zeleným vencom a nápisom „República del Paraguay“. Opačná strana je na rovnakom bielom pruhu na tom istom mieste ozdobená emblémom ministerstva financií a nápisom „Paz y Justicia“ (Mier a spravodlivosť).
Zaujímavú vlajku má Belize. Povedali sme si, že na vlajke by mali byť 2 až 3 farby, ale Belize ich má niekoľko a ešte rôzne odtiene. Napríklad sme napočítali 4 odtiene modrej či 3 odtiene zelenej. Samozrejme, každá krajina si môže zvoliť vlajku, akú chce a je to jej právo, ale v tomto prípade platí, že túto vlajku nikto neopíše poriadne – ako napríklad vlajku Švajčiarska alebo Švédska. Vlajka Belize sa skrátka vymyká z nepísaných pravidiel a spĺňa len dva body z piatich, ktoré sme spomenuli.
Zaujímavú vlajku má Rumunsko a Čad – na prvý pohľad vyzerajú rovnako. Vlajka Rumunska bola vytvorená v roku 1867 a počas komunistickej diktatúry mala vzhľad podobný dokonca vlajke Andorry. A aký je rozdiel medzi dnešnými vlajkami Rumunska a Čadu? Modrá farba na čadskej vlajke je tmavšia, čo si však bežný pozorovateľ ani nevšimne.
Podobnú vlajku majú ďalšie dve krajiny, Monako a Indonézia. Dve úplne rozdielne krajiny a rovnaká vlajka. Monako má vlajku od roku 1881, Indonézia od roku 1945, keď získala nezávislosť od Holandska. Monako z rovnakého vzhľadu vlajok nebolo nadšené, ale čo mohlo spraviť okrem protestu? Nič. Jedna malá odlišnosť tam predsa je. Rozmery monackej vlajky sú nepatrne odlišné, čo si bežný pozorovateľ opäť nevšimne.
Ďalšou zaujímavosťou sú vlajky Haiti a Lichtenštajnska. Až do roku 1937 sa na seba veľmi podobali. Na vlajku Lichtenštajnska bola preto v spomínanom roku pridaná koruna, aby si ju na berlínskych olympijských hrách nikto nezamieňal s vtedajšou vlajkou Haiti.
V ďalšom článku „Zaujímavosti o vlajkách sveta“ sa pozrieme do ďalších krajinách
Chceli by ste niečo doplniť do článku „Zaujímavosti o vlajkách sveta“? Dajte do komentu.