Pohľad na mapu z výšky vyzerá úplne normálne, ale len do chvíle, kým sa na jej hranice nepozrieme viac zblízka. Španielsko sa nenachádza len na európskom kontinente, ale aj na africkom, kde nájdete niekoľko území, ktoré jej patria. Ide o Alhucemas, Ceuta, the Chafarinas Islands, Melilla a Peñón de Vélez de la Gomera. Bizarné hranice sveta máme aj tu v Európe.

Ako sa Španielsko dostalo na marocké územie? Odpoveď je jednoduchá. Keď boli v roku 1492 ukončené križiacke výpravy voči Maurom, Španielsko sa rozhodlo, že sčasti obsadí maurské územie. Až do roku 1955 vládol španielsky panovník nad územiami ako Rio de Oro, Sequia el Hamra, Cape Juby a Ifni, ktoré by ste našli v južnej časti dnešného Maroka a Západnej Sahary.

Španielske územie Peñón de Vélez de la Gomera sa skladá z dvoch veľkých skál, ktoré spája s Afrikou malá pláž, cez ktorú prechádza hranica medzi Španielskom a Marokom. Táto hranica je zároveň najkratšou medzinárodnou hranicou na svete a má len 80 metrov.

Bizarné hranice sveta
Zdroj: Wikipedia

Územie Melilla má okolo 78 000 obyvateľov, ktorých chráni 6 metrov vysoký múr. Podobným mestom je Ceuta, ktorá má niečo okolo 75 000 obyvateľov a rozlohou je o niečo menšie ako Melilla. Na všetkých týchto španielskych územiach sa platí eurom, platia španielske zákony a vlaje aj vlajka európskej únie. Jedine, ako sa sem viete dostať, je preplaviť sa zo Španielska.

Bizarné hranice sveta
Melila

Maroko si doteraz nárokuje na tieto malé územia a považuje to za okupáciu svojej krajiny. Nervózne vzťahy vyvrcholili pri spore o neobývaný ostrov Isla Perejil. V roku 2002 obsadilo 12 marockých vojakov ostrov a vztýčilo tu vlajku. Neobývaný ostrov proti sebe postavil nielen dve armády, ale aj Arabskú ligu, ktorá sa postavila za marocké záujmy, a vojská NATO a EU. Spor sa nakoniec vyriešil tak, že síce španielski vojaci si zobrali ostrov späť, ale na ostrov nikto nesmie bez súhlasu vstúpiť.

Ak sa však pozrieme na druhú stranu zálivu, zistíme, že podobný polostrov sa nachádza aj na španielskom území a patrí Británii.

V roku 1704 Gibraltár dobyl holandsko-britský expedičný zbor vedený sirom Georgom Rookom a tento stav bol formalizovaný v roku 1713 Utrechtskou zmluvou. Španieli skúšali Gibraltár niekoľkokrát neúspešne dobyť, o najtvrdší nápor sa pokúsili v roku 1783.

Bizarné hranice sveta

Po druhej svetovej vojne napäté vzťahy s Frankovým Španielskom pokračovali a vlastne pretrvávajú dodnes. A viete, čo je na Gibraltári krásne? Španieli by tento polostrov chceli späť, lebo ho považujú za svoje územie. Na jednej strane sa čudujú Maroku, ale sami uplatňujú rovnaký nárok voči Británii. Do roku 2006 sa jednalo formálne o britskú kolóniu, no po referende schválenom ústavou si miestni obyvatelia vydobyli samostatnosť a plnú správu územia. Briti v súčasnosti majú na starosti už len medzinárodné vzťahy a obranu. Viaceré referendá o pripojení k Španielsku skončili neúspešne, avšak snahy o pričlenenie tu prebiehajú aj naďalej.

Teraz sa však presunieme na sever až k hraniciam s Francúzskom, kde leží ostrov Pheasant na rieke Bidasoa.

Zdroj: Wikipedia

Ostrov leží medzi francúzskym mestom Hendaye a španielskym Irúnom. Každých 6 mesiacov prebehne výmena medzi týmito dvomi krajinami bez jediného výstrelu.

Na tomto ostrove došlo v roku 1659 k podpísaniu mierovej zmluvy. Španieli a Francúzi ukončili svoju dlhú vojnu, ktorá bola pôvodne súčasťou Tridsaťročnej vojny. Ostrov má  200 metrov do dĺžky a je 40 metrov široký. Súčasťou zmluvy je, že nikto nesmie ostrov navštíviť bez súhlasu. Raz ročne sa naň posiela tím ľudí, aby sa postarali o pokosenie trávy a úpravu stromov. Španielska polícia má napríklad na starosti prenasledovanie ľudí, ktorí sa tam rozhodli nelegálne kempovať. Ak by sme to teda zhrnuli, od roku 1659 sa takto ostrov odovzdal jednej či druhej strane viac ako 700 krát.

Práve zmluva z roku 1659 spravila ešte jednu zaujímavosť. Španielske mesto Llivia je komplet obklopené Francúzskom a je vzdialené od Španielska len 1,6 kilometra.

Stále si myslíte, že hranice sa tvorili jednoducho a nie je to komplikované? V ďalšej časti sa pozrieme do Cyprus, nech v tom máme pekne poriadok. Alebo ešte väčší chaos.

Chceli by ste niečo doplniť do článku „Bizarné hranice sveta“? Dajte do komentu

Ako to vyzerá v Afrike? prečítajte si tu.

Zdieľaj tento článok