Kto ešte nebol v Slovenskom raji, nech sa prihlási! Keby sme vyhlásili medzi Slovákmi, ktorý kút považujú za najkrajší, raj sa určite umiestni na popredných miestach. My sme vyrazili vo februári, aby sme spoznali zimný Slovenský raj
V roku 1964 bol Slovenský raj ako prvý na Slovensku vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v roku 1988 za národný park. Prečo ho však nazývame rajom? Je to aj preto, že na malom kúsku turista nájde pekne zachované krasové planiny, hlboko zarezané riečne kaňony, rokliny, tiesňavy s čarovnými vodopádmi, rozsiahly podzemný svet jaskýň a priepastí.
V tomto článku sa budeme venovať zimnej turistike v Slovenskom raji, ktorú zvládne turista v každom roku. Základom je dobrá výbava a odhodlanie.
Trasy
V Slovenskom raji sa nachádza vyše 300 km značených turistických chodníkov. Z toho 100 km je vedených exponovaným horským a roklinovým terénom (stupeň horolezeckej obťažnosti 2 – 3). Turistika v Slovenskom raji je možná po celý rok. V zimnom období je však treba sledovať informácie horskej služby , ktorá informuje o stave a priechodnosti jednotlivých chodníkov. Komplexný prehľad trás nájdete tu. V zime sú mnohé rebríky nielen zamrznuté, ale aj obalené silnou námrazou a hrozí pošmyknutie.
Výbava počas zimy
Mnoho úsekov je viac exponovaných ako počas letného obdobia. Preto treba mať kvalitné a teplé veci do mínusových teplôt. Základom je mať na sebe:
- Teplá, ideálne dvojvrstvová treková/turistická obuv do teploty okolo mínus 10
- 1 teplá flísová bunda
- 1 tenká goretexová (nepremokavá) bunda
- Malý, asi 35-litrový ruksak
- 1 trekingové nohavice
- čiapka (teplá), rukavice, bufka (univerzálna šatka)
- termoska
- čokoláda, energetické tyčinky
- trekingové palice (ak si zvyknutý chodiť s palicami)
- čelovka (keby sa vaša túra natiahla do večerných chvíľ)
- teplá spodná vrstva
- Mesmeky (mačky) proti námraze – toto vysoko odporúčame, lebo na mnohých úsekov (prielom Hornádu) je mnoho úsekov zľadovatených a hrozí pošmyknutie
- Stiahnutá aplikácia do vášho mobilu (nám sa stále vypláca offline aplikácia maps.me)
Navrhovaná trasa v zime
Táto trasa vás prevedie jedným z najkrajších úsekov a je schodná aj v zime bez nejakej veľkej námahy. Treba rátať približne 4 – 6 hodín (v závislosti od rýchlosti, častých foto-páuz a podobne)
Hrabušiče (Podlesok) – Hrdlo Hornádu – Kláštorisko roklina – Trestený potok – Tomášovský výhľad
- Hrabušice (Podlesok) – Hrdlo Hornádu (1,4 km, prevýšenie 20 m)
Od parkoviska, kde môžete zaparkovať auto za poplatok, vedie cesta po modrej značke až k rieke Hornád
- Hrdlo Hornádu – Kláštorisko roklina (2,8 km, prevýšenie 49 metrov)
Od Hrdla Hornádu začína najkrajšia časť celého výletu. Celý čas budete prechádzať popri rieke a niektoré úseky budú viesť cez exponovaný terén. To znamená, že jednotlivé úseky vedú cez skalu, kde budete kráčať cez železné stupačky, ktoré sú zapustené do skaly. Popri týchto schodíkov je aj pomocná reťaz, ktorou sa pridržiavate. Nejde o nič namáhavé, ale treba mať práve mesmeky (mačky), lebo tieto úseky sú zľadovatelé.
- Kláštorisko roklina – Trstený potok (1,7 kilometra, prevýšenie 38 metrov)
Ďalší úsek, ktorý vedie celý čas popri rieke Hornád a na niektorých úsekoch si pomáhate reťazami.
- Trstený potok – Tomášovský výhľad (2,9 kilometrov, prevýšenie 140 metrov)
Od Trsteného potoku vedie niekoľko trás na Tomášovský výhľad, my však odporúčame trasu, ktorá trvá cca. 50 minút, viď značky.
Z Tomášovského výhľadu zídete do jednej z dedín (Spišské Tomášovce) alebo k hotelu Čingov a môžete si objednať taxík (napríklad taxislužba na telefónom čísle 0915759459), ktorý vás za cca. 15 eur zoberie na parkovisko Hrabušice – Podlesok.
Tomášovský výhľad v Slovenskom raji je tiež zaradený do zimnej výzvy „SPOZNAJ SLOVENSKO“
Doplnil by si niečo do článku „Zimný Slovenský raj“? Daj do komentu a radi pridáme
Vedeli ste, že na Slovensku máme slovenský „Černobyľ“? Viac sa dočítate tu.