Cestovať do sveta sa bude. To je fakt. Len nikto nevie, kedy a za akých podmienok. Tento článok „Budúcnosť cestovania alebo kam to všetko smeruje“ si dáva za úlohu načrtnúť vývoj v cestovnom ruchu a ako budú reagovať jednotlivé štáty sveta. Autor textu sa však netvári, že má vešteckú guľu a pozná odpoveď na všetky otázky. Môže sa stať, že všetko bude nakoniec inak. O tom, ako idú autorovi predpovede, si môžete prečítať v článku spred 4 mesiacov, keď korona vypukla a riešilo sa, kedy sa bude dať cestovať.

Očkovacia látka

Mám pocit, že toto bude jednou z podmienok pri udelení víz do jednotlivých krajín. Tak ako dnes existujú povinné očkovania do mnohých krajín, tak tento trend sa rozšíri aj do krajín, kde to doteraz nebolo treba. Je teraz jedno, či súhlasíme s očkovaním, alebo nie. Budeme musieť prijať fakt, že toto nastane. Už teraz sa jednotlivé krajiny v Ázii cez svoje médiá pohrávajú s myšlienkou, že bez očkovania to nebude možné.

Každý deň si prečítam rôzne zahraničné denníky na internete, v ktorých sa jednotliví politici vyjadrujú k tomu, že treba chrániť národ a kto bude chcieť navštíviť krajinu, musí byť zaočkovaný. K cestovnému pasu si budeme musieť pribaliť očkovací preukaz, kde bude presný záznam očkovaní.

Politici chcú vystupovať z pozície ochrancov a tak si nahnať nejaké politické body. V každej krajine je u časti obyvateľstva pocit, že ten vírus prinášajú zahraniční. A je jedno, či hovoríme o Slovensku, Filipínach alebo o Tanzánii.

Budúcnosť cestovania alebo kam to všetko smeruje
Kam to všetko smeruje

Koniec individuálneho cestovania?

Úplne nie, ale určite sa obmedzí na najbližšie roky. Určite sa bude dať cestovať voľne do Thajska, ale keď budeš chcieť ísť na nejaký pekný ostrov, budeš si to musieť objednať cez nejakú CK.

Práve Thajsko živo diskutuje o cestovných obmedzeniach v tom zmysle, že jednotlivé ostrovy budú mať punc výnimočnosti a tak ponúkne na daný týždeň alebo mesiac presne vymedzený počet miest. Čo tým sledujú? Hlavne to, že chcú mať väčší príjem z cestovného ruchu a ten vedia zabezpečiť len tak, že ho budú kontrolovať. Dnes si ľudia chcú priplatiť za zážitok, že budú „sami“ niekde na nejakom ostrove a nebudú sa tlačiť.

Niečo podobné funguje už v Bhutáne, kde každý návštevník musí zaplatiť minimálne 200 -250 USD za deň (je v tom strava, sprievodca, doprava, ubytovanie). Keď tieto opatrenia zaviedli, veľa ľudí predpovedalo, že takto Bhután nikto nenavštívi. A čo sa stalo? Práve punc „prázdnej krajiny bez turistov“ vyvolal šialený záujem. A keďže ľudia majú peniaze, zaplatili za tento pocit.

Určite nevznikne viac Bhutánov na cestovateľskej mape, ale skôr tento štýl sa zavedie na pekných či zaujímavých miestach v jednotlivých krajinách.

Krajiny ako Nepál, India či Irán budú na dlhé obdobie bez obmedzení, ale Thajsko, Vietnam či povedzme Indonézia zavedú lokálne uzavreté lokality pre „vyvolených“.

Chápem, že sa teraz niekto nahnevá, že cestovanie sa stane opäť po mnohých rokoch len pre tých, čo majú peniaze. Uvedomme si však to, že pred koronou cestoval takmer každý. Vo svete si užili svoju dovolenku takmer 2 miliardy ľudí ročne. Pred 30 rokmi to bolo ledva 100 miliónov.

Veď koľkých z vás hnevalo pri cestovaní to, že miesto je preplnené turistami? Napriek tomu, že sami sme turistami, nedali by sme možno dolár či dva za chvíľu prázdneho miesta? Prečo sa dnes nedá užiť si prázdny Angkor, kde celý deň nikoho nestretneš? Prečo sa v Taj Mahale tlačíme s tisíckou ďalších ľudí? Alebo si vo Versailles nemôžem vychutnať palác bez davu? Ľudia si budú musieť priplatiť za tento druh zážitku.

Budúcnosť cestovania alebo kam to všetko smeruje
Prázdny Čínsky múr. Kto by ho nechcel zažiť?

Budeme sa musieť viac otáčať

Ten, kto necestuje s CK, bude musieť viac plánovať, myslieť na xy povolení či nariadení. Asi sa stratí ten pocit, kedy človek vycestoval a išiel tam, kam ho srdce ťahalo, bez plánov. Stále nás budú sprevádzať myšlienky, či sme na niečo nezabudli, či mám dobrú rezerváciu, či očkovanie nie je exspirované, či… Viete si to predstaviť. Určite budú krajiny, kde to takto fungovať nebude, ale tých bude menej ako pred koronou.

Mnohí z nás nadobudnú dojem, že stratili slobodu či pocit voľnosti. Tak ako sme si zvykli na rúška, ktoré nosíme v dopravných prostriedkoch či v obchodoch, ľudia si zvyknú aj na tento druh cestovania. Je to dobré alebo zlé? Neviem. Ale keď bude dopyt po takomto druhu zážitkov, tak to tak bude.

Aký je tvoj názor? Ako to vidíš ty? Daj do komentu pod článok „Budúcnosť cestovania alebo kam to všetko smeruje“

Ak ti chýba cestovanie a hľadáš nejakú výzvu, zapoj sa do našej súťaže Spoznaj Slovensko. Všetky informácie nájdeš tu.

Zdieľaj tento článok