Guam patrí medzi najobľúbenejšie tichomorské ostrovy aj vďaka tomu, že patrí do USA. Nielen pekné pláže, divoká príroda, ktorá pripomína Havajské ostrovy, ale aj dobré služby, ktoré uspokoja nejedného cestovateľa. V tomto článku ,,Guam – cestovateľské rady a tipy“ ti predstavíme pre Slovákov menej známy ostrov, na ktorý sa vieš ľahko dostať.
Víza
Keďže Guam patrí pod USA, platia tu rovnaké vízové podmienky. Pre občanov Slovenskej republiky, ktorí sú držiteľmi biometrických turistických cestovných pasov (všetky pasy vydané po 15. 01. 2008 sú biometrické), je od 17. novembra 2008 zrušená vízová povinnosť na cesty do USA za účelom turistiky, návštevy fyzickej osoby, obchodnej návštevy právnickej osoby, resp. podnikateľa (doterajší typ amerického víza B1-B2) na 90 dní, ale nie za účelom práce. Do limitu 90 dní sa započítava aj vycestovanie do Mexika alebo Kanady. Po uplynutí 90 dní povoleného pobytu sa začína nepovolený pobyt. Porušenie limitu môže mať za následok deportáciu z krajiny a odopretie vstupu do USA v budúcnosti. V prípade bezvízového povolenia vstupu ESTA osoba môže cestovať do USA, ale o vstupe rozhodne imigračný pracovník na medzinárodnom letisku alebo v prístave. Na počet a trvanie maximálne 90-dňových pobytov nie je žiaden zákonný nárok a reguluje ich uvedený imigračný pracovník na letisku alebo v prístave. Od 8. septembra 2010 vrátane tohto dňa je ESTA registrácia spoplatnená. Pri vypĺňaní formulára ESTA sa dostanete priamo k pokynom o platbe. Podrobnosti nájdete na webstránke veľvyslanectva USA v Bratislave (slovak.slovakia.usembassy.gov)
Pre koho už neplatí ESTA
Každý občan Slovenskej republiky a ČR, ktorý navštívil od 1. 3. 2011 krajiny ako Irán, Irak (platí aj územie irackého Kurdistanu), Sýriu, Sudán, Jemen a po novom aj KĽDR, musí požiadať o klasické víza. Od Už sa naňho nevzťahuje program ESTA. To znamená, že si musíš vyplniť tlačivo na https://sk.usembassy.gov/sk/visas-sk/ a osobne navštíviť veľvyslanectvo v Bratislave. Víza sa nedajú vybaviť treťou osobou, ale len osobne. Viac podrobných informácií nájdeš v článku na Travelistane tu.
Ako sa vieš sem dostať?
Guam má nielen dobré spojenie s nasledovnými destináciami:
- USA cez United Airlines ( Honolulu,
- Taiwan (Taipei)
- Japonsko (Tokio, Nagoya, Osaka)
- Palau
- Južná Kórea (Soul, Busan)
- Mikrónézia
- Maršalove ostrovy
- Filipíny (Manila)
Letenky si vieš pozrieť nielen na horeuvedených aerolíniách, ale aj cez našu stránku tu.
Lodná doprava
Zatiaľ neexistuje žiadne lodné spojenie s iným tichomorským ostrovom. Rozmýšľa sa nad niektorými linkami a keď sa otvoria, do článku ,,Guam – cestovateľské rady a tipy“ ich rýchlo pridáme.
Prenájom auta
Čo treba mať pri prenájme auta?
- Potrebuješ svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz.
- Medzinárodný vodičský preukaz vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 EUR a potrebuješ predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
- Minimálne 2-ročná skúsenosť pri šoférovaní resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz.
Cena benzínu je nižšia ako na Slovensku. Cestné poplatky tu nie sú. Kvalita ciest na veľmi dobrej úrovni. Takisto orientácia na cestách je veľmi prehľadná.
Aké sú pravidlá na ktoré si treba dať pozor?
V mestách je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h a na rýchlostných cestách a diaľniciach v zásade 90/100 km/h, ak osobitné značenie nestanovuje inak. Za prekročenie povolenej rýchlosti, , hrozí veľmi vysoká pokuta. Na mnohých miestach sú rýchlostné kamery a pokuta môže neskôr prísť do požičovne auta, takže zaplatíš neskôr.
Koľko stojí prenajatie auta a kde si ho môžem prenajať?
Fungujú tu všetky zahraničné požičovne ako Avis, Hertz, Europcar… Nájdete ich takmer všade. Od letiska až po hotely. Výhodou je, že netreba dopredu žiadnu rezerváciu. Ceny sa pohybujú od 28 USD bez poistky. Takisto s autom sa dá takmer všade parkovať a preto, ak rozmýšľaš, že chceš z ostrova aj niečo vidieť a len nebyť na pláži, tak si zober auto priamo z letiska. Napríklad taxík z letiska do mesta cca. 7 kilometrov stojí cca. 20 USD plus batožina (1 až 2 USD za kus)
Čo sa tu dá vidieť?
Guam nie je len o krásnych plážach, ale aj o prírodných atrakciách. Dalo by sa povedať, že je to zaujímavý ostrov, kde vieš stráviť zaujímavú dovolenku. Hlavným mestom je Hagatna, ktoré sa nachádza hneď pri najkrajšej pláži ostrova Tamuning.
Vojenská história
Na Guame prebehlo niekoľko ťažkých bojov s japonskými cisárskymi vojskami počas druhej svetovej vojny. Aj preto je na ostrove niekoľko vojenských USA základní, ktoré patria medzi najväčšie v rámci USA.
- Apaca point – historický park na západnom pobreží. Pomník vylodenia. Vstup zadarmo
- Nimitz beach park
Výstup na ,,najvyššiu horu sveta“ Lamlam
Samozrejme, že najvyššou horou na svete je Everest a tento vrch LamLam má len 404 metrov, ale keby sme to zobrali od miesta, kde je Mariánska priekopa s hĺbkou 10948 metrov, vrch by mal výšku cez 11 kilometrov. Vrch či kopec vyjdete do 45 minút po vychodenej cestičke. Začiatok cesty začína pri ,,Cetti bay overlook“, kde sa dá zaparkovať auto. Od hlavného mesta Hagatna je to cca 40 kilometrov. Najlepšie sa sem ide pred západom slnka, kedy je krásny výhľad. Pri zostupe maj potom baterku.
Najkrajšie pláže
- Tamuning
- Asan pláž
- Taigusson
- Shar cove
- Ritidian – je súčasťou národného parku, ktorý je zavretý v pondelok a utorok
Ďalšie zaujímavosti
- Pevnosť Soledo – najstaršia pevnosť na ostrove. V blízkosti sa nachádza aj pomník vylodenia Magellana počas jeho prvej plavby okolo sveta
- Amantes point – vyhliadka na celú hlavnú pláž Tamuning
Celý ostrov viete prejsť za dva dni, aby ste si to aj užili
Ceny
- Prenajatie auto – od 28 USD na deň bez poistky
- 3 hviezdičkový hotel bez pláže od 40 USD na deň
- 4 hviezdičkový hotel pri pláži od 100 USD
- Jedlo v reštaurácii ako steak – od 20 USD bez tipu
- Jedlo vo fastfoode – od 6 USD
- Taxík z letiska do Hagatna cca 20 USD plus batožina (1 až 2 USD za kus)
S čím sa dobre spája Guam?
Ak plánujete dovolenku v Japonsku, na Taiwane či v Južnej Kórei, môžete si sem odskočiť na 5 až 7 dní a oddýchnuť si v krásnom tichomorskom prostredí. Takisto veľmi dobre sa pokračuje na ďalšie ostrovy ako napríklad Palau či Mikronézia (podrobné rady neskôr).
Ak máš otázky na článok ,,Guam – cestovateľské rady a tipy“, napíš do komentu a my radi odpovieme.