Nauru je 3 najmenší štát na svete (Vatikán, Monako), ktorý zaberá plochu 21 kilometrov štvorcových a mimo EU je to najmenší ostrovný štát. Žije tu cez 13 000 obyvateľov.
Nauru získalo svoju nezávislosť v roku 1968 a hneď sa zaradilo medzi krajiny, ktoré mali jednu z najvyšších HDP na obyvateľa vďaka obrovským zásobám fosfátov, ktoré sa na ostrove ťažia. Dnes je situácia diametrálne odlišná a vďaka zmenšujúcim zásobám fosfátov je tu nezamestnanosť až 90 percent. Zároveň Nauru bojuje s nárastom obezity (najvyššia na svete).
V tomto článku ,,Nauru – cestovateľské rady a tipy“ ti prinášame základné cestovateľské informácie o jednom z najmenej navštevovanej krajine na svete.
Víza
Alfa omega na návštevu Nauru. Ak napíšeme, že Nauru má najťažší vízový režim na svete, nebudeme preháňať. Ono najťažšie na vízach je to, že nikto poriadne nekomunikuje. Preto sa priprav na nasledovné:
1.Víza vybavuj na adrese visa@naurugov.nr minimálne 1,5 mesiace pred plánovanou cestou!!!! Nespoliehaj sa, že víza dostaneš do týždňa. Problémom je, že mailová schránka je často plná, pracovníkom sa nechce odpovedať a sem-tam budeš musieť zavolať a slušne im vysvetliť, že víza potrebuješ.
Na to, aby si získal víza, potrebuješ mať – vyplnený formulár, rezervácia ubytovania (sú štyri hotely – Budapest hotel, Menen, Menen 1, Odn Aiwa). Jedine Menen 1 nájdeš na bookingu a je to hotel, ktorý ani nie je hotelom. Ak si priaznivcom lepších hoteloch, tak do tohto ani nechoď. Problémom všetkých hotelov je, že takisto nekomunikujú.
2. Vo vízovej žiadosti musíš priložiť aj letenku ( o letenkách dole)
3.Zaplatiť vízový poplatok ( stále sa mení – minule bol 60 AUS)
Stáva sa, že niektorí cestovatelia mali všetko, ale nedostali víza – nezamietli ich, ale pracovníci proste nemali čas. Preto komunikuj čo najskôr a nespoliehaj sa, že všetko vybavíš za týždeň. Mne to trvalo 35 dní.
Ak chceš, aby ti niekto pomohol s vízami, tak kontaktuj www.eviza.sk a keď povieš heslo ,,Travelistan“ dostaneš zľavu.
Letenka
Jedine ako sa sem vieš dostať je letieť. Neexistuje lodná doprava. Dobrou správou je, že národný prepravca Nauru air https://www.nauruair.com/ komunikuje skvele (pri vízach ti nepomôže). Nauru air lieta z týchto krajín:
- Maršalove ostrovy – Majuro
- Kiribati – Tarawa
- Austrália – Brisbane
- Fidži – Nadi
Pri rezervácii letenky mysli na to, že Nauru air často mení lety. Preto pri prílete z Nauru nemaj hneď odlet do inej krajiny, ale maj minimálne deň rezervy. Mne menili asi 3 krát lety za mesiac.
Ako je to s cenami
Nauru je drahý ostrov. Platí sa len austrálskymi dolármi (maj ich vymenené dopredu, lebo v miestnej banke nechcú meniť a kurz USD dolár k austrálskemu doláru bol 1:1!!!!!!) Bankomatové karty nie vždy išli. Maj proste hotovosť inak poriadne finančne zaplačeš.
- Pivo – od 5 -7 AUD
- Jedlo v reštaurácii – od 20 AUD
- Voda – od 1 AUD
- Ubytovanie v najjednoduchšom ubytovaní – od 50 AUD
- Ubytovanie v lepšom hotely – od 150 AUD
- Doprava okolo ostrova – okolo 30 AUD
Mobilný signál, internet
Ak máš slovenského operátora, tak ten tu nejde a internet vôbec nefunguje. Tu je aj odpoveď, prečo s tebou nikto dlho nekomunikuje pri vybavovaní víz
Čo vidieť a prečo by som sem mal ísť?
Je to malý ostrov, ktorý prejdete za pár hodín. Okolo ostrova ide jediná cesta a pri ceste sa nachádzajú pláže. Nie sú to klasické tichomorské pláže, ale ,,okúpať sa“ dá. Tento ostrov je o pocite, že si sa dostal niekde, kde je veľmi ťažko sa dostať. Určite Nauru nevyhrá súťaž o destináciu roka, ale ten, kto hľadá niečo výnimočné, málo navštevované, bude viac než nadšený.
Na ostrove nefunguje žiadna turistická kancelária, žiadne atrakcie ako potápanie, rybárčenie… Všetko si hľadáš sám a zisťuješ si sám. Je to ako cestovanie pred 30 rokmi, kedy nebol žiaden internet
Ak máš otázky na článok ,, Nauru – cestovateľské rady a tipy“ napíš do komentu a my radi odpovieme.
Máš rád Tichomorie? Čo tak ostrov menom Palau? Pozri kompletné cestovateľské rady tu