Kaukaz je dnes medzi cestovateľmi veľmi vyhľadávaný. Vyše 90 percent cestovateľov sa vyberie do krásnych destinácií, ako je Gruzínsko, Arménsko alebo Azerbajdžan. Ale Kaukaz, to nie sú len tieto štátiky, ale aj severný Kaukaz, ktorý leží v Ruskej federácii. Práve v tomto článku sa pozrieme na najmenej navštevovaný región Kaukazu a prinesieme ti základné cestovateľské informácie.
O ktorých oblastiach hovoríme?
Ak hovoríme o severnom Kaukaze, myslíme oblasti ako Adygejsko, Karačajsko-Čerkesko, Kabardsko-Balkarsko, Severné Osetsko, Ingušsko, Čečensko a Dagestan, ktoré kompletne patria do Ruskej federácie.
Bezpečie
Samozrejme, že dnes je tu pokoj, mier a nič tu reálne nehrozí. Tento pokoj a mier tu trvá už niekoľko rokov, ale ľudia sa sem stále boja ísť. Neustále zaznievajú pochybovačné otázky, že čo ak sa niečo stane. Na jednej strane nás hnevá, že nás niektoré krajiny berú inak, než akí v skutočnosti sme, ale na druhej vynášame rovnaké súdy, ako napríklad o Čečensku. Vojny a vojenské operácie tu už nie sú, ale aj tak tu stretneš na rôznych kontrolných stanoviskách zvýšený počet vojakov ruskej federácie.
Napriek tomu, že ide väčšinou o oblasti, kde žije moslimské obyvateľstvo, nie sú tu nijaké pravidlá, na ktoré by si si mal dať pozor. Jedine Čečensko je oblasť, kde nedostaneš nijaký alkohol, nie sú tu diskotéky a hlavne tu treba chodiť v dlhých nohaviciach, alebo ženy v dlhých sukniach.
Víza a povolenia
Keďže všetky oblasti patria Rusku, stačí mať len víza. V drvivej časti kaukazských autonómnych republík sa dá pohybovať veľmi slobodne. Avšak ak chceš navštíviť regióny, ktoré sú v blízkosti hraníc, potrebuješ špeciálne povolenie. Povolenie treba, ak sa priblížiš cca na 20 kilometrov k hraniciam s Gruzínskom alebo Azerbajdžanom. Vtedy treba mať permity.
Tieto permity sa vydávajú zadarmo, ale treba o ne požiadať na príslušnom úrade minimálne 30 dní pred cestou. Zoznam, adresy a emailové adresy jednotlivých republík nájdeš na http://ps.fsb.ru/department.htm
Pri žiadosti o vstupe do pohraničných oblastí sa vyžaduje nasledovné:
- Fotografia pasového formátu s bielym pozadím
- Vyplnená žiadosť v azbuke
Čiže ak chceš navštíviť pohraničnú oblasť povedzme v Čečensku a v Ingušsku, musíš podať dve žiadosti na daných úradoch, viď http://ps.fsb.ru/department.htm
Ak by sa ti nechcelo všetko vybavovať v azbuke, môžeš požiadať o pomoc miestnu ruskú CK, ktorá si však účtuje poplatok, ale tebe odpadá starosť. Napríklad môžeš využiť https://www.russiadiscovery.ru/ . Žiadosti cez ruskú CK treba minimálne 40 dní pred plánovaním vstupom do pohraničných oblastí.
Ak niekto plánuje vystúpiť na Elbrus klasickou stenou, povolenie do pohraničnej oblasti nepotrebuje.
Prechody hraníc s Gruzínskom a Azerbajdžanom
Dnes pri prechode hraníc nepotrebuješ nijaké špeciálne povolenia, ani keď prekračuješ pohraničné oblasti na týchto trasách:
Gruzínsko:
Na trase Vladivkavkaz – Tbilisi po kaukazskej ceste. Hranica je relatívne rýchla a premáva tu veľké množstvo vozidiel. Hranica zaberie od 1 do 3 hodín. Gruzínsko je bez víz.
Azerbajdžan:
Na trase Derbent – Baku premáva nielen vlak (trvá to cca 10 hodín), ale aj miestne autobusy (cca 8 hodín). Vlak stojí cca 1 800 rubľov a miestne autobusy cca 1 500 rubľov. Hranica sa dá prekonať len dopravným prostriedkom, nedá sa prejsť pešo. Do Azerbajdžanu treba mať víza, viď https://evisa.gov.az/en/
Doprava
Do severného Kaukazu sa dostaneš veľmi jednoducho, či už letecky alebo vlakom. Hlavnými dopravnými uzlami sú Krasnodar, Mineralnyje vody, Groznyj, Machačkala. Lieta sem niekoľko leteckých domácich spoločností z rôznych kútov Ruska. Inšpiruj sa výhodnými letenkami na https://www.travelistan.sk/sluzby/letenky/ .
Vlaky – a koľko stoja
Koľko stojí lístok a kde si ho môžem kúpiť?
Je to veľmi jednoduché. Na oficiálnej stránke ruských železníc – http://pass.rzd.ru/main-pass/public/en – sa zaregistruješ a kúpiš si lístok cez internet. Pozri si nielen číslo vlaku, ale vyber si aj konkrétne miesto. Pozrieť si môžeš aj to, cez ktoré mestá vlak pôjde, kde bude stáť a ako dlho.
Cena lístka sa pohybuje v závislosti od čísla vlaku, teda čím nižšie číslo vlaku, tým drahší lístok. Čím vyššie číslo, tým lacnejší lístok. Treba si položiť otázku, aký komfort potrebuješ napríklad pri ceste, ktorá bude trvať 2 dni. Dnes však má ruský rubeľ veľmi nízku hodnotu, a preto aj komfort je oveľa dostupnejší.
Vlak je rozdelený na niekoľko kategórií:
- 1. trieda: spalny vagon – uzamknuteľné kupé s 2 lôžkami, máš pocit komfortu
- 2. trieda: kupe – uzamknuteľné kupé so 4 lôžkami. Ideálne, ak ste skupina štyroch ľudí. Bude to o to zábavnejšie, lebo ste stále spolu.
- 3. trieda: plastkartny – otvorené kupé, lôžka sú aj v rozšírenej uličke. Budete mať síce kontakt s domácimi, ale ak niekto chrápe, počuje to celý vlak. Alebo keď si niekto otvorí sardinky s cibuľou, a verte, že to určite niekto urobí, budete to cítiť. Navyše, keď vlak stojí, klíma je vypnutá a otvorené kupé sa odrazu mení na saunu. Zvážte preto, či výška ušetrených peňazí stojí za to.
Maršrutky
Medzi jednotlivými mestami na Kaukaze premávajú rýchle minivany, tzv. maršrutky. Každé mesto či dedina má miesto, kde stoja maršrutky, resp. odkiaľ vyrážajú. Ide o 10- až 20-miestny minivan, ktorý má na prednom skle napísané v miestnom jazyku, kam smeruje. Výhodou maršrutiek oproti autobusom je, že:
- sú rýchlejšie;
- zastavia tam, kde potrebuješ;
- jazdia veľmi často a sú flexibilnejšie.
Maršrutky vyrážajú, až keď sa zaplnia. Keď prídeš ráno na miestne stanovište maršrutiek, do 30 minút by si mal vyraziť. Maršrutky sú takou rozšírenou formou dopravy, že miestni aj taxikári dobre vedia, kde majú stanovište. Treba povedať napríklad: „Maršrutka smerom do Groznovo“ a poradia ti. Do niektorých miest, mimochodom, vôbec nejazdia autobusy, iba maršrutky.
Aké je to tu drahé?
Hneď na začiatku treba uviesť tú najpodstatnejšiu informáciu. Dnes je cestovanie v Rusku asi najlacnejšie za posledných 20 rokov, a to hlavne pre pád ruského rubľa. Rubeľ sa dlho držal na hodnote cca 38 rubľov za euro. Dnes sa kurz pohybuje okolo 70 rubľov za euro. Už bol aj na hodnote 100 RUB za 1 euro. Vyhliadky sú také, že počas najbližšieho pol roka bude rubeľ veľmi slabý. A keďže ceny ešte príliš nereflektujú pád ruskej meny, všetko je takmer o polovicu lacnejšie. Od ubytovania cez vlaky až po jedlo.
Jediné, čo sa zmenilo, je, že keď si niečo vybavujete cez miestne agentúry, už nechcú ruble, ale doláre alebo eurá. Dnes je Rusko také otvorené turistickému ruchu, že sa všetko dá vybaviť po vlastnej linke.
Jedlo
Jedlo v Rusku je pomerne lacná položka. Dokonca je lacnejšie ako napríklad v Thajsku. Ak sa budete stravovať na bazároch, za jedlo dáte cca 100 RUB/osobu. Ak neradi chodíte do reštaurácií, radšej si kupujete potraviny sami a následne si ich pripravíte, stravovanie v Rusku vás vyjde ešte lacnejšie ako u nás.
- chlieb od 20 RUB
- voda 1l od 15 RUB
- salámy od 140 RUB/kg
- vodka 0,5 od 150 RUB
- pivo 0,5 od 38 RUB
- paradajky od 80 RUB/kg
Ak chceš lacnejšie, treba ísť na miestne bazáre, kde dostaneš od miestnych ich vlastnoručne vypestované produkty. Bazáre patria medzi veľmi lacné, čisté a hlavne bezpečné.
Ubytovanie
Ani ubytovanie nepatrí medzi veľké položky. Dokonca ak si priaznivcom hostelov a cestujete dvaja, zistíš, že za hostel by si na niektorých miestach zaplatil rovnako ako za hotel. Hostely stoja pri dnešných cenách od 6 eur za osobu.
Ktoré mestá patria k najkrajším?
Groznyj – hlavné mesto Čečenskej republiky, ktoré ťa prekvapí ako to tu vyzerá. Žiadne pozostatky vojny či rozstrieľaných budov. Prezident čečenskej republiky Kadyrov chce spraviť z Groznyj nový Dubaj a aj to tu tak vyzerá. Nájdeš tu skôr moderné budovy, mešity a široké bulváre.
Derbent – mesto v Dagestane, ktoré je zároveň najjužnejším miestom Ruskej federácie. Mesto je pod ochranou UNESCO a patrí asi k najkrajším kaukazským mestám. Staré mesto je obohnané starými stredovekými hradbami, ktoré patria medzi najstaršie na svete. Budeš veľmi prekvapený atmosférou a ako to tu vyzerá. Na mesto treba minimálne 2 dni.
Vladikavkaz – hlavné mesto republiky Severné Osetsko, ktoré bolo založené v roku 1784 ako pevnosť pri dobíjaní Kaukazu cárskym ruskom. Mesto ma krásnu cársku architektúru z 19. storočia, plno parkov a príjemné reštaurácie a kaviarne. Na mesto treba jeden plný deň.
Machačkala – hlavné mesto Dagestanu, ktoré leží pri Kaspickom mori, ktoré bolo založené 1844. Tak ako Vladikavkaz je to mesto cárskej architektúry, i keď toľko nej tu nenájdeš. Ak sa pýtaš na Kaspické more, tak to nie je zas kúpací raj.
V nasledujúcich článkoch sa budeme venovať trekom a itinerárom v severnom Kaukaze.
Rád by si si pozrel aj Gruzínsko, Azerbajdžan a Arménsko? Pozri na podrobný itinerár tu.