Na týchto miestach netreba mať na ruke hodinky a ani sa dívať na mobil, koľko je hodín. No netreba ani strácať čas. Stačí sa pozrieť smerom nahor, ručičky jedných z najznámejších hodín sveta nám to povedia. Aké hodiny by si medzi ne pridal?

Napriek tomu, že prvé hodiny nemali ručičky a ani neukazovali čas, už v 13. storočí bolo jasné, aké budú pre ľudstvo dôležité. Aj preto sa 3. novembra oslavuje Medzinárodný deň klenotníkov a hodinárov.

Technika sa rokmi zdokonalila až tak, že sme sa stali tak povediac posadnutí meraním nášho času. Každý okamih využiť tak, aby sme nikdy nemohli povedať, že čas strácame.

Ktoré sú to?

A hoci väčšinou na dovolenke, plní šťastia a eufórie, nepočujeme odbíjať čas, na niektorých miestach sa oplatí na hodiny zadívať. Sú totiž iné, špeciálne a svetoznáme. I keď nemáme čas a je čas ísť domov, treba si ich obhliadnuť.

Čaj v Londýne…

…je pre Britov symbolický podobne ako samotný Big Ben. Nejde len o jedny z najlegendárnejších hodín na planéte, ale o symbol krajiny. Pôvodne tento názov odkazoval na veľký zvon Westminsterského paláca, neskôr tak začali nazývať celú vežu. Tým, že sú hodiny orientované na každú stranu, nikto v Londýne nezabudne, kedy je čas na čaj. Veža meria takmer 100 metrov a nachádza sa v nej 334 schodov.

Hrozno na námestí v Madride

Ak by sa hodiny spájali s významnými udalosťami, tieto madridské by určite vynikli. Hodiny na námestí na Puerta del Sol totiž v Madride, ako ich každý pozná, uvádzajú každý nový rok.

A práve na Silvestra sa na ne díva asi najviac tvárí počas tradičného jedenia bobuliek hrozna. Hodiny otvorila ešte kráľovná Isabella II. v roku 1866 a odvtedy ukazujú Madridčanom čas, potom čo ich mestu daroval španielsky hodinár so sídlom v Londýne.

Pražský orloj

Sú jedinečné svojho druhu, teda aspoň povesť tak vraví… Majstra hodín po ich vytvorení oslepili, aby ich už nikde na svete nemohol vyrobiť. Má kalendár a aj sériu mechanických sôch svätých, ktoré sa každú hodinu pohybujú. Aj preto pražský orloj fascinuje turistov z celého sveta. Je predsa ikonou starého mesta. 

Hodiny, ktoré „nikdy nespia“

Asi ani zďaleka neboli také drahé, ako ulica, na ktorej ležia. Jedným zo symbolov New Yorku je aj tepna Fifth Avenue. Okrem mrakodrapov, obchodov a múzea na nej ležia aj hodiny 200 Fifth Avenue Street Clock.

V roku 1985 sa stali súčasťou Národného registra historických miest. Slávne však nie sú len tieto, ale aj tie na železničnej stanici Grand Central Terminal, ktoré vďaka filmovým scénkam chodia obdivovať milióny turistov.

Berlínske hodiny pre každého…

…ukazujú totiž čas po celej planéte.

Nachádzajú sa na námestí Alexanderplatz a stali sa ikonou mesta. Obsahujú všetky časové pásma a názvy 148 miest po celej planéte. 

Najväčšie na svete

Na tieto čísla hodín dovidí snáď každý. Hodiny na Abraj Al-Bait sú totiž najväčšie na svete a nachádzajú sa v centre Mekky v Saudskej Arábii. Ich priemer je 42 metrov. Odborníci dokonca tvrdia, že čas na nich je vidieť aj z 25 kilometrov. 

Čas sú peniaze

…a platí to dvojnásobne počas návštevy Zürichu. Okrem značky Rolex v meste vyniká aj kostol sv. Petra. Aj na ňom sa nachádzajú hodiny, a nie hocaké. Nie najväčšie na svete, no v Európe áno. Priemer je 9 metrov a najväčší zvon váži 6 000 kg. 

Zdieľaj tento článok