Vedeli by ste uviesť zaujímavé skutočnosti o tomto tichomorskom ostrove? Viete, že tu vzniklo tetovanie a že tu nikto nemá problém s tretím pohlavím? Viac sa dozviete v článku
Najbližší sused je 24 hodín vzdialený
Len 125 kilometrov delí Samou od jej najbližšieho suseda – Americkej Samoy. Cestovanie v čase však dostáva nový význam pre miestnych obyvateľov a zopár turistov, ktorí sa nakrátko dostanú medzi dva ostrovy. V skutočnosti sú obe ostrovné skupiny súčasťou tej istej rodiny, oddelené iba historickými väzbami na opozičné koloniálne mocnosti. V roku 1899 si Nemecko a USA rozdelili súostrovie Samoa, západné ostrovy pripadli Nemcom a východné ostrovy USA. Po porážke Nemecka v prvej svetovej vojne prevzal Nový Zéland kontrolu nad Západnou Samoou. V snahe uľahčiť obchod so svojimi hlavnými obchodnými partnermi Austráliou a Novým Zélandom sa nezávislá Samoa koncom decembra 2011 presťahovala na západ od medzinárodnej dátumovej hranice. Dva roky predtým dokonca zmenila smer jazdy sprava doľava – z toho istého dôvodu.
Kódex správania sa platí takmer tisíc rokov
Fa’a Samoa, Samojská cesta je tradičným kódexom správania sa a správy vecí verejných, ktorý je oporou samojskej spoločnosti aj v modernej dobe. Jeho srdcom je rozšírená rodina, známa ako aiga. Čím viac rúk nesie náklad, tým ľahší bude život. Čím väčšia je vaša rodina, tým je silnejšia. Takže každodenný život nie je o vás, je o nás, aj keď to znamená zdieľať svoj dom so širokou rodinou. Neexistuje žiadne ja, iba my. A hoci na Samoe existuje oficiálna vláda, je tu aj tradičný hlavný systém, ktorý platí paralelne a často pretína oficiálny systém. Rôzne tituly náčelníka riadia všetko od dedinských záležitostí, obradov a dokonca aj národných záležitostí. Fa’a Samoa má oveľa viac nepísaných pravidiel a keďže existuje už tisíce rokov, zjavne funguje!
Národ, kde vzniklo tetovanie
Tetovanie tradične známe ako tatau predstavuje duchovné a kultúrne dedičstvo Samoy. V skutočnosti patria Samojčania medzi prvých tetovacích umelcov a považujú ich za najlepších na svete. A to nehovoríme o nejakom čínskom prísloví alebo o zajačikovi na chrbte. Tradičné tetovanie od pása po kolená na Samoe je pre mužov obradom. Prečo? Pretože je to dlhý a neznesiteľne bolestivý proces! Pomocou tradičných ručne vyrobených nástrojov z kostí, klov, žraločích zubov, mušlí a dreva sa tetovacia látka pomaly vklepáva do tela. Proces môže trvať dva týždne a tých, ktorí sa dávajú tetovať, musia sprevádzať najbližší. Samojský muž s tradičným tetovaním stúpne v rebríčku dediny, čím si neskôr v živote vyslúži rešpekt a možno aj postavenie náčelníka. Na druhej strane môže nedokončené tetovanie priniesť hanbu rodine.
Tretie pohlavie je tu bežné
Napriek silnému kresťanskému vplyvu sú Samojčania veľmi tolerantní voči tzv. ženským mužom, ktorí sú tu známi ako Fa’afafine. V skutočnosti sa na Samoe považujú za tretie pohlavie, pretože tradičná kultúra ich nepovažuje za muža, ženu ani homosexuála. Podľa legendy pramení prekvapivá tolerancia v starých časoch, keď rodiny, ktoré mali len chlapcov, vychovávali najmladšieho ako dievča, aby pomáhal s rodinnými prácami orientovanými na ženy. V súčasnosti sú Fa’afafine v samojskej spoločnosti veľmi akceptovaní a často prinášajú „karnevalovú atmosféru“ na každé miesto, kam idú. Pozrite si fantastický dokumentárny film „Ďalší cieľ víťazí“, aby ste pochopili niečo viac o treťom pohlaví na Samoe.
Samojčania žijú mimo Samoy
Populácia Samoy je takmer 200-tisíc obyvateľov, no v skutočnosti žije takmer dvakrát toľko Samojčanov mimo Samou, predovšetkým v Austrálii, na Novom Zélande a v Spojených štátoch. Hoci je Samoa jedným z najkrajších miest na Zemi, život na ostrove má svoje limity a dobré príležitosti na živobytie sa hľadajú len ťažko. V skutočnosti je absolútne bežné, že rodina povzbudzuje mladých, aby emigrovali inam, usadili sa tam a akýmkoľvek extra zárobkom podporili veľkú rodinu a dedinské inštitúcie doma. Keďže remitencie predstavujú takmer 20 percent HDP Samoy, toto cezhraničné prepojenie je pre niektoré rodiny životne dôležité.
Národné jedlo varia muži
Teda aspoň tradičné jedlá. Je nedeľa, sedem hodín ráno a z každého domu na Samoe stúpa dym. Nebojte sa, nie je dôvod zvoniť na poplach. Dlho predtým, ako sa dedina prebudí a dlho predtým, ako zazvonia kostolné zvony, sa mladí muži z rozšírenej samojskej rodiny schádzajú, aby niekoľko hodín pred začiatkom nedeľnej rodinnej hostiny pripravili umu. Tradičné jedlo, ktoré sa celé hodiny varí v zemnej peci, je naozaj náročná práca. Jeho prípravou sú poverení muži. Súčasťou jedla sú totiž ryby, ktoré treba chytiť, mäso treba nasekať, taro nakrájať na plátky, kokosové orechy nastrúhať. Výroba umu je jedinečným zážitkom, ktorý sa stále odohráva na celej Samoe a vďaka nemu oceníte (alebo aj nie), aký jednoduchý je oproti tomu náš moderný život.
Chceli by ste sa dozvedieť 8 zaujímavostí o Tonge? Prečítajte si tu
Máte otázky na článok „6 zaujímavých faktov o Samoe“? Dajte do komentu