Pri viachodinových letoch môže trvať, kým sa telo zosynchronizuje s miestnym časom. Práve vtedy sa objavia príznaky jetlagu. Byť hladný uprostred noci alebo bdieť cez hlbokú noc. Travelistan má zopár tipov, ako sa s jetlagom lepšie popasovať. 

Aj pandémia mohla ľuďom v niečom dopomôcť – napríklad v tom, že sa začali na veci pozerať inak. Až 43 % cestovateľov v prieskume uviedlo, že si začali viac užívať zážitky ako veci. Po niekoľkých rokoch blokád a cestovných obmedzení sa opäť ocitli vo vzduchu, aby sa poprechádzali po dych vyrážajúcich pamiatkach. Dych im však nevyrážajú len pamiatky, ale aj časový posun. Radosť z cestovania totiž môže sťažiť pásmová choroba, známa ako jetlag.

Čo je to jetlag

Nový harmonogram jedenia, spánku, ale aj návštevy toalety. Jetlag, známy aj ako pásmová choroba alebo syndróm zmeny časovej zóny, vyvoláva rýchle cestovanie cez rôzne časové pásma. Ide o dočasný problém spánku, keď sa ľudský organizmus nevie nastaviť na daný časový režim. Biorytmus totiž „bojuje“ proti slnečnému cyklu. Byť ospalý v čase, keď nie je čas na spánok a naopak hladovať uprostred noci. 

Biorytmus naruby

Každé telo má svoje vlastné vnútorné hodiny. Tie mu signalizujú, kedy má zostať bdelý a naopak, kedy je čas ísť spať.

Tento rytmus sa koniec koncov netýka len ľudí, ale všetkých živých organizmov. Kvet sa pri východe slnka otvorí a začne produkovať vôňu, aby prilákal hmyz a s poslednými slnečnými lúčmi sa pri západe slnka zatvorí. 

Viac pásiem, horší jetlag 

Jetlag naberá na intenzite podľa toho, koľko časových pásiem človek prejde. Ak prekoná spravidla viac ako tri časové pásma, jeho rytmus tela sa naruší. Inak povedané, čím viac časových pásiem, tým horší jetlag. Ak je časový rozdiel vysoký, telo môže byť niekoľko dní zmätené. Podľa odborníkov každá hodinová zmena časového pásma prináša so sebou jeden deň na prispôsobenie sa. 

Príznaky jetlagu

Medzi príznakmi jetlagu sa vyskytuje únava, nespavosť, bolesť hlavy, podráždenosť, tráviace problémy, slabšia koncentrácia, ale aj výpadky pamäti, horší úsudok alebo komplikovanejšie rozhodovanie.

Niekto zas trpí závratmi, nechutenstvom alebo permanentnou ospalosťou. Podľa odborníkov jetlagové problémy rastú s pribúdajúcim vekom. Voči pásmovej chorobe sa rokmi stávame menej odolnejší a príznaky sa môžu objavovať častejšie.  

Je jetlag smerom na západ jednoduchší?

Výskum naznačil, že sa lepšie dá prispôsobiť jetlagu smerom na západ. Peťo Hliničan s týmto tvrdením súhlasí. Cesty z Európy do Spojených štátov vníma jednoduchšie ako návraty z nich. Sprievodca Travelistanu Samuel Klč tiež tvrdí, že pri prvých transatlantických cestách boli návraty na Slovensko zo Spojených štátov ťažšie. Naopak, Martin Navrátil vníma jednoduchší jetlag smerom na západ len ako mýtus. Jetlag na neho vplýva skôr opačne. 

Travelistan typy na zmiernenie jetlagu:

1. Nedať si „popríletovú siestu“

Ísť si na pár minút zdriemnuť po príchode na hotelovú izbu môže byť chyba:

„Aj keď mám za sebou 12-hodinový let a časový posun 8 hodín, vždy vydržím nespať do večera miestneho času. Za žiadnych okolností si nejdem na „minútku” ľahnúť, aj keď som pristál skoro ráno. Nech prosto do postele padnem ako zabitý. Keď som sprevádzal, veľa ľudí urobilo chybu, že si ľahlo cez deň a večer nevedeli zaspať. A potom boli zas nevyspatí a bojovali so sebou ďalší deň.“

Martin Navrátil

2. Nepripustiť si únavu a ignorovať jetlag

„Všetko je v hlave. Jasné, že som unavený, ale nepripúšťam si to. Som v ten deň aktívny a nemyslím na to. Neľahnem si ani na hodinku, lebo tá sa natiahne a zajtra som tam, kde dnes, čo sa týka únavy. Proste treba vydržať!“

Martin Navrátil

Podobne sa k situácii stavia aj sprievodca Samuel Klč:

„Ja osobne jetlag minimalizujem tak, že ho ignorujem. Základom je nabehnúť čo najskôr na miestny čas a režim.“

Samuel Klč

3. Vhodná strava je základ 

„V deň príletu nejem nič mastné, ťažké a nedám si žiaden alkohol. Nech má telo čo najmenej šokov.“

Martin Navrátil 

4. Nechce sa ti spať, párty to istí

„Ak sa vrátim domov napríklad z Južnej Ameriky, jetlag je zložitejší. Spánok si totiž človek len tak neprivolá. Najlepšie je ísť na párty, kde sa človek nielen zabaví, ale aj unaví. Ľahšie potom zaspí.“

Peter Hliničan 

5. Neprivolávať si spánok mobilom

„Ak človek nemôže zaspať pre časový posun, nemal by brať do ruky mobil a ani používať počítač. Modré svetlo totiž narušuje biorytmus človeka a vyvoláva problémy so zaspávaním. Svetlo a jetlag k tomu spánok ešte viac oddiali.“

Peťo Hliničan

Zdieľaj tento článok