Ropa zostáva už desaťročia hlavným zdrojom energie, ktorá poháňa svet. No jej zásoby nie vždy sú aj znakom bohatstva krajiny. Toto je top 10 krajín s najväčšími zásobami čierneho zlata. 

Sila spoločnosti, motív vojen, ale aj príčina klimatickej zmeny. Na globálnej úrovni predstavuje predaj ropy neodmysliteľnú súčasť zahraničnej politiky. Každý deň sa vyprodukuje viac ako 80 miliónov barelov ropy. 

Top 3 krajiny

Venezuela je krajinou s najväčšími zásobami ropy na svete. Podľa štatistík Worldometer disponuje viac ako 18 % zo svetového podielu ropy, čo predstavuje približne 300 miliárd barelov. Druhé miesto patrí Saudskej Arábii so zásobou 267 miliárd barelov, teda približne 16 % zo svetového podielu. Tretia priečka patrí Kanade s 10,4 percentným podielom a 170 miliardami barelov ropy. 

Zoznam Top 10 krajín

  1. Venezuela 300 miliárd barelov
  2. Saudská Arábia 267 miliárd barelov
  3. Kanada 170 miliárd barelov
  4. Irán 157 miliárd barelov
  5. Irak 143 miliárd barelov
  6. Kuvajt 101 miliárd barelov
  7. Spojené arabské emiráty 98 miliárd barelov
  8. Rusko 80 miliárd barelov
  9. Líbya 48 miliárd barelov
  10. Nigéria 37 miliárd barelov

Na ďalších priečkach dominujú Spojené štáty, Kazachstan, Katar, Čína, Brazília, Alžírsko, Mexiko, Angola, Ekvádor a Azerbajdžan. 

Venezuela má ropu, no kde je bohatstvo?

Zásoba čierneho zlata nie je synonymom bohatstva. Jasnejší príklad ako Venezuela snáď ani neexistuje. Napriek tomu, že krajine patrí prvé miesto v zozname, zmieta sa v hospodárskej kríze. Podľa OSN krajinu opustilo už viac ako 7,7 milióna ľudí. Podľa UHNCR väčšina z nich našla lepší život v susedných krajinách alebo v Karibiku. Tí, čo v krajine zostali, majú problém kúpiť si aj základné potraviny. 

Eso bez iných kariet nevyhráva

Ropa bola pre Venezuelu alfou a omegou. V minulom storočí premenila krajinu na najbohatší štát v Latinskej Amerike. Priniesla jej rýchly vzostup, ale aj boľavý zostup. Venezuela investovala do ropy celú stávku, celé hospodárstvo krajiny záviselo len od ropy. Vlastne dodnes je. 

Uvoľnenie sankcií dopomôže

Napriek tomu, že Spojené štáty sa nedávno dohodli s vládou venezuelského prezidenta Nicolása Madura na uvoľnení sankcií v oblasti ropného priemyslu, čo pripravilo pôdu pre zvýšenie exportu ropy, svetlá budúcnosť zostáva podľa elEconomista neistá. Produkcia totiž porastie len o 200 000 barelov denne, teda o desatinné percentá v rámci celkového trhu s ropou.

Nie je ropa ako ropa

Významné zásoby ropy ešte nie sú všetko. Napríklad Venezuela produkuje ťažkú a kyslú ropu. Ťažia ju náročnejším spôsobom a za vyššie náklady. Náklady na produkciu barelu v Saudskej Arábii sú takmer o dve tretiny nižšie ako napríklad vo Venezuele. Podobne je na tom aj Kanada, ktorá sa prekvapivo nachádza na 3. priečke. Aj jej ropa je väčšinou ťažká a nákladná na ťažbu. Záujem o tento typ ropy však stúpa. Rastie aj jej cena tým, že ide o pomerne nedostatkovú komoditu na trhu. 

Vznik ropy

Podľa odhadov sa viac ako 70 % dnešných ložísk vytvorilo v druhohorách v čase spred 252 až 66 miliónov rokov. Ropa pochádza z biliónov drobných rias a planktónu. Vznikla rozkladom zvyškov zo živočíšnych a mikroskopických rias, ktoré sa nahromadili na dne morí a lagún. Dá sa povedať, že niektoré krajiny vyhrali polohu štátu skutočne v lotérii. No dokedy, zostáva otázne… OSN už dlhodobo varuje, že emisie CO2 zo spaľovania fosílnych palív musia do roku 2030 klesnúť o 45 % (v porovnaní s rokom 2010). V inom prípade nečaká krajiny ropné bohatstvo, ale nezvratná klimatická zmena.

Zdieľaj tento článok