Objednanie samotného výletu do Černobyľu je veľmi jednoduché. V Kyjeve je niekoľko cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú tento výlet. Môžete si vybrať od jednodňového až po dvojdňový s prespaním v miestnej ubytovni v Černobyle.
Je to bezpečné?
Absolútne. I keď radiáciu nevidíte a ani necítite, krátky pobyt v dnešnej dobe je bezproblémový. Treba sa držať rád miestneho sprievodcu. Netreba žiadne špeciálne oblečenie.
Treba mať sprievodcu?
Do Černobyľu musíte mať sprievodcu. Väčšinou sa ide vo väčšej turistickej skupine. Celá oblasť je strážená a kontrolovaná. Ak by ste išli bez sprievodcu, miestna polícia vás nepustí.
Ako výlet prebieha?
Ak by ste išli na jednodňový výlet, tak sa stretávate na hlavnom námestí v Kyjeve cca. 8:00 a následne cca. 90 minút idete k oblasti, kde je kontrolné stanovište a vstup do černobyľskej zóny. Tam vám skontrolujú pas a povolenie. Následne si idete pozrieť Černobyľ a Pripiať, kde budete zastavovať s možnosťou navštívenia jednotlivých „atrakcií“. Zastavuje sa aj pri známom reaktore. Okolo 16:00 sa ide späť do Kyjeva. V cene je aj obed.
Dá sa fotiť a filmovať?
Úplne bez problémov.
Čo je zakázané?
Brať si artefakty z Černobyľu alebo Pripjiati. Čo povie sprievodca, treba akceptovať. Sú vysoko profesionálny.
Ktoré cestovné kancelárie a treba rezervovať dopredu?
Je niekoľko cestovných kancelárií. Jednou z nich je aj v slovenskom jazyku http://www.chernobylwel.com/SK/ . Výlet si treba objednať dopredu a poslať im číslo pasu na ktorom budete cestovať. Ak máte dva pasy a vy si nakoniec zoberiete iný, nepovolia vám vstup do oblasti. Napríklad táto CK ponúka aj ďalší výlet na raketovú základňu Sovietskeho zväzu. Stačí si len vybrať.
Výklad je v akom jazyku?
Buď anglicky, rusky, ale aj slovensky. Keď budete rezervovať výlet, napíšte svoju preferenciu. Všetko závisí od počtu prihlásených.
Ak sa rozhodnete ísť na predĺžený víkend, tak spoznávanie sa dá spojiť s prehliadkou jedného z najkrajších miest v bývalom ZSSR. Kyjev je nielen jedno z najstarších miest na Ukrajine, ale má aj veľmi bohatú históriu, ktorá siaha až do 11. storočia. Vedeli ste napríklad, že kresťanstvo bolo importované smerom na územie dnešného Ruska odtiaľto?
Čo sa dá vidieť?
Kyjev má tú výhodu, že všetko sa dá prejsť za jeden deň. Veľa pamiatok sa dá navštíviť na pešo. Mapu Kyjeva dostane zadarmo na hoteloch, ale aj na letiskách. Orientácia je veľmi jednoduchá a nedá sa stratiť.
Katedrála svätej Sofie – postavená v 11. storočí na rozkaz Jaroslava Múdreho. Napriek tomu, že katedrála bola niekoľko krát zničená, stále sa tu nachádzajú pôvodné fresky s vyobrazeniami Jaroslava Múdreho.
Majdan – námestie nezávislosti, ktoré takisto patrí medzi najkrajšie v bývalom ZSSR. Dnes tu nájdete rôzne výstavy fotografií z bojov na východe Ukrajiny.
Kyjevsko pečerská lavra – pamiatka zapísaná pod UNESCO patrí k najstarším pamiatkam. Je to sústava jaskýň spojené s chodbami. Ide o chrámový komplex z 11. storočia spojený so silným náboženským a duchovným významom.
Matka vlasť – Pomník k obetiam z II. Svetovej vojny, ktorý tróni nad mestom. Plus rôzne výstavy vojenskej techniky. Sem chodia Kyjevčania oddychovať cez víkend. Vstup je zadarmo.
Metro – Metrom sa v Kyjeve dostanete všade, ale je aj zaujímavé. Nie je tak vyzdobené ako v Moskve, ale určite odporúčame. Jeden lístok stojí aktuálne 4 UAH.
Ako je to s cenami?
Kyjev a Ukrajina je dnes veľmi lacná. Ukrajinská hrivna sa výrazne prepadla a ceny jedla a ubytovania sú veľmi lacné. Aktuálny kurz nájdete na http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=USD&To=UAH#rates
Úroveň služieb
Budete prekvapený ako Kyjev funguje. Keď neviete rusky, po anglicky či nemecky sa dohovoríte lepšie ako v iných krajinách bývalého ZSSR. Dalo by sa povedať, že informácie si vás „nájdu.“