Čo je skutočnosť? Je pravda, že keď mám v pase iránske víza, do USA sa už nedostanem? Spísal som najčastejšie otázky a obavy, ktoré majú cestovatelia pred cestou do Iránu.
Povolenie na vstup do USA – ESTA
Pre občanov Slovenskej republiky, ktorí sú držiteľmi biometrických turistických cestovných pasov (všetky pasy vydané po 15. 01. 2008 sú biometrické), je od 17. novembra 2008 zrušená vízová povinnosť na cesty do USA za účelom turistiky, návštevy fyzickej osoby, obchodnej návštevy právnickej osoby, resp. podnikateľa (doterajší typ amerického víza B1-B2) na 90 dní, ale nie za účelom práce. Do limitu 90 dní sa započítava aj vycestovanie do Mexika alebo Kanady. Po uplynutí 90 dní povoleného pobytu sa začína nepovolený pobyt. Porušenie limitu môže mať za následok deportáciu z krajiny a odopretie vstupu do USA v budúcnosti. V prípade bezvízového povolenia vstupu ESTA osoba môže cestovať do USA, ale o vstupe rozhodne imigračný pracovník na medzinárodnom letisku alebo v prístave. Na počet a trvanie maximálne 90-dňových pobytov nie je žiaden zákonný nárok a reguluje ich uvedený imigračný pracovník na letisku alebo v prístave. Od 8. septembra 2010 vrátane tohto dňa je ESTA registrácia spoplatnená. Pri vypĺňaní formulára ESTA sa dostanete priamo k pokynom o platbe. Podrobnosti nájdete na webstránke veľvyslanectva USA v Bratislave (slovak.slovakia.usembassy.gov)
Pre koho už neplatí ESTA
Každý občan Slovenskej republiky a ČR, ktorý navštívil od 1. 3. 2011 krajiny ako Irán, Irak (platí aj územie irackého Kurdistanu), Sýriu, Sudán, Jemen a po novom aj KĽDR, musí požiadať o klasické víza. Od Už sa naňho nevzťahuje program ESTA. To znamená, že si musíš vyplniť tlačivo na https://sk.usembassy.gov/sk/visas-sk/ a osobne navštíviť veľvyslanectvo v Bratislave. Víza sa nedajú vybaviť treťou osobou, ale len osobne.
Môžem systém oklamať dvoma pasmi?
I keď občan SR má nárok na dva cestovné pasy (podrobný článok o dvoch pasoch nájdeš tu), tak ver, že systém neoklameš. V poslednom čase sa šíria „zaručené informácie“, že je to bezproblémové, keď cestuješ do Iránu na druhý pas. Prosím, never týmto správam a radšej neklam.
Ako vlastne USA vedia, či si bol alebo nebol napríklad v Iráne? Veľmi jednoducho. Nielen USA, ale celý západný svet je napojený na bezpečnostné služby, a tie zistia tvoj pohyb po týchto krajinách aj tak, že majú prístup do letenkového rezervačného systému. Ak k tomu prirátame sociálne siete, telefóny (každý z nás poslal správu z Iránu…).
Je návšteva Iránu pre USA problém?
Nie! Nepoznám nikoho, komu by zamietli víza po návšteve Iránu. Ruku na srdce. Aj ty si počul rôzne príbehy, ale poznáš osobne niekoho, komu boli zamietnuté víza? Všetko je to hoax. Ak neklameš a si úprimný, víza dostaneš. Ja osobne som navštívil všetky uvedené krajiny plus Afganistan, Pakistan, Somálsko, Severnú Kóreu, Kongo a aj vojnové Mali či Alžírsko a vstup mi nebol zamietnutý. Len sa so mnou viac rozprávali.
Plus dnes cestuje toľko ľudí do Iránu, že to by museli zamietnuť miliónom ľudí. Vieš, koľko Američanov chodí do Iránu? Tisíce – a nemajú problémy.
Mám v pase USA víza, je to problém pri vstupe do Iránu?
Nie. S USA vízami nikde vo svete nemáš problém. Navštívil som 167 krajín a nikdy som problém nemal.
Na ako dlho dostanem víza?
Nalepené víza platia 10 rokov, sú viacvstupové (jeden vstup 6 mesiacov) a stoja cca 135 eur. Preto je lepšie si dať víza do pasu, ktorý ti bude platiť 10 rokov.
Čo treba vedieť pred vypĺňaním vízového formulára?
Na oficiálnej stráne https://sk.usembassy.gov/sk/visas-sk/ vyplníš tlačivo, nahráš svoju fotografiu a zaplatíš platobnou kartou poplatok cca 135 eur. Pozor! Platobná karta musí byť debetka!!! Dá sa aj prevodom, ale potvrdenie o zaplatení bude dlhšie trvať. Následne si môžeš vybrať voľný termín na osobnú návštevu veľvyslanectva v Bratislave.
Koľko to trvá?
Od vyplnenia po návštevu veľvyslanectva sú to cca 2 –3 dni v závislosti od voľných termínov. Následne ti pas doručia do troch pracovných dní na adresu, ktorú si uviedol do vízového formulára.
V zásade platí: Neklam a víza dostaneš. Keď ja neviem pri vstupe do USA na niečo odpovedať, tak poviem, že neviem alebo si presne nepamätám. USA uplatňujú pri pohovoroch veľmi ľudský prístup. Kto nič neskrýva, nemusí sa obávať. Šťastnú cestu!