Vianočné ostrovy – neznáme ostrovy v Indickom oceáne

Hľadáš niečo špecifické? Čo tak stráviť budúcoročné Vianoce na Vianočnom ostrove? Kde to je? Niečo také existuje? Pozri sa na mapu Indického oceánu a uvidíš malý ostrovček...

Ostrov bol pomenovaný  kapitánom William Mynors, ktorý slúžil  so svojou loďou v službách Britskej východoindickej spoločnosti. Presne 25. decembra 1643 priplával k brehom  zeleného ostrova. A ako ho pomenoval? No predsa tak, ako sa to robila po stáročia. Objavitelia pomenovávali nové územia buď podľa svätcov, panovníkov alebo na počesť nejakého významného dňa. A 25.12. 1643 boli práve Vianoce.

Vianočné ostrovy - neznáme ostrovy v Indickom oceáne

zdroj: wikipedia

Celý ostrov patrí od roku 1957 Austrálii a má rozlohu 135 kilometrov štvorcových. Celkovo tu žije cez 1490 ľudí. Vďaka svojej odľahlej polohe – vyše 2 000 km od Austrálie a 500 km od Indonézie – sa na ňom zachovala neporušená príroda. Žije tu množstvo výnimočných zvierat, aké nikde inde nenájdete. Cestovatelia sem hlavne chodia v novembri obdivovať jeden z najväčších prírodných divov sveta – púť vyše 100 miliónov červených krabov z pobrežia do vôd tropického oceánu.

Zaujímavosťou je, že tu žije viac Číňanov, Indonézanov či Indov ako Austrálčanov. Až 75 percent obyvateľstva vyznáva budhizmus.

Vianočné ostrovy - neznáme ostrovy v Indickom oceáne

Vlajka

Ako sa viem sem dostať?

Veľmi jednoducho. Dvakrát týždenne lieta Virgin z austrálskeho Perthu alebo raz týždenne z Jakarty (Indonézia)

Žiaden trajekt či iná lodná doprava s Austráliou nie je v prevádzke.

Víza

Keďže ide o austrálske teritórium, platia tu zákony Austrálie.

Platnosť pasu najmenej 6 mesiacov po plánovanom odchode z krajiny, e Visitor víza (subclass 651) odporúčané pri návšteve do 3 mesiacov za účelom turistiky, návštevy príbuzných a vyhľadávania obchodných príležitostí príp. služobných ciest, spiatočná letenka.

V Austrálii platia veľmi prísne pravidlá dovozu. Je zakázaný dovoz všetkých potravín, mäsa, rýb, mliečnych výrobkov, ovocia, zeleniny a semien. Dovoz predmetov vyrobených z materiálov rastlinného a živočíšneho pôvodu je buď vylúčený, resp. podlieha karanténnym pravidlám (podrobne uvedené v príletovom formulári). Dovoz zakázaných drogových a omamných látok končí obyčajne uväznením. Bez cla je možné doviesť tovar alebo dary v hodnote 400 AUD, hotovosť do sumy 10 000 AUD, 1125 ml alkoholu (vrátane piva a vína), 250 ks cigariet alebo 250 g cigár a lieky pre osobné použitie do 3 mesiacov. Každé privezené domáce zviera podlieha odlúčenej 6 mesačnej karanténe (aj v prípade, že zviera je vybavené našim veterinárnym potvrdením). Vývoz domácich zvierat z Austrálie je jednoduchší. Stačí potvrdenie od miestneho zverolekára. Letenka pre psa stojí cca 1500 AUD. Od 1. júla 2005 Austrália rozšírila dobu pobytu v krajine za účelom turistiky (turistické vízum) na 12 mesiacov. (zdroj www.mzv.sk)

Čo sa tu dá vidieť?

 • Medzi októbrom a novembrom je tu jedna z najväčších migrácií na svete. Milióny červených krabov zaplavia ostrov.

Vianočné ostrovy - neznáme ostrovy v Indickom oceáne

 • Dobré podmienky na šnorchlovanie a potápanie.
 • Pozorovanie a šnorchlovanie s veľrybím žralokom
 • Unikátna tropická príroda, kde je veľké množstvo prameňov. Je to takisto miesto, ktoré vyhľadávajú horský cyklisti a milovníci horskej turistiky.
 • Najlepšie pláže sa volajú Lily a Dolly beach
Vianočné ostrovy - neznáme ostrovy v Indickom oceáne

Zdroj: wikipedia

Kde sa dá prespať?

 • Sea Spray Villa
 • The Cabin
 • Captain’s Last Resort
 • Christmas Island Lodge
 • Hibiscus House
 • Mango Tree Lodge
 • The Retreat
 • The Sanctuary
 • Sunset
 • VQ3 Lodge

Vianočné ostrovy sa perfektne spájajú s Austráliou. Podrobné rady nájdeš tu.

 

 

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zdieľaní