Za tie roky som navštívil nielen „klasické“ destinácie ako Tanzániu, Keňu či Juhoafrickú republiku, ale aj krajiny, kam sa veľmi nechodí, ako je Somálsko, Kongo, Alžírsko alebo Sudán. Dokonca som navštívil aj bojové oblasti v Mali, kde pred pár rokmi zúrila vojna.

Úprimne sa priznám, že Afriku milujem a rád sa sem vraciam. Chodím si sem odpočinúť, nabrať energiu a inšpiráciu. Napriek tomu, že všetko je tu v rámci cestovania ťažšie a hlavne drahšie než povedzme v Ázii či v Strednej Amerike, neľutujem ani jedinú sekundu či minutý cent. Vždy sa mi to vrátilo niekoľkonásobne viackrát, než keby som bol na inom kontinente.

Afrika je pre cestovateľa raj. Pôvodná kultúra, kde nepotrebuješ chodiť do múzea rôznych zvykov. Plná tradícií, rôznych kmeňov…

 Neustále počúvam, ako ľudia vyplakávajú, že by radi videli niečo unikátne, nezaťažené komerciou či menej ľudí na turistických miestach. Napriek tomu, že všetci sme turisti (aj ja), ľudia sa stále vyhýbajú tomuto jedinečnému kontinentu. Prečo je to tak? Preto som nedávno položil otázku na sociálnych sieťach, čoho sa ľudia obávajú pri ceste do Afriky.

Tu som spísal najčastejšie obavy a moju reakciu na ne.

Prečo sa bojíme ísť do Afriky

Bezpečnosť

Asi najväčšia obava je o bezpečnosť. Mnoho cestovateľov si myslí, že je tu vojna. Dokonca ma niekto presviedčal, že v každej africkej krajine zúri vojna a len blázon sa sem vyberie. Pochopiteľne, sú oblasti, kam sa nesmie ísť a kde sa ti niečo môže stať. Takými krajinami je Somálsko, Stredoafrická republika, Kongo, Líbya či Južný Sudán. Ale čo ďalších vyše 40 krajín? Je tam mier.

Krásnym príkladom je Rwanda. Čo sa ti vybaví? Genocída a utrpenie? Áno, máš pravdu. Genocída tam bola v roku 1994, ale dnes je rok 2018 a Rwanda patrí medzi najbezpečnejšie regióny nielen v Afrike. Mne sa obavy pred cestou do Rwandy zdajú také zvrátené, akoby sa Francúz bál cestovať do Chorvátska, kde sa v 90. rokoch medzi sebou mydlili Chorváti a Srbi a vzájomne na sebe páchali genocídu.

Rwanda je takou populárnou destináciou na západe, že tam chodia rodiny s deťmi. Ak stále neveríš, zadaj si do uja googla, či ti vyhodí nejaký únos zahraničného turistu v Rwande.

Na jednej strane a priori neveríme médiám, ale sami podliehame často mylným predstavám a neoverujeme si ich.

Ja by som pokojne poslal aj svoju mamu do takých málo známych krajín, ako je Benin či Mozambik alebo Malawi, lebo je tam bezpečne. (btw: svoju mamu som poslal aj do Afganistanu – vážne? )

Pre mňa osobne je Rio de Janeiro nebezpečnejšie mesto než povedzme Dakar alebo Addis Abeba.

Očkovanie

Druhá najčastejšia obava, a aj oprávnená. Tých nástrah je tu veľa a treba si dávať pozor. Ale prečo nás to neodrádza cestovať do juhovýchodnej Ázie, kde sú podobné choroby a môžeš sa nakaziť tak isto ako niekde v rovníkovej Afrike?

Odpoveď je jednoduchá. Lebo v juhovýchodnej Ázii bol pomaly už každý a každý vie, ako sa má správať a čo robiť. Ak budeš robiť také isté opatrenia v Afrike, viac-menej ti nič nehrozí.

Teraz môže niekto namietať, že v Afrike je ebola. Je, ale vieš, ako sa prenáša? Vieš, kde ju môžeš chytiť? Dnes je tá ebola na miestach, kam sa dá len veľmi ťažko dostať.

Ja osobne som zaočkovaný proti žltačke (tú môžem chytiť aj doma na Slovensku), žltej zimnici (dal som si pri ceste do Surinamu v Južnej Amerike) a minulý rok som prvý raz užíval antimalariká v Kongu.

O očkovaní som spísal veľmi podrobný článok, ktorý nájdeš tu.

Btw: Prosím, never tomu, že proti malárii sa dá očkovať. Minule o tom hovorili dvaja slovenskí travelblogeri vo videu, kde pri otvorenej chladničke mudrovali, že sa nebudú očkovať proti malárii. Informácie si niekoľkokrát over u skutočných odborníkov. Proste proti malárii neexistuje očkovacia látka, len antimalariká.

Afrika je drahá

Táto obava je pravdivá a je to tak. Afrika je prosto drahá a už to nikdy nebude lacnejšie. Turistický priemysel sa na celom svete tak rozbehol, že lacno už bolo. Cestovanie ťa v Afrike vyjde aj na dvojnásobok cesty niekde po Ázii či po Južnej Amerike.

Niekedy mám pocit, že sme sa tak trochu rozmaznali lacnými letenkami do Európy či do Ázie. Jasné, že je príjemné minúť za cestu čo najmenej. Ale musí to byť tak všade? Má ma to obmedzovať? Stále ma to cestovanie vyjde lacnejšie, ako keď som cestoval na konci 90. rokov do Ázie.

Afrika je drahá aj preto, že je tu málo služieb a dosť vysoký dopyt. Ak v tom mám nájsť pozitívum, tak jedno to má. Nie sú tu davy a kopec zážitkov mám „len pre seba.“ Ono, ak sem začne lietať nízkonákladovka, tak sa z toho stane druhý Island, kde bol už takmer každý (Island milujem a nedám naň dopustiť).

Ak by som mal vymenovať veľmi lacné africké krajiny, sú nimi Maroko, Etiópia, Sudán, Senegal, Juhoafrická republika, Namíbia, Madagaskar, Alžírsko či Tunisko.

Jedovaté živočíchy

Jasné, že sú tu, ale v menšej miere ako povedzme v Austrálii. A prečo sa tam ľudia neboja ísť? Prečo sa niekto nebojí vybrať sa do Vietnamu, kde sú kobry? (v klasickom vietnamskom vlaku som videl, ako chytili kobru – neviem, ako sa tam dostala).

Najnebezpečnejším zverom v Afrike okrem komára je hroch, a nie lev či krokodíl. Treba sa mať na pozore, ale keď chodíš tam a robíš to, čo domáci, nemá sa ti viac-menej čo stať.

Idem po prvýkrát do Afriky, kam mám ísť?

Nezačni hneď nejakou divočinou, ale niečím ľahším. Ako je pre Áziu najlepším začiatkom  Thajsko, tak pre Afriku je to Tanzánia a Zanzibar. Takisto dobrými cestami na začiatok je Senegal, Madagaskar či Mozambik, ktorý ešte ľudia neobjavili (daj si do googlu mozambické pláže a uvidíš, o čom hovorím)

Hľadáš cestovateľské itineráre? Inšpiruj sa na Travelistane.

Zdieľaj tento článok