Peru, Bolívia, Čile – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k zlatej trojici Južnej Ameriky – Peru, Bolívia, Čile! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Víza

Obrovskou výhodou je, že slovenskí a ani českí občania nepotrebujú do žiadnej z uvedených krajín víza v prípade, že ich pobyt neprekročí 90 dní. A v prípade, že by sa tak stalo, stačí prekročiť hranice do iného juhoamerického štátu a vrátiť sa.

Čo treba vedieť pred cestou

Každá z nasledujúcich krajín bezpochyby stojí za samostatnú návštevu, avšak pre tých, ktorí nemajú toľko času sa dajú spojiť do jednej plynulej cesty zo severu na juh. Je však potrebné mať na pamäti zopár faktov:

  • Vzhľadom na svoju rozlohu majú tieto krajiny v zásade tri hlavné pásma: veľmi suchú a nehostinnú púštnu oblasť pri oceáne, náhornú oblasť v Andách a horúcu a vlhkú oblasť v úrodnej džungli Amazónskeho dažďového pralesa.
  • Veľké množstvo najznámejších turistických destinácii (s výnimkou Čile) sa nachádza vo vysokej nadmorskej výške nad úrovňou 3000 m.n.m. S tým môžu byť hlavne prvé dni spojené problémy s dýchaním a choroby z nadmorskej výšky (migrény, hnačky, zvracanie, bolesti hlavy, únava).
  • Krajiny sa nachádzajú v tzv. zóne “Pacific Ring of Fire” ktorá je známa častou tektonickou činnosťou a vulkanickou aktivitou. Zjedonodušene to znamená, že zemetrasenie a výbuchy sopiek sú na dennom poriadku a nemalo by vás prekvapiť ak nejaké zažijete.
  • Čile nemá dobre diplomatické vzťahy s Peru a Bolíviou kvôli historickej Vojne o Pacifik (1879-1883), v ktorej pripravilo obe krajiny o prímorské územia bohaté na guano a meď. Bolívia vtedy de facto prišla o prístup k moru a dnes je najchudobnejšou krajinou Južnej Ameriky, kým Čile sa aj vďaka novým zdrojom bohatstva dostalo na vrchol tohto pomyselného rebríčka a dnes je najvýkonnejšou ekonomikou regiónu. Peru je približne v strede. Preto odporúčame cestu začať od severu cez indiánske Peru a pokračovať cez chudobnú ale exotickú Bolíviu až do bohatého a moderného Čile. Veríme, že takto si najlepšie vychutnáte obrovské kontrasty medzi danými krajinami.

Letenky

Lety na západnú stranu juhoamerického kontinentu patria medzi tie najdlhšie a najdrahšie z nášho geografického regiónu. Z dôvodu veľkých vzdialeností do Limy či Santiago de Chile priame lety neexistujú a je potrebné letieť s prestupom. Najlepšie a najekonomickejšie spojenia z Viedne sú cez Madrid s Iberiou, cez Amsterdam s KLM alebo cez Paríž s Air France.

Taktiež je možné letieť pomocou Lufthansy alebo amerických dopravcov cez USA a následne využiť služby LAN alebo Aviancy na let do Južnej Ameriky. TIeto letenky sú však časovo zdĺhavejšie a na prestup v USA je potrebná elektronická autorizácia ESTA. Medzinárodných transkontinentálnych letov do hlavného mesta Bolívie La Paz je ako šafránu a zväčša bývajú naozaj drahé, a preto odporúčame začať vašu cestu v Lime zo severu, alebo z juhu v Santiago de Chile.

Letenky do oblasti si môžeš pozrieť už aj priamo na našej stránke v sekcii Letenky

Doprava po krajine

Všetky tri krajiny pretína legendárna všeamerická diaľnica Panamericana, ktorá nie je úplne diaľnicou a jej kvalita sa mení spoločne s rozmanitosťou terénu a destinácií. V Peru je kvalita ciest obstojná, porovnateľná s tým lepším priemerom u nás minimálne na hlavných turistických ťahoch. Bolívijské cesty by sa dali porovnať s tými v Slovensko-ukrajinskom pohraničí a drvivá väčšina čilských s tými u našich západných susedov v Rakúsku a Nemecku. Netreba však zabúdať na fakt, že pohyby zemskej kôry sú tu pravidelné a kvalita ciest sa môže meniť zo dňa na deň. Tak isto je potrebné mať na pamäti, že vzdialenosti medzi mestami sú tu obrovské a presuny sú vzhľadom na terén a vysokú nadmorskú výšku podstatne pomalšie ako v našich zemepisných šírkach. Preto môže byť dobrou voľbou najdlhšie úseky cesty preletieť a ušetriť tým dlhé hodiny strávené v autobuse.

Požičovňa áut

Požičanie auta je možné v každej krajine, ale v zásade platí pravidlo, že s autom nie je možné opustiť krajinu, poprípade sa platí vysoký poplatok. Niektoré požičovne v Lime (Peru) majú dokonca pravidlo, že s daným autom nemôžete opustiť hlavné mesto a musíte si priplatiť vyšší model auta. Každopádne doprava v Peru a Bolívii je naozaj chaotická, pravidlá takmer neexistujúce a vzdialenosti naozaj dlhé, a preto je požičanie auta jednou z najhorších možností. Pokiaľ sa teda nechcete presúvať len v rámci mesta a jeho blízkeho okolia (Lima, Santiago).

Vlaky

Všetky tri krajiny majú neuveriteľne podvyživenú železničnú sieť, ktorá sa na prepravu pasažierov využíva len na zopár miestach. Výnimkou je samozrejme asi najturistickejšia železnica Južnej Ameriky spájajúca Ollantaytambo (poprípade Poroy) s mestečkom Machu Picchu Pueblo vedľa ktorej sa neďaleko nachádza bájne archeologické nálezisko. Táto trať má však len tesne cez 100 kilometrov a maximálnu dobu trvania necelé 4 hodiny. Využíva ju asi 70% všetkých ľudí navštevujúcich Machu Picchu a obsluhujú ju dve spoločnosti Inca Rail a Peru Rail, na ktorých stránke je potrebná rezervácia lístkov.

Pre náročnejších existuje aj luxusná možnosť prepravy na trati Cusco-Puno-Arequipa vlakom Belmond Andean Explorer Train spoločnosti Peru Rail, ktorá vás za 3 dni prevezie prekrásnou horskou scenériou popri najvyššie položenom splavnom jazere planéty.

Peru, Bolívia, Čile - cestovateľské rady, tipy a itinerár

V Čile existuje limitovaná železničná doprava pasažierov medzi Santiagom a mestami Chillan, Concepcion a Temuco.

Autobusy

Najlepšia a najlacnejšia možnosť dopravy medzi veľkými, ale aj menšími mestami andského regiónu. Drvivá väčšina autobusov je nových a komfortných s možnosťami pololežadlových (semicama) a ležadlových (cama) sedadiel. Príplatok za vyšší štandard v podobe ležadlových sedadiel býva väčšinou 1/3 ceny lístka. Je to ideálny spôsob ako ušetriť na ubytovaní, ak hlavne na dlhších trasách využijete služby nočných autobusov.

Peru, Bolívia, Čile - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Semi cama

Mnohokrát je v cene aj wifi a strava na palube vzhľadom na to, že vzdialenosti bývaju často krát aj v desiatkach hodín (Lima – Cusco 24 hodín, Calama – Santiago 24 hodín).

Najznámejšie spoločnosti Peru:

http://www.cruzdelsur.com.pe/servicios/cruzeroevolution
http://excluciva.com.pe/

Bolivia:

V Bolívii existuje veľké množstvo lokálnych poskytovateľov autobusových spojení na rôzne trasy. Preto je dobré vyhľadať si konkrétneho poskytovateľa spojenia na https://www.ticketsbolivia.com

Čile:

https://www.turbus.cl/wtbus/indexCompra.jsf
https://www.pullmanbus.com/portalWAR/paginas/index.jsf
https://www.recorrido.cl/en

Letecká doprava

Ak vám to váš rozpočet dovoľuje, tak na dlhšie trasy (10 hodín a viac) je možné využiť aj služby lokálnych leteckých spoločností, ktoré vám ušetria dlhé hodiny strávené v autobuse. Len na ilustráciu cesta autobusom z Limy do Cusca trvá 22-24 hodín, ale len 1 hodinu 20 minút lietadlom. Letenka sa dá kúpiť medzi 50-120 dolárov.

Letecké spoločnosti:

Peru – LAN, Star Peru, Peruvian

Bolivia – Amaszonas, Boliviana de Aviacion (BoA), LAN

Chile – LAN, Sky Chile, Jetsmart

Bezpečnosť

Aj napriek tomu, že je Južná Amerika neslávne známa svojou bezpečnosťou, Peru, Bolívia a Čile sú na tom omnoho lepšie ako napríklad Venezuela alebo Brazília. Jediným problémom môžu byť veľké mestá (Lima, La Paz, Santiago), kde sa oplatí pohybovať v turistických zónach a historických centrách. Platia základné pravidlá, ktoré treba dodržiavať na celom svete. Inač patria tieto krajiny medzi tie najturistickejšie a najbezpečnejšie v rámci celého regiónu.

Itinerár

Pri tvorbe tohto návodu som postupoval ako pri iných podobných itinerároch. Predpokladal som, že maximálna možná dĺžka pobytu sú 3 týždne. Každá z daných krajín je svojou rozlohou obrovská a vzhľadom na rozmanitú geografiu je možné v každej z nich stráviť viac ako mesiac. Tento itinerár však ponúka jednu z najideálnejších trás v prípade, že nemáte času nazvyš.

1.deň: Prílet do Limy.

2.deň: Prehliadka hlavného mesta Peru.

3.deň: Presun autobusom do mestečka Paracas.

4.deň: Ráno návšteva “peruánskych Galapágov” – ostrovov Islas Ballestas. Poobede presun linkovým autobusom do mesta Nasca.

5.deň: Čo najkôr ráno presun taxíkom na letisko v Nasca a lietanie nad tajomnými obrazcami (80-120 USD). Po lietaní presun autobusom do mesta Arequipa. Poprípade zostať v Nasca a presunúť sa do Arequipy nočným autobusom (cca. 9-10 hod.)

6.deň: Prehliadka jedného z najkrajších peruánskych miest – bielej Arequipy. Obrovské množstvo kostolov, kláštorov a koloniálnej architektúry pod ponorámou troch sopiek – Chachani, Pichu Pichu a El Misti.

7.deň: Veľmi skorý ranný odchod na výlet do najhlbšieho kaňonu planéty – kaňonu Colca. Ráno pozorovanie vládcov juhoamerickej oblohy, kondorov, a poobede návšteva malebných dediniek v okolí kaňona.

8.deň: Ranný prelet do mesta Cusco a prehliadka tohto krásneho mesta. Spojenie kamennej inckej architektúry a koloniálnych stavieb. Hlavné námestie, jezuitský kostol, metropolitná katedrála, chrám slnka, kameň dvanástich uhlov a umelecká štvrť San Blas.

9.deň: Prehliadka 4 ruín v okolí Cusco – Sacsayhuaman, Qenqo, Puca Pukara a Tambo Machay. Poobede potulky Cuscom a nákupy.

10.deň: Celodenná návšteva Posvätného údolia Inkov – incké poľnohospodárske terasy a ukážka tkáčskeho majstrovstva v dedinke Chinchero, Okúzľujúce stupňovité terasy v Moray a soľné terasy v Maras. Pevnosť posledného incského odporu v Ollantaytambo a následne v poobedňajších hodinách (medzi 17:30 – 19:00) odchod vláčikom (1 hod 45 min) do mestečka Aguas Calientes (Machu Picchu Pueblo).

11.deň: Super skorý ranný odchod buď autobusom (20 min) alebo pešo (1,5 hod) na archeologické nálezisko Machu Picchu. Poobede návrat vlakom do Ollantaytambo a následne mikrobusom, ktorý sa dá bez problémov zarezervovať priamo na mieste ďalšie 2 hodiny do Cusca.

12.deň: V prípade ak chcete ušetriť peniaze za hotel tak ešte predošlú noc presun inak ranný presun linkovým autobusom do mesta Puno (7 hod). Presun priamo do prístavu, ktorý je neďaleko autobusovej stanice a poobedný výlet na plávajúce rákosové ostrovy Los Uros.

13.deň: Ranný presun autobusom z Peru do Bolívie, do hlavného mesta La Paz (8 hod). Prekročenie hranice buď na hraničnom priechode Desaguadero alebo Copacabana. Poobedňajší príchod do La Paz a ubytovanie a večerné potulky mestom.

14.deň: Pre milovníkov adrenalínu celodenný výlet na zjazd najnebezpečnejšej cesty sveta na bicykloch (70-110 USD). Od zamrznutého jazera vo výške 4700 metrov nad morom do Amazónskej džungle vo výške 1100 metrov a pivko v plavkách pri bazéne.

15.deň: Výlet na horu Chacaltaya do výšky 5400 metrov nad morom a okolo obeda presun do údolia mesiaca Valle de la Luna. Poobede povozenie sa lanovkou a krátke potulky mestom. Medzi 18:00-20:00 transfer na autobusovú stanicu a presun nočným linkovým autobusom do Uyuni (10-12 hod).

16.deň: Priamo po vystúpení z autobusu si vybavíš cca 2,5 denný presun do San Pedra de Atacama, Odchod na trojdenný prechod džípmi cez bolívijskú náhornú plošinu (altiplano). Najväčšia soľná púšť sveta a hrátky s perspektívou. Soľ, kaktusy a hory všade naokolo. Ubytovanie v noci v soľnom hoteli uprostred ničoho.

17.deň: Prechod džípmi cez prekrásnu vysokohorskú prírodu. Plameniaci, lagúny, sopky, púšte a rozmanité kamenné útvary. Raj pre milovníkov prírody.

18.deň: Skorý ranný odchod a dychberúca nočná obloha s miliónom hviezd. Gejzíry, bublajúce bahno a horúce pramene v ktorých sa môžete vykúpať vo výške nad 4000 metrov nad morom. Dáliho púšť, zelená a biela lagúna a stratovulkán Licancabur. Príchod na ďalšiu exotickú hranicu medzi Bolíviou a Čile a hlesanie takmer 1500 metrov do púštnej oázy v dedinke San Pedro de Atacama. Príchod okolo 11:00. Poobede návšteva údolia mesiaca Valle de la Luna a sledovanie prekrásneho západu slnka nad najsuchšou púšťou sveta – Atacamou.

19.deň: Doobeda kúpanie sa v jedných z najkrajších kúpeľov Termas de Puritama, alebo potulky mestečkom a nákupy. Okolo obeda presun autobusom do mesta Calama a poobedný/večerný prelet do hlavného mesta Čile – Santiaga. Táto trasa sa dá absolvovať aj autobusom, ale trvá cca 24 hodín.

20.deň: Prehliadka asi najmodernejšej metropoly Južnej Ameriky – Santiago de Chile.

21.deň: Odlet domov

Na tejto ceste za 3 týždne uvidíte neskutočné množstvo pamiatok a rozličných miest. Ak absolvujete trasu podľa tohto itinerára tak prejdete za tri týždne po zemi približne 2800 kilometrov a nalietate v rámci Južnej Ameriky ďalších 1800 kilometrov. Cesta je náročná, ale prekrásna a určite stojí za to. V prípade, že nemáte toľko času, môžete vynechať dni 3-7 a absolvovať naozaj krásnu trasu cez tieto tri exotické krajiny za približne 2 týžne. Bude to však naozaj intenzívne.

Tento itinerár je pripravený tak, aby ste za naozaj obmedzený čas (2-3 týždne) videli čo najväčšie množstvo rôznorodých vecí v čo najlogickejšej trase.

Krajiny andského regiónu však ponúkajú obrovské množstvo ďalších úžasných miest, ktoré určite stoja za návštevu v prípade, že máte k dispozícii viac času. Pre ilustráciu uvádzam aspoň tie najzaujímavejšie z nich:

  • Peru: Tumbes, Piura, Trujillo, Chiclayo, púštna oáza Huacachina, amazonská džungla v okolí Iquitos, Národný park Huascaran, amazonská džungla a plavba po prítoku Amazónky v okolí Puerto Maldonado, 5 dňový trek Inca Trail vedúci na Machu Picchu, 5 dňový trek Salkantay vedúci na Machu Picchu, 4 dňový trek vedúci do strateného inckého mesta Choquequirao, 2-3 dňový trek do kaňonu Colca
  • Bolívia: archeologické nálezisko Tiahuanaco na brehoch jazera Titicaca, historické banské mesto Potosí, druhé hlavné mesto Sucre, najväčšie mesto Bolívie Santa Cruz de la Sierra, historické mesto Oruro, amazónska džungla v Rurenabaque
  • Čile: vinice Concha y Toro alebo Santa Rita neďaleko Santiaga, mestá Viňa del Mar a Valparaíso, najväčší bazén planéty v San Alfonso del Mar, lyžiarske rezorty Valle Nevado a Portillo, La Serena a Valle de Elqui, juh Čile a Patagónia (ale to je na samotný minimálne 2 týždňový itinerár)

Koľko taká cesta vyjde?

Ak zoberieme, že by ste cestovali dvaja a chcete bývať v 3 hviezdičkových hoteloch, tak bez hlavnej letenky to vyjde cca 1100 Eur na osobu. Ak ste priaznivcom guesthousoch, tak náklady padnú o 1/3 menej a keď preferujete lepšie ubytovanie, tak o 1/3 viac.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Peru, ceny v Bolívii a ceny v Čile.

Ak by si chcel navštíviť aj Patagóniu a prejsť najkrajší trek, pozri tento podrobný článok.

Rád by si si nechal vypracovať podrobný itinerár do tejto oblasti? Alebo inde do sveta? Využi naše skúsenosti zo 175 krajín sveta, ktoré sme precestovali.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Velmi zaujimavá stránka ,páči sa mi to , zatial len čítam a študujem , ale časom iste niečo absolvujem podla itenetráru a doporučení, ďakujem že ste, s pozdravom Ivan Herda Topolčany