Miesto: Káthmandu, Nepál

Dátum: 22. marec 2016

Najbližší dátum: 13. marec 2017

Sviatok Holi sa oslavuje od nepamäti. Podľa legendy si chcel populárny boh Krišna zobrať svoju nastávajúcu, ale bál sa, že ho odmietne kvôli jeho hnedej pokožke. Na radu svojej mamy si na seba dal niekoľko farieb, aby svoju milú oklamal.

Dnes je sviatok Holi spojený aj zo začiatkom jari, kedy si Nepálčania berú dovolenky a pripravujú verejnú veselicu. Keďže ide o pohyblivý sviatok, každý rok pripadá na iný dátum, väčšinou v marci či februári. Slávi sa počas splnu indického mesiaca falgún. Už deň pred samotným Holi však ľudia zapaľujú vatry, robia ohňostroje a hlasno sa zabávajú. Ľudia sa s radosťou ohadzujú rôznofarebnými práškami a polievajú vodou. Je to vyjadrenie radosti zo života a berie sa to ako zábava a príjemná spoločenská udalosť. Farba je navyše symbolom zdravia, ktorá má mať liečivé účinky.

Najpestrofarebnejšie Holi býva v indickom Mumbaji a Mathure, ale aj v nepálskom Káthmandú na hlavnom námestí Durbar. Domáci si berú dovolenky, už vopred kupujú vrecká s farbami, prúdia sem zástupy zábavy chtivých turistov z celého sveta.

Každý kto počas sviatku Holi vyjde na ulicu, musí byť pripravený, že dostane zásah dávkou farby alebo vody. V tento deň v podstate neplatia žiadne pravidlá spoločenského bontónu. Ak vás niekto obsype farbou, môžete mu to pokojne vrátiť. Je jedno, či ide o niekoho z vyššej či nižšej kasty, ženu či staršieho alebo o vášho šéfa či spoločensky vyššie postaveného človeka. V tento deň sa nikto neuráža. Ľudia sa tiež vzájomne navštevujú, snažia sa pomeriť s niekým, s kým sa pohádali, obdarúvajú sa darčekmi. Obchodníci už niekoľko týždňov vopred predávajú farby z prírodných zdrojov. Medzi tradičné patria oranžová, červená, žltá, zelená, modrá, purpurová, hnedá a čierna.

Na záver niekoľko rád:

  • Oblečte si na sviatok veci, ktoré vám nebude ľúto vyhodiť. Nedajú sa vyprať.
  • Dajte si biele tričko, farby na ňom lepšie vyniknú.
  • Obaľte si fotoaparát igelitom, lebo aj ten dostane svoj prídel.

Keďže Holi je hinduistický sviatok, slávi sa najmä v Indii a v Nepále, ako aj v niektorých európskych metropolách, kde žije väčšia komunita Indov a Nepálcov.

Zdieľaj tento článok