Karibik – ako naplánovať cestu po exotických ostrovoch

Aj tvojim snom je vidieť karibské ostrovy? Ako si takúto cestu naplánovať a na čo myslieť? V článku nájdeš návod ako prejsť málo navštevované exotické ostrovy v Karibiku.

Karibik 

Plocha Karibského mora je 2,754 mil. km² a maximálna hĺbka je 7 680 m v Kajmanskej priekope. Karibik je domovom vyše 9 % koralových útesov sveta (celková plocha približne 50-tisíc km²). Väčšinu koralov nájdeme v okolí ostrovov a pri pobreží strednej Ameriky. V Karibiku sa nachádza 12 štátov a niekoľko závislých území.

Teplota vrchných vrstiev vody Karibského mora je v letných mesiacoch 24 – 28 °C, v zime 25 °C, slanosť vody je 36 ‰. Karibské more je jedno z najteplejších morí na svete a taktiež more s častým výskytom tropických hurikánov a búrok.

Karibik - ako naplánovať cestu po exotických ostrovoch

Aký je plán cesty?

Keďže Karibik zahŕňa obrovské územie od Strednej Ameriky cez severnú časť Južnej Ameriky a južnú časť Severnej Ameriky až po Karibské ostrovy, rozhodol som sa prejsť malé ostrovné štátiky. Grenada, Barbados, Svätý Vincent, Antigua a Barbuda, Svätý Krištof, Dominikánska republika, Haiti a Bahamy. Čiže pôjdem po menej známych ostrovoch (okrem Dominikánskej republiky), ktoré sa donedávna ťažko spájali do jednej súvislej cesty. Celá cesta zaberie 22 dní. Na konci článku nájdeš itinerár cesty.

Ísť výletnou loďou alebo po vlastnej linke?

Každá minca má dve strany. Výletná loď je pohodlnejšia, avšak ostrovy spoznáš počas krátkej (5 – 8 hod.) zastávky v prístave. Veľmi obmedzujúce je to, že niektoré spoločnosti dovoľujú vystúpiť najprv tým, ktorí si kúpili predražený výlet na ostrov. Ten, kto chce ísť po vlastnej linke v rámci výletnej lode, má teda ešte menej času na spoznávanie.

Ak ideš sám, všetko si zabezpečuješ a musíš myslieť na mnohé skutočnosti. Treba si robiť dopredu rezervácie (letenky, ubytovanie…)

Karibik - ako naplánovať cestu po exotických ostrovoch

Žiť si ako prasa? Prečo nie:)

Kedy ísť?

Karibik má najlepšie obdobie od konca novembra do apríla. Od mája do konca októbra prichádzajú dažde. Asi najhoršie obdobie je august a september, keď prichádza sezóna hurikánov. Hoci počasie vo svete sa veľmi mení, radím ti, aby si sa tomuto obdobiu vyhol. Vtedy sú síce letenky veľmi lacné, ale šanca, že ťa zasiahne silná búrka, je dosť vysoká. Ak ostrov zasiahne hurikán, všetko sa zastaví. Nič nelieta, nič nepremáva a hlavne uviaznete na jednom mieste.

Ako je to s vízami do Karibiku?

Ak nerátame Kubu, Slováci nikam nepotrebujú víza. Do Portorika treba ESTA.

Bezpečnosť

Všetky ostrovy patria k bezpečným oblastiam a nevyžaduje sa žiadne povinné očkovanie. Jedinou výnimkou je Haiti, ktoré patrí medzi najmenej stabilné regióny a kde sú časté cholery. Práve cholera sa na Haiti objavuje po silných hurikánoch.

Ako sa sem lieta?

Čo je pre JV Áziu Bangkok, to je pre Karibik Miami, Martinik či Guadeloupe. Ak však letíš cez USA, potrebuješ mať ESTA alebo vízum (viac v článku v tomto článku) a pri plánovaní mysli na to, že hoci prestupuješ v USA, musíš si vyzdvihnúť batožinu a prejsť imigračnou kontrolou, a to zaberie veľmi veľa času. Ak letíš povedzme na Bahamy cez Miami a využívaš dve rozdielne letecké spoločnosti, rezervuj si minimálne 4 – 5 hodín na prestup.

Ja v rámci tejto cesty letím s British Airways. Prilietam na Grenadu a odlietam z Bahám bez medzipristátia v USA. Lacné letenky do Karibiku môžeš nájsť cez Dušana Kráľa a jeho portál Kadetade

Karibik - ako naplánovať cestu po exotických ostrovoch

Ako funguje preprava medzi ostrovmi?

Trajekty premávajú len medzi niektorými ostrovmi. Napríklad medzi Svätou Luciou – Martinikom – Dominikou (nezamieňať si s Dominikánskou republikou) – Guadeloupe alebo Svätým Vincentom – Grenadínami. Mnohé ostrovy nie sú spojené pravidelnou premávkou lodnej spoločnosti.

Najlepšou možnosťou je využiť miestnu leteckú spoločnosť LIAT https://www.liat.com/, ktorá lieta medzi ostrovmi (Antigua, Barbados, Dominika, Grenada, Guadeloupe, Martinik, Portoriko, Svätý Krištof, Svätá Lucia, Svätý Martin, Svätý Tomáš, Svätý Vincent, Trinidad) Je to asi najspoľahlivejší prepravca. Ide väčšinou o malé vrtuľové lietadlá a samotný let je vlastne aj vyhliadkovým letom nad ostrovmi. Už samotný let je zážitkom.

Ceny nie sú až také vysoké, ak ich kupuješ s predstihom. Letenky sa pohybujú od 90 USD (v cene je aj batožina a cukrík😊).

Karibik - ako naplánovať cestu po exotických ostrovoch

Spoľahlivá letecká spoločnosť LIAT www.liat.com

Čo koľko stojí?

Karibik je drahšou destináciou ako Tichomorie. Napríklad Kuba je drahšia ako hociktorý spomenutý ostrov (okrem Bahám). V zásade platí, že čím skôr si veci rezervuješ, tým to vyjde lacnejšie. Napríklad ja som si rezervoval veci 5 mesiacov dopredu a ušetril som 30 % nákladov.

Najväčšou položkou je doprava a ubytovanie. Hlavná letenka s British Airways (Viedeň – Londýn – Grenada a Nassau – Londýn – Viedeň) ma vyšla 850 eur.

Hotel – všetko závisí od tvojho štandardu. Nie je to raj pre nízkonákladové cestovanie, ale keď rezervuješ dopredu, môžeš chytiť – ako ja – hotel Mariott so súkromnou plážou za 60 eur. Hotelové služby sú najdrahšie na Bahamách, Antigue, Martiniku a Guadeloupe.

Karibik - ako naplánovať cestu po exotických ostrovoch

Pláže Antigua a Barbuda

Ako sa budem prepravovať na ostrovoch?

Opäť platí, že čím skôr bookuješ, tým výhodnejšie sú ceny. Ceny auta na deň sa pohybujú okolo 25 eur bez poistky. Auto má jednu veľkú výhodu, že zastavíš, kde chceš a tie najkrajšie pláže sú väčšinou mimo rezortov, ako napríklad Martinik, Guadeloupe.

Čo treba mať pri prenájme auta?

  • Potrebujete svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz.
  • Medzinárodný vodičský preukaz vybavíte na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 EUR a potrebujete predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
  • Minimálne 2-ročná skúsenosť pri šoférovaní resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz.

Cena benzínu je podobná ako na Slovensku.

Itinerár cesty (podrobný dám až po návrate z cesty)

1.– 2. deň: Let na ostrov Grenada s prestupom v Londýne

3. – 4. deň: Vypožičanie auta a prejazd ostrova krížom-krážom. Grenada je známa svojím prírodným bohatstvom – hlavne vodopádmi.

5. – 6. deň: Prelet s http://www.liat.com/ na ostrov Svätý Vincent.

7.– 9. deň: Prelet s http://www.liat.com/ na Antiguu a Barbudu.

10. – 11. deň: Prelet s http://www.liat.com/ na ostrov Svätý Krištof.

12. – 16. deň: Prelet do Dominikánskej republiky. Sú dve možnosti: cez ostrov Svätý Martin alebo Portoriko. Ak letíš cez Portoriko, potrebuješ ESTU alebo víza, nakoľko Portoriko spadá pod USA.

17. – 18. deň: Presun miestnou dopravou zo Santo Domingo do Port-au-Prince.

19. – 20. deň: Prelet na Bahamy. Priame spojenie je len 2-krát týždenne, a to s leteckou spoločnosťou https://www.bahamasair.com/

21. – 22. deň: Let domov s British Airways s prestupom v Londýne.

Samozrejme, že sa nebudem len „váľať“ na plážach. Spolu s kamarátmi putujeme aj po historických pevnostiach, ideme pozrieť pálenice na rum či prírodné krásy. Celú cestu budeš môcť sledovať od 23. 11. 2018 a na konci zverejním presný rozpočet, kde sa čo minulo.

Alebo ťa lákajú tichomorské ostrovy? Napríklad Fidži?

Potrebuješ pomôcť s plánovaním svojej cesty? Využi moje 15 ročné skúsenosti, počas ktorých som prešiel 167 krajín.

  1. My sme s manzelkou stravili v karibiku na 4 ostrovoch cca mesiac -po vlastnej osi sme si vsetko zabezpecili. Stravit jeden – dva dni na hociktorom ostrove je strasne malo casu. Co ma vsak prekvapilo boli ranne a poobedne zapchy. Napriklad Guadeloupe alebo Sv. Martin boli prave v tomto naozaj velmi neprijemne. Odporucil by som navstivit ostrov Dominica. Nie je poznaceny prilis turistickym ruchom a priroda je tam neuveritelne krasna.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zdieľaní