Kam ísť v Afrike na safari?

Afrika je úžasný kontinent, ktorého sa ale žiaľ mnoho cestovateľov obáva. V skutočnosti je to miesto, kde na vás čakajú zážitky, ktoré v klasických masových destináciách nenájdete. Mnoho ľudí hľadá niečo nekomerčné, neturistické, pôvodné. A práve to pravé – cestovateľské – orechové na vás čaká v Afrike!

Ak sa povie Afrika, ako prvé sa vám možno vybaví safari. A ktoré safari je najlepšie? Kde najľahšie uvidíte zvieratá? V tomto článku vám chcem predstaviť známe aj menej známe africké safari.

Safari je vlastne taká hra. Niekto má šťastie, že uvidí všetky druhy zvierat za pár hodín a niekto ich hľadá aj celý deň a má šťastie len na niekoľko zvierat. A presne o to ide. Na safari vám nikto nič nezaručuje. Je v tom dávka šťastia, náhody, ale aj trpezlivosti. Nič vám nie je naservírované ako na podnose. Musíte mať stále otvorené oči, aby ste videli všetko, čo chcete vidieť.

Aké sú pravidlá?

  • Nevystupujte z auta, len keď vám to dovolí sprievodca. Aj keď máte pocit, že okolo vás nie je žiaden lev, môžete sa mýliť. Lev je predátor a vie sa veľmi dobre schovať.
  • Najaktívnejšie sú zvieratá skoro ráno a podvečer. Treba si preto privstať pred východom slnka. Okolo obeda, keď je teplo, zvieratá odpočívajú.
  • Keď máte vlastné auto, nevybočujete z vyznačených trás.
  • Zvieratá nevyrušujte, nevolajte na nich a nehádžte im nič len kvôli tomu, aby ste mali lepšie fotky.

 

Ktoré safari v Afrike si vybrať?

Kam ísť v Afrike na safari

Zdroj: www.audleytravel.com

Ngorongoro (Tanzánia)

Asi najkrajší národný park v Afrike, v ktorom máš najväčšiu šancu vidieť levy, hrochy, slony a zebry. Za malú chvíľu uvidíš takmer všetko v prírodnom kráteri na rozlohe 8 300 km2. Ngorongoro sa nedá spraviť za jeden deň z Arushe. Treba deň predtým prespať v blízkosti krátera v niektorých hoteloch či lodgoch. Cena ubytovania v hoteloch sa pohybuje okolo 100 EUR.

Cena vodiča s autom (zmestia sa od 4 do 7 ľudí) a so vstupom do parku je od 800 EUR. Miestne CK, ktoré organizujú výlety sú:

Najlepšie je im napísať pár dní pred cestou a dohodnúť sa na podmienkach a cenách.

Alebo si prenajmeš auto z Arushe a prejdeš si to celé sám. Auto musí byť 4×4, inak ťa do parku nepustia. Ceny auta sa pohybujú od 80 USD. Vstupy do národného parku na konci roka 2018 boli:

  • Osoba – 71 USD
  • Auto – 291 USD

Oficiálnu stránku Ngorongoro nájdeš tu: http://www.ngorongorocrater.org/index.html , kde sú aj najaktuálnejšie ceny a podmienky. Ak ideš vlastným autom, over si, či sa stále dá ísť vlastným autom. Bolo aj obdobie, kedy sa nedalo.

Ngorongoro môžete skombinovať napríklad aj s oddychom na Zanzibare. Viac informácií o Tanzánií nájdete tu.

Itinerár na Ngorongoro v rámci cesty Keňa, Tanzánia a Zanzibar nájdete tu.

Kam ísť v Afrike na safari

Foto: Adrian Bayer

Safari s gorilami (Rwanda – Kongo)

Najlepšie safari na svete. Videli ste film Gorily v hmle? Presne ako hlavná hrdinka vo filme, aj vy môžete sedieť v blízkosti goríl, ktoré okolo vás budú chodiť a žuť bambus. Je to niečo neopísateľne vzrušujúce.

Ako získať povolenie?

Každý deň má povolenie vidieť toto safari len pár desiatok ľudí. Treba si dopredu vybaviť povolenie (permit), bez ktorého vás do parku nepustia. Povolenie stojí v Rwande 1500 USD a v Kongu 400 USD a treba si ho vybaviť výrazne vopred – odporúčame aspoň mesiac vopred. Ak plánujete cestu do Rwandy, spýtajte sa na voľné termíny do safari a podľa toho si potom rezervujte letenky do Rwandy. Povolenie získate na Rwandan Office for Tourism and National Parks (ORTPN)Boulevard de la Révolution n°1, Kigali, +(250) 576514 / 573396, alebo napíšte na reservation@rwandatourism.com. Na safari v Kongu stačí napísať na http://www.ubuntuvoyages.com/ Spoliehať sa, že prídete a získate povolenie, je veľmi riskantné.

Ako prebieha safari?

Ľudia sú rozdelení do skupín po cca. 8 ľudí. Rozhoduje fyzická pripravenosť a miesto, kde sú gorily. Tie žijú vo voľnej prírode a každé ráno vyrazia strážcovia parku zistiť, kde sa nachádzajú jednotlivé gorilie rodiny. Trek ku gorilám môže trvať 1 – 3 hodiny. Pripravte sa na vlhké počasie, teplo a neschodný terén. Keď prídete ku gorilám, môžete sedieť vo vzdialenosti asi 7 m. Nesmiete sa ich dotýkať a pozerať sa gorilám do očí. Fotenie a natáčanie je dovolené. Dĺžka zotrvania pri gorilách je cca. 1 hodina.

Je to bezpečné?

Jednoznačne. Celý čas sú s vami strážcovia, ktorí vám dajú inštruktáž v angličtine a upozorňujú vás. Gorily sú bylinožravé a ľudská prítomnosť im nevadí. Ak sa objaví samec a ide smerom k vám, treba sa mu len vyhnúť. Veď na toto safari chodia aj rodiny s deťmi!

Viac informácií o Rwande nájdete tu

Viac informácií o Kongu nájdete tu.

Kam ísť v Afrike na safari

Zdroj: http://www.rainbowtours.co.uk/

Lemury na Madagaskare

Safari, kde nepotrebuje nielen sprievodcu, ale kde vám nič nehrozí je Madagaskar. Nežijú tu žiadne jedovaté živočíchy a vy môžete slobodne prechádzať po pralesných chodníkoch a hľadať svetoznáme lemury. Napriek tomu odporúčame si zobrať miestneho sprievodcu, aby ste videli ešte viac. A kde nájdete lemury?

  • Isalo – národný park, ktorý vám bude pripomínať Jurský park. Na okraji parku sa dá prespať a vybrať sa po niektorej z vychodených trás na pol dňa alebo aj na celý deň. Uvidíte nielen krásne scenérie, ale aj jazierka s čistou vodou, v ktorých sa môžete okúpať. V národnom parku žije lemur kata. Ak by sme mali vybrať len jeden jediný madagaskarský národný park, ktorý musíte vidieť, tak jednoznačne tento!
  • Andasibe – Mantadia – dažďový prales na východ od Antananariva a pár hodín cesty. V pralese môžete vidieť lemury Indri a Sifaky. Večer je dobré sa prejsť baterkou po ceste a budete vidieť svietiace oči lemurov.
  • Anja – najmenší park, ale s najväčším výskytom lemurov kata na meter štvorcový neďaleko mesta Ambalavao a zároveň najprístupnejší. Tento park vám zoberie cca. 2 hodiny.
  • Tsingy – ostré skalné útvary v národnom parku Tsingy de Bemaraha National Park v regióne Melaky. Tu si budete klásť otázku, čo tá matka príroda nedokáže vymyslieť. Pozor! Nespadnite, lebo niektoré útvary sú ostré ako žiletka!

Itinerár na Madagaskar nájdete tu.tu

Viac o Madagaskare nájdete tu. 

Kam ísť v Afrike na safari

Zdroj: https://www.mangoafricansafaris.com/

Chobe (Botswana)

Ak milujete slony, tak tu by ste ich mali vidieť najviac. Stovky slonov, ktoré sa pohybujú v blízkosti hraníc so Zimbabwe. Okrem stád slonov, môžete vidieť aj hrochy či levy. Chobe je populárne aj vďaka tomu, že v blízkosti je hranica so Zimbabwe, kde môžete vidieť svetoznáme Viktóriine vodopády. Cestovatelia tam chodia najmä kvôli najťažšiemu komerčnému raftingu na svete.

Kam ísť v Afrike na safari

Zdroj: http://www.bootsnall.com/

Gansbaai (Južná Afrika)

Chceli by ste niečo adrenalínové a hlavne netradičné? Pozrieť sa tvárou v tvár bielemu žralokovi? Je to vôbec možné? Ak by ste chceli vidieť najdokonalejšieho predátora, tak odporúčam bieleho žraloka v Južnej Afrike. Konkrétne v meste Gansbaai, ktoré je len pár hodín jazdy autom od Kapského mesta. Netreba dopredu žiadnu rezerváciu a výlet si objednáte na mieste v Kapskom meste. Cena sa pohybuje od 200 eur. Dá sa potápať v klietke, ale aj šnorchlovať v klietke. To znamená, že klietka je prisunutá k lodi a vy sa ponoríte. Adrenalín je istý! Je to vyslovene bezpečné a nemusíte sa ničoho obávať.

Vybral som pre vás tie najzaujímavejšie. Známe, ale aj menej známe. Ak by ste chceli poradiť, prosím kontaktujte ma na info@ travelistan.sk.

Hľadáš cestovateľské itineráre do celého sveta? Pozri sem.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zdieľaní