Ostrovy, ktoré patria medzi jedny z najchránenejších oblastí na svete a kde žije miliónov tučniakov, desaťtisíce tuleňov, stovky veľrýb, kosatiek…

Intro – krátka história

Južná Georgia je jednou z prvých vstupných brán k Antarktíde. Celková rozloha ostrova je 3 755 kilometrov štvorcových a z toho 57 % územia je pokrytých ľadovcami. Najvyšší vrch je Mount Paget – 2 934 metrov, ktorý bol prvýkrát zdolaný až v roku 1964.

Južná Georgia – cestovateľské rady a tipy

Ostrovy pravdepodobne ako prvý uvidel londýnsky obchodník Antoine de la Roche v roku 1675 a James Cook tu ako prvý vystúpil na breh 17. januára 1775.

Ostrovy boli dlho mimo hlavného záujmu aj vďaka veľmi nehostinnému prostrediu, ktoré sa počas celého roka nemení – náhle zmeny počasia, nízka teplota a vysoká rýchlosť vetra – kým ich ekonomický potenciál neobjavil Nór Larsen, ktorý tu založil veľrybársku stanicu. Tá v druhej polovici 20. storočia spracovala vyše 174-tisíc veľrýb. Celkovo tu bolo 7 staníc na spracovanie veľrýb, ale všetky stanice postupne zatvorili – poslednú v roku 1966.

Dnes je celý ostrov pod najprísnejším dozorom Veľkej Británie zameraným na ochranu pôvodných živočíchov.

Kedy je najlepšie sem prísť?

Najlepšie obdobie je od októbra do apríla. Inokedy sa sem jednoducho nedá dostať. Napriek tomu sa treba pripraviť, že počasie sa tu mení lusknutím prsta. Keď som tu bol, ráno po vylodení sme namerali príjemných 15°C a o 30 minút začalo husto snežiť, začal fúkať silný nárazový vietor s rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu a na obed bolo jasno. Prosto treba mať poriadne a kvalitné nepremokavé veci.

Južná Georgia – cestovateľské rady a tipy

Ako sa sem viem dostať?

Asi najpodstatnejšia otázka celého článku. Neexistuje tu žiadne letecké spojenie a ani sa neplánuje postavenie nijakej pristávacej dráhy. Čiže jedinou možnosťou je výletná loď.

Všetky výletné lode do tohto momentu odchádzali z najbližšieho miesta, a to z argentínskej Ushuaie v rámci výletov k Antarktíde. Inak sa nedá. Taký výlet stojí od 6-tisíc USD a trvá minimálne 20 dní. Čiže ak plánuješ navštíviť Antarktídu, zváž, či si to nepredĺžiš aj o Južnú Georgiu. Úprimne, ja hodnotím tento ostrov ako väčšiu cestovateľskú pecku ako Antarktídu, aj keď takéto porovnávanie vôbec nemám rád. Podrobný článok o Antarktíde s priamymi odklikmi na dané spoločnosti nájdeš tu.

Južná Georgia – cestovateľské rady a tipy

Bude cena niekedy nižšia?

Dlho nebude. Preto ak uvažuješ a za tú sumu ti to stojí, choď. Neváhaj. Každý rok je väčší dopyt po Antarktíde a po prídavku menom Južná Georgia. Voľakedy sa dali ceny zjednať v Ushuaii, ale tie časy sa viac-menej pominuli. Výlety sa rezervujú aj pol roka dopredu.

Prečo by som sem mal ísť?

Ide o unikátne miesto na svete, kde platia prísne pravidlá na ochranu životného prostredia. Nájdeš tu asi najväčšie kolónie kráľovských tučniakov na svete. Len si predstav, že na jednom mieste žije vyše pol milióna tučniakov. Alebo veľké množstvo veľrýb, kosatiek či tuleňov vrátane sloních tuleňov, ktoré vážia aj 4 tony. Toto sú Galapágy Antarktídy a nikde v Antarktíde nenájdeš také množstvo živočíchov ako práve tu.

Južná Georgia – cestovateľské rady a tipy

Čo by som mal mať na pamäti?

Ak sem pôjdeš a zaplatíš nemalý peniaz, tak treba mať poriadnu poistku. Neexistuje tu žiadna nemocnica, žiadna záchranná služba, prosto nič. Ak sa ti niečo stane, najbližšia civilizácia je 1 300 kilometrov loďou (najrýchlejšie to spravia za 4 – 5 dní). Dokonca miestna vláda upozorňuje, že nepreberá žiadnu zodpovednosť za zdravotný stav turistov, ani keď sa im niečo stane. Prosto ak si zlomíš nohu, bude ťa bolieť zub či dostaneš poriadnu morskú chorobu, všetko bude musieť vyriešiť loď, s ktorou sa plavíš, a tá to väčšinou rieši miestnym doktorom na palube, ktorý má veľmi obmedzené možnosti

Južná Georgia – cestovateľské rady a tipy
Grytviken – britská výskumná stanica

Morská choroba

Pri plavbe k Južnej Georgii a k Antarktíde dostane 99 percent pasažierov morskú chorobu. Vládnu tu 5- až 13-metrové vlny. Niekto ochorie hneď a niekto až v polovici plavby. Niekto sa z toho vylieči za hodinu a niekto ako ja za 30 hodín. Každému pomáha niečo iné. Spánok, lieky (najlepšie dostaneš v argentínskej Ushuaii za 5 eur), ale hlavne sa nedostať do stavu, že budeš dehydrovaný. Vtedy treba výrazne obmedziť, ak nie vysadiť alkohol, kávu a cigarety.

Alebo by si chcel vidieť najizolovanejší ostrov sveta? Čo tak Tristan da Cunha?

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.