Vietnam

Doprava do Vietnamu

Ak letíte z Európy, je úplne jedno, či letíte do Hanoj alebo do Saigonu. Obe mestá majú medzinárodné letiská. Niekedy sú letenky veľmi drahé a preto môžete skúsiť letieť napríklad aj cez Bangkok.

Ak cestujete do Vietnamu z inej ázijskej krajiny, dopravíte sa sem napríklad leteckými spoločnosťami:

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

V rámci Vietnamu operujú dve kvalitné letecké spoločnosti:

 

Vlaky

Vietnamské vlaky predstavujú romantické cestovanie. Napriek tomu, že Vietnam investuje nemalé finančné prostriedky do ciest, vlak je stále pohodlnejšou formou cestovania, ako cestná doprava. Nedrmete toľko a hlavne výhľady z kupé pri šálke zeleného čaju tiež nie sú na zahodenie. Výhodou Vietnamu je, že vlak spája sever s juhom a dá sa pristupovať. Je síce drahší ako autobus, ale komfortnejší.

Vlakové lístky

Lístky sa kupujú 60 dní pred odchodom buď na štátnej webovej stránke – http://www.dsvn.vn/ alebo na súkromnej stránke – http://www.baolau.vn/?&source=seat61.

Na vlakoch a lístkoch nájdete rôzne označenia. Najlepšie vlaky sú SE 1 až SE 20. Tieto vlaky premávajú hlavne na trase Hanoi – Saigon. Čím menšie číslo (t.j. SE 1, SE 2, SE 3 a SE 4), tým lepší je vlak čo sa týka vybavenia, čistoty a modernosti. Tento druh vlakov má aj 1. triedu.

Označenie TN 1 a TN 2 sú vlaky, ktoré nemajú 1. triedu, ale iba 2. triedu.

Ako sa vo vlakoch spí

Ak hovoríme o spiacich vlakoch máte na výber z týchto tried:

 1. trieda soft sleeper – uzatváracie kupé so 4 lôžkami, niekedy sú aj vagóny resp. kupé s 2 lôžkami a vlastnou toaletou. Treba sa spýtať.
 2. trieda hard sleeper – otvorené kupé so 6 lôžkami, t.j. 2 hore, 2 v strede a 2 dole. To znamená že kupé nemá dvere. Lôžka spojuje rebrík a nedá sa spadnúť. Horné lôžka sú najpokojnejšie a najlacnejšie. Dolné zároveň slúžia ako miesto na sedenie pre tých, ktorí sú hore. Preto nebuďte prekvapení, ak si k vám niekto prisadne. Je to nepísaný zvyk a treba ho rešpektovať.
 3. trieda soft seater – sú to len sedadlá s rezerváciou.
 4. trieda hard seater – sedadlá bez rezervácie. Ak sa vám žiadne neujde, môžete stáť aj 20 hodín.

Ako to vo vlaku vyzerá?

Je jedno ktorou triedou cestujete, na 90 percent je všetko klimatizované. Okrem toho tak v 1. trieda, ako aj v 2. trieda dostanete čistú posteľnú bielizeň. Každý vagón má toalety, pričom 1. trieda má aj európsku, ale v 2. triede sa v prevažnej väčšine nachádza iba ,,šlapák“.

Pár rád na cestu vlakom

 • vlaky sú niekedy preklimatizované, majte preto pripravenú do rezervy mikinu.
 • nie vždy sú vo vlaku zástrčky, tak majte dobre nabitú elektroniku.
 • zoberte si toaletný papier, mokré servítky a šikovné jednorazové zubné kefky z hotela.

Stravovanie vo vlaku

Vo vlaku je niekedy reštauračný vozeň, kde si za hotovosť kúpite jedlo. Jedlo patrí k mastnejším a citlivejšie žalúdky nemusia všetko zvládnuť. Pred cestou si preto kúpte jedlo na stanici. Vodu, pivo a chipsy dostanete aj vo vlaku, kde zamestnanci chodia s vozíkom a predávajú niekedy aj jedlo.

Bezpečnosť vo vlaku

Vietnamské vlaky sú jednoznačne bezpečné a netreba sa obávať okradnutia. Prípadov krádeže je minimum. Svoj cestovný pas a peniaze noste však radšej všade so sebou.

Kde sa fajčí?

Medzi vozňami. V kupé je prísny zákaz fajčenia.

Hlavné trasy vlakov

 • Hanoi – Saigon: Je to hlavná trasa a je nazývaná aj ,,vlak zjednotenia“. Celková dĺžka je 1 726 km a trvá necelé 3 dni. Prechádza cez mestá ako Hue, Dannag (neďaleko je mesto Hoian), Nha Trang.
 • Hanoi – Lao Cai: Tento vlak sa využíva najmä na presun do severnej časti Vietnamu. Vlak ide cez deň aj v noci. Cesta trvá 8 – 11 hodín v závislosti od čísla vlaku.
 • Hanoi – Halong Bay

Medzinárodné vlaky

Prechod cez vietnamsko–čínske hranice je už veľmi jednoduché a keď sa chcete vyhnúť prestupovaniu a spojiť dve krajiny dohromady, tak vlak je vašou ideálnou voľbou.

 • Hanoi – Nanjing: Cesta trvá cca.11 hodín. Z Nanjingu je už dobré spojenie smerom na Hong Kong či Peking. Viac info v časti o doprave v Čine.

Len pre zaujímavosť, ak máte veľmi veľa času na cestovanie, môžete ísť vlakom z Bratislavy až do Saigonu! Pozrite si časti Doprava v RuskuDoprava v Číne.

Autobusy

Vietnam má aj napriek nie vždy kvalitným cestám veľmi dobrú autobusovú dopravu. Tá je založená na jednoduchom systéme. V každom vietnamskom meste sú cestovné kancelárie, ktoré zabezpečujú autobusové spojenie medzi mestami. Ponúkajú tzv. open bus ticket na trase Hanoi – Saigon a vy môžete počas jedného mesiaca cestovať na rôzne miesta. Čiže najprv absolvujete napríklad cestu Hanoi – Hue, zostanete 4 dni a potom sa presuniete na tento jeden lístok z Hue do Nha Trangu. Platí jedným smerom a potvrdenie lístku sa robí 24 hodín pred vašim plánovaným odchodom. Cena lístka sa pohybuje v závislosti od cestovnej kancelárie od 30 do 60 USD. Tu vám ponúkame odkaz na jednu CK, ktorá to začala prevádzkovať ako prvá. Je drahšia, ale spoľahlivá – http://sinhcafe.com/english_info/info_opentour.htm.

Netreba sa obávať. V Hanoji i v Saigone na vás bude vizuálne číhať mnoho cestoviek.

Autobusy sú často spiace: