Uzbekistan

Samarkand

Samarkand Registan small

Mesto častované prívlastkami ako Zrkadlo sveta či Šperk vesmíru naznačuje, že ide o čosi výnimočné. Pre veľa ľudí je Samarkand rovnako magický ako Atlantída. Nádherné mesto s typickou timurovskou architektúrou. Uvádzame najdôležitejšie pamiatky v Samarkande, za ktoré vďačí mesto najmä skutočnosti, že ležalo na legendárnej hodvábnej ceste a bolo centrom ríše za vlády slávneho Timura a jeho vnuka Ulugbeka.

 • Registan – veľkolepé námestie, ktoré bolo údajne najkrajším námestím stredovekého sveta. Bolo to miesto, kde obchodníci na hodvábnej ceste predávali svoj tovar. Komplex sa postupne rozširoval, najmä za vlády Ulugbeka. Nachádzajú sa tu tri medresy, (islamské náboženské školy vyššieho typu) – Medresa Ulugbek, Medresa Sher-Dor, Medresa Tyllia Kori. Tieto medresy patria medzi najstaršie zachovalé medresy na svete. V Registane nájdete tiež mauzóleum Šajbanidov. Ak máte záujem vyjsť na vrch minaretov, opýtajte sa policajtov. Mali by vás tam pustiť za cca. 8 EUR.
 • Bibi Chanum – najväčšia stredoveká mešita pomenovaná po manželke slávneho vládcu Timura. Kedysi tu bol uschovávaný najstarší Korán na svete, ktorý je teraz v Taškente. Mešitu postihlo v roku 1897 veľké zemetrasenie. V 70-tych rokoch minulého storočia sa ju snažili obnoviť, ale stavba je naďalej vo veľmi zlom stave.
 • Shah-i-Zinda – starobylý nekropolis obsahujúci najmä mauzóleá, kde sú pochovaní vládcovia timurskej dynastie. Komplex začali stavať už v 11. storočí a je krásnou ukážkou majoliky a mozaiky. Je to jedno z najposvätnejších miest Uzbekov a je aj pútnickým miestom.
 • Gur-i-Amir – mauzóleum, v ktorom je pochovaný najznámejší Uzbek Timur veľký, ale aj Ulugbek a ďalší členovia panovníckeho rodu. Nádherné miesto s najlepšou ukážkou stredovekého umenia. Večer je mauzóleum vysvietené. Strážnik vás možno pustí dnu za malý poplatok a vy budete mať toto magické miesto len pre seba.
 • Trhovisko Siab – nachádza sa v blízkosti mešity Bibi Chanum. Nájdete tu výborné čerstvé aj sušené ovocie, zeleninu, chlieb, mliečne výrobky, ale aj bohatý výber korenín a čajov. Alebo si môžete dať delikátny plov s baraním mäsom.
 • Observatórium Ulugbeka – nachádza sa na hranici mesta Samarkand, taxíkom sa sem dostanete asi za 5 minút z centra mesta. Je to archeologická lokalita. Vedeli ste, že panovník Ulugbek patril medzi najväčších astronómov na svete? Vedel vypočítať obeh zeme okolo Slnka len s malou nepresnosťou? V miestnom múzeum sa dozviete ďalšie zaujímavosti o stredovekej učenosti na dvore Ulugbeka.

 

Buchara

Untitled-70buchara small

Mesto nabité historickými pamiatkami v strede vyprahnutej krajiny. Kým Samarkand je rozsiahly, Buchara je o niečo kompaktnejšia. Toľko budov pod ochranou UNESCO nenájdete asi nikde inde. Buchara je jedným z najposvätnejších miest v celej Strednej Ázii a pre mnohých cestovateľov je Buchara najkrajším mestom v Uzbekistane. Všetky pamiatky v Buchare sú dostupné pešo a je možné stihnúť ich za jeden deň. Najvýznamnejšími pamiatkami sú:

 • Kalónsky minaret a mešita – patria medzi najstaršie a najkrajšie pamiatky v Buchare. Ako maják sa tu týči Kalónsky minaret, ktorý je vysoký 45,6 m a bol postavený v roku 1127. Je to jedna z mála stavieb, ktoré Džingischán nezničil.
 • Medresa Mir-i-Arab – stojí oproti Kalónskej mešite. Táto islamská škola bola založená v 16. storočí. Obdivovať ju však môžete iba zvonka, keďže je to stále fungujúca škola a dnu turistov nevpustia.
 • Ark (Citadela) – najstaršia stavba s masívnymi stenami, ktorá sa stala aj pevnosťou. Je to v podstate palácový komplex používaný od 5. storočia do roku 1920, kedy ho zbombardovala Červená armáda. Zachovala sa iba trónna sieň. Kedysi to teda bolo kráľovské mesto a rezidencia emírov. Naposledy tu bol korunovaný emír Alim Khan v roku 1910. Dnes je to múzeum, v ktorom sa dozviete viac o dejinách Uzbekov.
 • Chor-Minor – malý ale pekný. Je to v skutku fotogenická pamiatka nachádzajúca sa mimo hlavných turistických miest, ale každý vám rád ukáže cestu k nej. Od Lyabi-Hauz je to pešo cca. 15 minút. Chor znamená v preklade štyri, ide teda o stavbu so štyrmi minaretmi. Chor-Minor bol postavený v roku 1807 ako súčasť väčšej stavby s mešitou a medresou. Tieto však boli zničené počas sovietskej éry. Minarety, ktoré uvidíte boli pôvodne akoby vstupnou bránou bývalej medresy, ale v skutočnosti sú skôr dekoráciou ako minaretmi vo vlastnom slova zmysle. Odporúčame prísť sem pred západom slnka. Vaše fotky budú mať mäkšie svetlo
 • Lyabi-Hauz – veľmi populárne a živé námestie uprostred Buchary, kde si vychutnáte príjemnú atmosféru pod morušami. Je tu historická vodná nádrž, ktorá bola súčasťou zásobárne s vodou – dnes je to fontána, ktorú večer farebne vysvietia. Je to obľúbené miesto pre odpočinok. Vychutnajte si tu tóny orientálnej hudby, pivko alebo aj uzbecké špeciality v niektorej z reštaurácií! Hneď vedľa nájdete sochu legendárnej satirickej postavy súfijskej slovesnosti, mudrca a hrdinu ľudových poviedok – Hodžu Nasreddina.
 • Mauzóuleum Ismaila Samaniho – v parku Samani nájdete najstaršiu islamskú stavbu v Buchare z roku 905. Mauzóleum je miestom odpočinku vplyvného vládcu z dynastie Samanidov – Ismaila Samaniho. Študenti architektúry túto stavbu dobre poznajú, keďže na nej sa zvyčajne vyučuje islamská architektúra. Je krásna z diaľky, ale hlavne z blízka. Nájdete na nej kombináciu niekoľkých štýlov, od zoroastriánskeho umenia až po islamské.
 • Mauzóleum Chasma Ayub – mauzóleum pochádzajúce z 12.-16. storočia. Postavené bolo údajne na mieste, kde podľa legendy Jób udrel palicou do zeme v čase, keď krajinu sužovalo veľké sucho. Zo zeme vtom vystrekla voda, čistá a navyše liečivá. Mimochodom, Ayub znamená Jób.
 • Ulugbekova medresa – postavená v 15. storočí, údajne v nej vyučoval matematiku sám vládca Ulugbek. Nie je tak pekne zrekonštruovaná ako medresy na samarkandskom Registane, ale za návštevu určite stojí a vstup je doposiaľ bez poplatku.
 • Krytý bazár – v centre mesta nájdete krytý historický bazár. Prechádzate sa pod kupolami a kocháte sa v najrôznejších uzbeckých produktoch. Pre Bucharu sú známe najmä tzv. suzani, typické ručné výšivky s farebnými kvetinovými vzormi. Bazár je preplnený suzani obrusmi, vankúšmi a poťahmi a sú tu lacnejšie ako v Samarkande.
 • Bozori kord – stredoveký hamam (kúpele). Stále aktívne kúpele, v ktorých máte pocit ako keby ste boli v rozprávke Tisíc a jednej noci. V kúpeľoch je tzv. suchá sauna, čiže nepredstavujte si sauny aké sú u nás, v ktorých teplota vystúpi na 90°C. V hamame vás nielen poriadne vyumývajú a namydlia, ale aj pomasírujú. Masáž trvá cca. 5 minút, ale je skutočne poriadna! Nezľaknite sa, ak uvidíte svojho kamaráta ako s ním narábajú! 🙂 Hamam je prístupný aj pre ženy. Treba sa vopred objednať.

 

Chiva

chiva panorama small

Menšie uzbecké mesto nachádzajúce sa na bočnej tepne hodvábnej cesty. Dostať sa sem môžete napríklad vlakom z mesta Navoi, a následne autobusom alebo taxíkom z malého mestečka Urgench. Cesta do Chivy vedie cez púšť Kyzylkum a je pomerne zdĺhavá. Uprostred Chivy sa nachádza veľmi zachovalá „stará Chiva“, čiže je to akoby „mesto uprostred mesta“ obohnané hradbami. V minulosti bola Chiva hlavným mestom Chivského chanátu. Táto „stará Chiva“ je dnes úchvatným kompaktným architektonickým múzeom, kde nájdete niekoľko významných historických pamiatok:

 • Khuna Ark – pevnosť a rezidencia chánov. Pochádza z 12. storočia, neskôr bola rozšírená, takže obsahovala stajne, mincovňu, hárem, baraky, mešitu i väznicu chána.
 • Medresa a minaret Islom-Hoja – sú to novšie, ale veľmi pekné pamiatky, postavené v roku 1910. Minaret Islom-Hoja je najvyšší minaret v Uzbekistane (57 m) a je možné vystúpiť po schodoch až na jeho vrch.

 

Muynak

vrak1 smallvrak2 small

Muynak bolo voľakedy prosperujúce rybárske mesto na brehu Aralského jazera. Dnes leží uprostred púšte a prachu a súčasná vzdialenosť k jazeru je odtiaľ približne 150 km. Mesto zažilo ekonomický kolaps po tom, čo túto oblasť zasiahla ekologická katastrofa – vysychanie rieky Amudarja a následne Aralského jazera. Zostal tu len prach, soľ, minerály a toxické látky roznášané vetrom a piesočnatými búrkami. Veľmi zaujímavým, hoci smutným zážitkom budú pre vás vraky rybárskych lodí stojace v piesku, kde bývalo kedysi jazero.

 

Aralské jazero

Untitled-72Aralské jazero

Návšteva tohto bývalého prírodného unikátu je dnes už skôr iba výzvou pre expedične ladených cestovateľov. Jazero postupne mizne z povrchu zeme. Kým v 60-tych rokoch malo rozlohu ca. 66 000 km2, dnes približne 3 300 km2. Veľký Aral je už nemožné prinavrátiť, pretože rieky Amudarja a Syrdarja doňho už takmer vôbec nevtekajú. Ak máte túžbu vidieť možno posledné kvapky Aralského jazera, tak len so skúseným miestnym šoférom, prípadne aj so sprievodcom. Cestu vybavíte cez niektorú z uzbeckých cestovných kancelárií v Taškente. Na ceste k Aralu počítajte s piesočnými búrkami, dažďom a náročným terénom. V prípade, že neprší, je možné pri Arali aj prespať, zvyčajne v jurte a v skromnejších podmienkach. Na brehu jazera počítajte tiež s extrémnymi teplotnými rozdielmi – horúce dni, studené noci. Výlet odporúčame najmä v prípade, ak ste skupinka viacerých cestovateľov, aby sa vám rozdelili náklady. Budete mať zaručene nezabudnuteľný zážitok. Zdoláte stovky kilometrov púšte, prespíte v jurte a uvidíte možno posledné kvapky smutného Aralu.

 

Nukus

Do Nukusu zrejme zavítate, iba ak smerujete z Chivy do Muynaku resp. k Aralskému jazeru. V Nukuse v zásade nenájdete nič mimoriadne. Ak sem však prídete, v každom prípade navštívte naozaj skvelú galériu moderného umenia (Múzeum umenia), obsahujúcu najmä zbierky ruských a uzbeckých maliarov z prvej polovice 20. storočia –  http://www.savitskycollection.org/.

 

Kyzylkum

Untitled-73

Šestnásta najväčšia púšť na zemi, rozprestierajúca sa medzi riekami Amudarja a Syrdarja. Je to piesočnatá púšť a jej názov znamená v preklade červená púšť alebo červený piesok. Na púšti Kyzylkum môžete aj prenocovať, a to v jurte! Ak ste skupinka aspoň 4 cestovateľov, odporúčame vám zarezervovať si výlet cez miestnu CK v Taškente. Byť v strede ničoty a mať miliardu hviezd nad sebou je neopísateľný zážitok.

 

Taškent

Untitled-74Untitled-75

Hlavné mesto Uzbekistanu, kde s veľkou pravdepodobnosťou pristane aj vaše lietadlo. Taškent je ideálnym východiskovým bodom pre cestovanie po Uzbekistane, ale aj sám osebe určite stojí za návštevu.

 • Chast-Imam – toto náboženské centrum je hlavnou historickou a kultúrnou pamiatkou Taškentu. Nájdete tu mešity Chozreti ImamTelly ŠejkBarakchánovu medresu, ale najväčšou atrakciou je jednoznačne najstarší korán na svete pochádzajúci zo 7. storočia, tzv. Osmanov korán, ktorý je uložený v medrese Moji Muborak (Library Museum). Korán údajne napísal Uthman Ibn Affan (nazývaný tiež Osman alebo Uthman) a do Taškentu ho priviezol sám vládca Timur.
 • Chorsu bazár – určite si nenechajte ujsť tento najväčší bazár v Uzbekistane, kde dostanete všetko od výmyslu sveta: ovocie – čerstvé aj sušené, zeleninu, mäso, koreniny, ale kadečo ďalšie. Najlepšie urobíte, ak sem prídete ráno.
 • Námestie nezávislosti – absolútne centrum mesta, kde je nielen parlament a sídlo vlády, ale aj pekný park a pomník pre všetkých Uzbekov, ktorí padli za druhej svetovej vojny.