Uzbekistan

Hraničné priechody v Uzbekistane patria medzi veľmi pomalé, byrokratické a často aj veľmi dôkladné pokiaľ ide o kontrolu batožiny. Pri prechádzaní hranicami majte stále pri sebe biely papierik deklarácie, ktorý treba pri výstupe odovzdať. Situácia na hraniciach sa neustále mení, a preto raz je hraničný priechod otvorený, inokedy zavretý. Pred každou cestou sa treba pri vybavovaní víz spýtať ambasády na hraničné priechody. V súčasnosti sú podľa našich skúseností otvorené tieto hraničné priechody:

S Kazachstanom

  • Zhhibek Zholy/Taškent – najčastejšie používaná hranica. Z Taškentu trvá cesta taxíkom cca. 30 minút a taxík stojí cca. 5 EUR. Na kazašskej strane vás vyjde spoločný taxík cca. 10 EUR/osoba. Cesta do Šimkentu trvá cca. 70 minút. Šimkent má vlakové spojenie s mestami Almaty a Astana.

S Afganistanom

  • Termez/Hayratan – Jediná hranica medzi týmito krajinami. Najbližšie afganské mesto je Mazár-e Šaríf.

S Turkménskom

  • Farab/Alat – Hraničný priechod je otvorený od 9.00 do 19.00, ale odporúčame prejsť cez tieto hranice hneď ráno, nakoľko v Turkménsku občas platí zákaz jazdiť v noci. Je to na ceste Buchara/Turkmenabad. Z Buchary na hranicu to trvá cca. 90 minút a do Turkmenabadu cca. 1 hodinu. Vzdialenosť medzi dvoma hraničnými budovami je asi 2 kilometre, ktorú treba prejsť pešo. Platí sa vstupný poplatok do Turkménska (12 USD). Majte pripravenú presnú sumu.
  • Shavat/Dashoguz – Hraničný priechod je otvorený od 9.00. Nachádza sa v blízkosti uzbeckého mesta Urgenč.

S Tadžikistanom

Situácia na hraničných priechodoch medzi Tadžikistanom a Uzbekistanom sa situácia neustále mení. Hranice sú v zásade otvorené v čase 9.00 – 18.00. Odporúčame prísť na hranice zavčasu resp. nie v noci. Hranice prekračujete po zemi, pešo. To znamená, že sa priveziete na hranice taxíkom alebo maršrutkou, prejdete cez hraničné kontroly a na druhej strane si vezmete nový taxík alebo maršrutku.

  • Oybek – Ak sa chystáte do Tadžikistanu napríklad z Taškentu, najbližší hraničný priechod pre vás je Oybek (Chanak). S Taškentu na hranice sa môžete odviezť taxíkom za cca 15-20 EUR alebo minibusom smerujúcim do Bekobodu. Až prejdete hranicou, na tadžickej strane budú čakať taxikári a odtiaľ sa môžete odviezť do Bustonu alebo do väčšieho mesta Khujand.
  • Penjikent – Tento hraničný priechod na ceste do uzbeckého mesta Samarkand, je uzatvorený až do odvolania.
  • Bekobod – momentálne uzatvorený pre cudzincov
  • Denau/Tursanzade – Hraničný priechod nachádzajúci sa 55 km na západ od hlavného mesta Dušanbe. Zo Samarkandu na hranice to trvá cca. 7-8 hodín autom, cena je približne 50 USD/auto. Následne po prekročení hraníc je to do mestečka Tursanzade asi 10 minút autom. Z Tursanzade do Dušanbe je to cca. 70 minút maršrutkou, cena cca. 10 USD.
  • Konibodom – hranica na ceste do Ferganskej doliny, medzi mestami Khujand – Kokand. Z mestečka Konibodom je to ešte 9 km na samotnú hranicu. Dostanete sa tam taxíkom alebo maršrutkou.