Uzbekistan

Doprava do Uzbekistanu

Do Uzbekistanu lieta z Európy viacero leteckých spoločností. Najpriamejšie letecké spojenie má letecká spoločnosť Aeroflot s prestupom v Moskve alebo letecká spoločnosť Turkish Airlines s prestupom v Istanbule.

Po prílete do Taškentu buďte pripravení nielen na dlhé čakanie, ale aj na vypisovanie colných prehlásení. Pri vstupe musíte vyplniť dve prehlásenia. Jedno si ponechajú a druhé odovzdáte pri odchode z krajiny. Nesmiete ich stratiť.

V rámci Strednej Ázie lietajú tieto letecké spoločnosti:

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Zatiaľ jediná a spoľahlivá letecká spoločnosť na veľké vzdialenosti je Uzbekistan Airways – https://www.uzairways.com/.

 

Autobusy a taxíky

Využiť autobus na veľké vzdialenosti nie je veľká výhra. Cesty v Uzbekistane nie sú najkvalitnejšie, autobusy sú často v horšom stave a cestovanie tak trvá veľmi dlho. Aj miestni preto často využívajú na dopravu medzi mestami taxíky. Funguje to tak, že keď sa auto naplní vyrazí do cieľovej destinácie. Ak chcete cestovať medzi mestami taxíkmi, tak treba prísť ráno na miestnu autobusovú stanicu. Cena na osobu za tzv. shared taxi (spoločný taxík) sú približne:

  • Taškent – Samarkand: 12-20 EUR/osoba
  • Samarkand – Buchara: 12-20 EUR/osoba
  • Buchara – Chiva: 10-20 EUR/osoba

Ak cestujete traja alebo štyria, taxík bude pre vás asi najlepším spôsobom dopravy medzi mestami. Treba sa však dopredu spýtať na cenu a treba aj zjednávať. Nedajte sa odradiť. Výhodou taxíkov je, že vás dovezú v cieľovej destinácii až na hotel, zatiaľ čo autobus len na stanicu.

 

Vlak

Uzbekistan zrýchľuje svoju železničnú sieť a vynakladá na to nemalé finančné prostriedky. Nočné vlaky sú vynikajúcou voľbou pri cestovaní, pretože šetria čas. Informácie o cestovaní vlakom v Uzbekistane nájdete na oficiálnej stránke uzbeckých železníc – http://uzrailpass.uz/.

Trasy vlakov

  • Taškent – Samarkand – najrýchlejší vlak Afrosyob ide rýchlosťou 250 km/h a túto trasu spraví za 2,5 hodiny. Ide jednoznačne o najrýchlejšiu dopravu medzi týmito mestami.
  • Taškent – Samarkand – Buchara – klasický rýchlik, ktorý má aj lôžka. Premáva denný aj nočný rýchlik. Cesta z Taškentu do Samarkandu trvá cca. 3,5 hodiny a do Buchary cca. 8 hodín. Pozor! Vlak nestojí priamo v Buchare, ale cca. 30 kilometrov od Buchary.
  • Vlaky do Chivy – nejazdia každý deň. Cesta vlakom z Taškentu do Chivy trvá cca. 18 hodín a vlak stojí v Samarkande. Z Buchary do Chivy však nejde priami vlak,  ale iba s prestupom v meste Navoi. Pozor! Vlaková stanica pre Chivu je v meste Urgenč, ktorý je vzdialený cca. 35 km od Chivy. Z Urgenču sa potom dostanete do Chivy miestnym autobusom alebo taxíkom.

Ako sa vo vlaku spí a ako vyzerá vlak?

Okrem Afrosyobu, v ktorom sú iba sedadlá, je vlak je rozdelený do týchto kategórií:

  • 1. trieda – uzamknuteľné kupé s 2 lôžkami, máte pocit komfortu.
  • 2. trieda – uzamknuteľné kupé so 4 lôžkami. Ideálne je, ak ste skupina štyroch ľudí. Bude to o to zábavnejšie, lebo budete stále spolu.
  • 3. trieda – otvorené kupé, lôžka sú aj v rozšírenej uličke. Budete mať síce kontakt s domácimi, ale ak niekto chrápe, počuje to celý vlak. Navyše, keď vlak stojí, klíma je vypnutá a otvorené kupé sa odrazu mení na saunu. Zvážte preto, či výška ušetrených peňazí stojí za to.

Je jedno, ktorú triedu si vyberiete, vždy dostanete na cestu čistú plachtu a obliečky.

Medzinárodné vlaky

Medzinárodné vlaky premávajú na trase Almaty – Taškent a aj Moskva – Taškent. Tieto vlaky sú však nesmierne zdĺhavé, máte oveľa menší komfort a na hraniciach čakajú veľmi dlho. Pri prechode medzi Kazachstanom a Uzbekistanom je lepšie ísť z mesta Šimkent taxíkom, ktorý vyráža z vlakovej stanice. Samozrejme, až keď sa naplní. Zo Šimkentu na hranice s Kazachstanom by to malo vyjsť cca. 10 EUR/osoba v spoločnom taxíku a cesta trvá cca. 70 minút po diaľnici. Hranica sa nachádza asi 15 minút od Taškentu.