Turkménsko

Vízový režim sa neustále mení a na vybavenie víz si vyhraďte viac času. Občania Slovenskej republiky môžu požiadať o víza na Veľvyslanectve Turkménska vo Viedni, ktoré doteraz nemá funkčnú webovú stránku. Ak by ste chceli získať klasické turistické víza, potrebujete si zabezpečiť svoj pobyt cez oficiálnu turistickú kanceláriu. Zoznam majú na ambasáde vo Viedni. Okrem víza si musíte zaplatiť hotel, dopravu a sprievodcu. Vyjde vás to lacnejšie, ak cestujete ako skupina ľudí. Kancelárie sú spoľahlivé a nemusíte sa obávať, že vás niekto oklame. Aj samotné služby v Turkménsku sú na veľmi dobrej úrovni.

Ak nemáte peniaze navyše a chcete ušetriť, tak sa dá získať tranzitné vízum, ktoré sa vydáva na 3 až 7 dní (väčšinou na 5 dní). Na to, aby ste získali tranzitné víza, musíte spĺňať určité podmienky:

  • Musíte mať už v pase víza tých krajín, do ktorých cestujete.
  • Tranzit znamená, že po Turkménsku vstupujete do tretej krajiny. Napríklad z Iránu idete do Turkménska a z Turkménska ďalej do Uzbekistanu. Nejde o tranzit, ak by ste sa po Turkménsku mali opäť vrátiť do Iránu.
  • Tranzitné víza sa vydávajú na presný dátum. Ak však vstúpite o deň neskôr, nie je to problém, ale víza sa vám nepredlžujú.
  • Ak cestujete na tranzitné víza, nemusíte mať sprievodcu. To znamená, že všetko si zabezpečujete sami. Na hraniciach však nie je veľa taxíkov a premávka v týchto hraničných oblastiach nie je hustá. Myslite na to pri plánovaní.

Ak budete platiť za víza, prosím nemajte poškodené, natrhnuté alebo pomaľované bankovky. Nezoberú ich. Majte na pamäti, že v tejto krajine sa veľa vecí mení. Informácie ohľadom vízovej povinnosti si preto radšej pred vycestovaním overte.