Turkménsko

Merv

Tu vznikli príbehy Tisíc a jednej noci. Merv je jedna z najmenej navštevovaných archeologických lokalít a pritom jedna z najvzácnejších na svete. Merv je považovaný za jednu z civilizácií, ktorú kompletne zničili Džingischánove vojská. Žiadne zátarasy, obmedzenia, pamiatky sú tu ako na dlani len pre vás.

Toto miesto je určené najmä milovníkom histórie. Tí, ktoré sa sem vydajú napriek tomu, že nemajú radi históriu, môžu byť sklamaní. Je to skôr o ruinách, archeologických výkopových jamách a pocite, že ste tu takmer sami tak výnimočnom mieste. Merv sa nachádza asi 40 km od Mary a musíte mať súkromnú  dopravu, aby ste sa sem dostali. Žiadna verejná doprava sem totiž nejazdí. Pri vstupe sa platí aj za fotografovanie a videokameru. Odporúčame prísť sem skoro ráno, nakoľko teplota okolo obeda vystúpi veľmi vysoko.

 

Ašchabad

ašchabad small

Hlavné mesto Turkménska patrí medzi najluxusnejšie mestá na svete. Má mnoho prvenstiev, ktorými predbehne samotný Dubaj. Je tu najviac fontán, mramoru, zlata, ale zároveň je to aj jedno z najbizarnejších miest na svete. Ašchabad treba vidieť, aj keby vás prípadne urážalo to množstvo peňazí, ktoré doňho bolo vrazených. Viac si prečítate na našom blogu.

  • Tolkuchka bazár – jednoznačná cestovateľská bomba! Nájdete tu všetko od predaja tiav, cez kvalitné koberce až po krásne strieborné náhrdelníky. Máte možnosť uvidieť, ako sa nakladá ťava pomocou žeriavu. Domáci chodia v tradičnom oblečení a vy máte pocit, že duch hodvábnej cesty tu neskončil. Trh sa nachádza na okraji mesta. Najkrajší je v sobotu a v nedeľu. Radšej si informáciu overte u miestnych.
  • Park nezávislosti – 2 km dlhý a 1 km široký park, v ktorom nájdete nielen 118 m vysoký pomník nezávislosti, ale aj sochy najvýznamnejších Turkménov.
  • Kniha Ruhnama – svätá kniha, ktorú napísal bývalý prezident Turkmenbaši.
  • Mauzóleum Turkmenbašiho – miesto, kde je pochovaný Turkmenbaši. Hneď vedľa mauzólea je mešita, ktorá je jedna z najväčších v krajine.
  • Nissa – neďaleko hlavného mesta je bývalé hlavné mesto Parthskej ríše. Veľmi dobre zachované a opravené mesto. Odporúčame prísť sem ráno.
  • Trojnožka – ďalší pomník s bývalým vládcom Turkmenbašim s výhľadom na mesto.
  • Mramorové mesto – Tak toto ste ešte nevideli! Je to nová časť mesta, kde je takmer všetko z mramoru. I keď tu ešte nikto nebýva, je to niečo, čo buď považujete za pekné alebo úplne bizarné. Odporúčame prísť sem v noci. Doposiaľ však bolo možné toto miesto vidieť len z auta bez toho, aby ste vystúpili. Pozrite si malú ukážku:

 

Konye Urgench

Stredoveké mesto, ktoré ležalo na hodvábnej ceste. Leží približne 100 km od Dashoguzu a 480 km od Ašchabadu.

  • Nedjameddin Kubra mausoleum – jedno z najposvätnejších miest v Turkménsku. Ide o stavbu zo 14. storočia. Nedjameddin žil na prelome 12. a 13. storočia a bol jedným z najvýznamnejších islamských učiteľov.
  • Turabeg Khanum mausoleum – ide o jednu z najkrajších stavieb v Strednej Ázii. Vo vnútri máte 365 hviezd, ktoré symbolizujú dni v roku, 12 otvorených a zatvorených oblúkov symbolizujúcich hodiny počas dňa a 4 veľké okná symbolizujúce ročné obdobia.
  • Kutlug Timur minaret – Najvyšší minaret v Strednej Ázii s výškou 62 m.

 

Derweza

Plynová diera v severnej časti Turkménska nachádzajúca sa 260 km od Ašchabadu v púšti Karakum. Nazýva sa aj brána do pekla. Najlepšie je prísť na toto miesto večer, keď plynová žiara ožiari okolie.