Thajsko

Bangkok

Mesto anjelov, pre ktoré je charakteristický je chaos, pamiatky, bary, teplo a vôňa čili. Bangkok je bláznivý, ale krásny. Možno nedosahuje krásu niektorých iných ázijských, ale isto sa doňho zamilujete. Bez Bangkoku by Thajsko nebolo úplné, hoci platí, že čo cestovateľ, to názor. Bangkok treba skrátka vidieť a zažiť.

 • Kráľovský palác – Hoci thajského panovníka určite neuvidíte, pozrite si aspoň kráľovský palác. Nájdete tu nielen kráľovské insígnie, ale aj budhistické stavby ako sú stupy, paláce a brány. Kam však smerujú kroky každého turistu, je jadeitový Budha. Pri vstupe do paláca musíte mať dlhé nohavice a žiadne tričko na ramienka. Nemusíte mať síce obutú pevnú obuv, ale nesmiete mať šľapky/žabky. Klasické trekové sandále sú prípustné.
 • Wat Pho – Najväčší ležiaci Budha v Bangkoku v blízkosti kráľovského paláca. Je to súbor budhistických stavieb. Odporúčame navštíviť podvečer, keď tu nie je toľko turistických autobusov. Nachádza sa tu najznámejšia masérska škola. Ten kto má čas, robia tu aj týždňové kurzy.
 • Wat Arun – Od Wat Pho k rieke Cho Praya je to cca. 5 minút, kde je trajekt, ktorý vás prevezie na druhú stranu rieky. Plavba trvá do 5 minút. Chrám so stupou vytvorený z kachličiek bol miestom čínskych obchodníkov. Na stupu sa dá vyliezť a je odtiaľ výhľad na mesto. Najkrajšia je stupa podvečer.
 • Kao san road – Vrelo odporúčame! Je to miesto, kde sa voľakedy stretávali hippisáci. Ide vlastne o ulicu, ktorá žije 24 hodín denne, nájdete tu nielen obchody so všetkými potrebnými a nepotrebnými vecami, ale aj bary, diskotéky, reštaurácie, vyprážaný hmyz, masáže, hotely, skvelé palacinky, ananás s čili – skrátka všetko. Je to akoby malý Bangkok. Nachádzajú sa tu aj miestne CK, ktoré zabezpečia nielen dopravu do všetkých kútov Thajska, ale aj víza napríklad do Barmy.
 • Patpong – Každý o tom počul, každý tam bol, každý má vlastný názor. Ide o ulicu, kde sú hlavne bary so živými vystúpeniami. Nahé ženy zo svojich vagín vystrelujú pingpongové loptičky, otvárajú pivové fľaše, vyťahujú z nich žiletky a robia ďalšie podobné bizarnosti. Ak sa rozhodnete navštíviť takýto bar, treba zaplatiť nielen vstupné – spýtajte sa dôsledne pred vstupom na výšku poplatku – ale treba si objednať aj predražené pivo. Platí tu zákaz fotenia a filmovania.
 • Plávajúce trhy – Asi 1,5 hodinová jazda z centra mesta. Ide o sieť kanálov, kde miestni predávajú najmä ovocie zo svojich lodí. Treba prísť ráno, keď je to ešte relatívne plné predajcov. Nezľaknite sa, keď je tu niekedy viac turistov ako predávajúcich. Odporúčame prenajať si malú loďku, ktorou sa dostanete bližšie k predajcom.

 

Ayutthaja

Bývalé kráľovské mesto v rokoch 1350 – 1767, kým ho nedobyli Barmčania. Je to súbor palácov, budhistických stúp a chrámov. Jedna z najväčších archeologických lokalít v Thajsku. Je približne 80 km od Bangkoku. V časti ,,Doprava“ nájdete viac informácií o tom, ako sa sem dostať.

 

Kanchanaburi

Tu sa nachádza známy most cez rieku Kwai. Navyše toto miesto spojené s vojnovým múzeom z čias druhej svetovej vojny.

 

Chiang Mai

Foto: Tomáš Vasilik

Foto: Tomáš Vasilik

Najväčšie mesto v severnom Thajsku, ktoré bolo hlavným mestom dynastie Lanna v rokoch 1296 – 1768. Leží 700 km od Bangkoku. Je to východiskovým bodom pre všetky treky do miestneho pralesa. Výlety sa robia k miestnym Karenom. Aj keď nemáte veľkú znalosť angličtiny, určite sa dohodnete a vyberiete si z miestnej ponuky. V pralese je možnosť prenocovania. Nechodí sa tam však na vlastnú päsť, ale s miestnymi CK. V meste je nespočetné množstvo miestnych CK, ktoré sa predbiehajú v cenách. Vládne tam vyslovene boj o zákazníka. Nie je teda nutné nič dopredu rezervovať, pretože ponuky sa na vás budú na mieste len tak sypať.

 • Mesto má 300 budhistických chrámov. Najznámejší je Wat Phrathat Doi Suthep a najstarší je Wat Chiang Man.
 • Treba navštíviť nočné trhovisko, ktorý je ako keby malý Kao san road.

 

Pláže a miesta na oddych

Foto: Tomáš Vasilik

Foto: Tomáš Vasilik

Ak by sme sa opýtali desiatich cestovateľov, asi každý by odporúčal inú pláž, iné miesto na oddych. Nedá sa povedať, čo je najlepšie. Niektorí milujú Krabi, iní hľadajú menej navštevované miesta ako je Koh Tao. Jedno miesto však neodporúčame, a to Pattayu. Tomuto miestu sa radšej vyhnite. Má len veľmi málo spoločné s Thajskom. Vyberáme z nášho pohľadu tie najkrajšie miesta aj s odkazmi na oficiálnu stránku ostrova, kde nájdete viac informácií a tiež fotografie:

 • Koh Samui – krásne biele pláže a široký výber ubytovania – http://kohsamui-tourism.com/
 • Koh Tao – korytnačí ostrov – http://www.kohtao.com/koh-tao-travel.htm
 • Krabi – Krabi už je masovo navštevovaná destinácia, ale stále si zachováva svoje čaro. Samotné pláže tu nie sú tak krásne ako na iných ostrovoch, ale možno sa odtiaľto vybrať na výlety na okolité ostrovy s plážami, ktoré vás chytia za srdce. Krabi má aj širokú škálu atrakcií – http://www.krabi-tourism.com/. Z Krabi sa dá dostať na jeden z najkrajších ostrovov – Phi Phi. Tu sa natáčal známy film Pláž (The Beach) s Leonardom DiCapriom. Dá sa tu prespať, ale ostrov možno navštíviť aj v rámci jednodňového výletu z Krabi.
 • Phuket – najväčší thajský ostrov s azúrovým morom a bielymi piesočnatými plážami – http://www.phuket.com/.