Thajsko

Doprava do Thajska

Do Bangkoku lieta takmer každá väčšia európska letecká spoločnosť a ak plánujete dopredu, letenku môžete kúpiť aj za cca. 500 EUR. Bangkok je aj veľkým prestupným uzlom do ostatných krajín Juhovýchodnej Ázie.

 

Vnútroštátna doprava

Cestovanie po Thajsku na vlastnú päsť nikdy nebolo tak jednoduché a lacné ako teraz.

Letecká doprava

Je tu široká škála miestnych leteckých spoločností, ktoré sú spoľahlivé. Rezerváciu letenky spravíte jednoducho aj z domu a všetko funguje skvele.

Najpopulárnejším dopravcom v Ázii, ktorý už neraz vyhral cenu za najlepšiu leteckú nízkonákladovú spoločnosť, je Air Asia – http://www.airasia.com/ot/en/home.page?cid=1. Netreba sa báť výrazu „nízkonákladový“. Letecká spoločnosť je presne taká istá ako klasické aerolinky, ale za stravu na palube si platíte. Žiadne boje o váhu, dopredu vytlačené letenky, ako to poznáme pri európskych nízkonákladovkách. Air Asia lieta aj do Austrálie, Indie, Nepálu, Japonska, ale hlavne v rámci Thajska. Majú minimálne meškania a počas nášho cestovania boli vždy presný. Air Asia je cenovo veľmi prijateľná. Platí, že čím skôr urobíte rezerváciu, tým lepšiu cenu budete mať.

Ďalšou thajskou leteckou spoločnosťou je Bangkok Airways – http://www.bangkokair.com/eng.

 

Vlaky

Thajsko má najlepšie prepracovanú železničnú sieť v juhovýchodnej Ázii a navyše aj prehľadnú. Ak sa aj nedostanete niekam vlakom, napríklad na populárne ostrovy, zabezpečená je doprava cez rôzne dopravné spoločnosti.

Vlakom môžete cestovať nielen do thajských miest, ale aj do zahraničia. Z Bangkoku sa dostanete do:

 • Laosu – do hlavného mesta Vientiane síce nejazdí priamy spoj, ale vlak stojí v thajskom pohraničnom meste Nong Khai. Odtiaľ si potom vezmete Tuk Tuk a za pár minút ste v hlavnom meste. Cesta vlakom trvá cca. 10,5 hodín/621 km. Cenník uvádzame nižšie.
 • Malajzie – Z Bangkoku chodí do malajského mesta Butterworth, kde po presadnutí do malajského vlaku prídete do Kuala Lumpur. Cesta trvá cca. 16 hodín/1 549 km.
 • Kambodže – Vlak ide do thajského pohraničného mesta Aranyaprathet. Trvá to cca. 6 hodín.
 • Singapuru – Z Kuala Lumpur do pohraničného mesta Johor Bahur je to 392 km. Následne po prekročení hraníc nasadnete na metro a do centra mesta sa dostanete za cca. 45 minút.

Mapu vlakovej dopravy nájdete tu: http://www.seat61.com/Map-southeast-asia-train-routes.htm#.VfGDgpUVjIU.

Vlaky sú rozdelené do niekoľkých tried:

 • 1. trieda – Tieto vlaky väčšinou jazdia na trase Chiang Mai – Nong Khai (Laos) . Ide o kupé s dvomi lôžkami, umývadlom v kupé, čistou posteľnou bielizňou a klimatizáciou. Možnosť nabiť si elektroniku. Vlak má aj reštauračný vozeň. Tieto vlaky sú zvyčajne veľmi rýchlo vypredané.
 • 2. trieda – Takisto veľmi pohodlná trieda. Spiace vozne sú riešené takto: https://www.youtube.com/watch?v=kkKxEJxef6A, sú klimatizované a čisté. Vagóny majú toaletu – väčšinou „šlapák“ a malé umývadlo so studenou tečúcou vodou. Takisto vlaky majú aj alternatívu pre tých, čo radi cestujú na sedadlách 2 plus 2. Čiže si môžete vybrať či lôžko alebo sedadlo. Lacnejší variant pre lôžko a sedadlo je bez klimatizácie. K lôžku dostanete posteľnú bielizeň.
 • 3. trieda – táto trieda je bez klimatizácie s takzvanými tvrdými sedačkami a bez možnosti sklopenia. Tento druh vlaku jazdí na krátkych vzdialenostiach a rezervácia nie je potrebná. S touto 3. triedou sa dostanete do týchto miest: Kanchanaburi, Ayutthaya a Aranyaprathet (hranica s Kambodžou).

Vlakové lístky si môžete kúpiť na hlavnej vlakovej stanici v Bangkoku – Hualaphong. Predaj lístkov sa otvára 60 dní pred termínom odchodu. Najrýchlejšie vypredaná je vždy 1. trieda. Lístky na vlak sa nedajú kúpiť mimo Thajska. Kúpite ich buď na mieste, alebo cez miestne CK v Bangkoku. Ak priletíte do Bangkoku a chcete byť dlhšie v meste, kúpte si lístky čo najskôr a nenechávajte to na deň odchodu. Lístky sa kupujú na pas. Najviac sú vlaky zaplnené v čase nového roku a v prvej polovici apríla. Najviac cestovateľov využíva vlaky smerom do Chiang Mai.

Jedlo vo vlaku

V drvivej väčšine vlakov je reštauračný vozeň a jedlo sa pohybuje v cene okolo 200 THB (thajských bahtov). Vo vlakoch je zakázaný predaj a konzumácia alkoholu. Pamätajte, že Thajsko veľmi dôsledne dodržuje zákony.

Najpopulárnejšie smery

 • Bangkok – Chiang Mai: 751 km/cca. 13 hodín vlakom číslo 1. Iné spoje sú o niečo dlhšie.
 • Bangkok – Chumphon (ostrov Ko Tao): vlaková doprava s následným trajektom – http://www.lomprayah.com/ww/.
 • Bangkok – Surat Thani (ostrov Ko Samui): vlaková doprava, následne autobus do prístavu a trajekt. Všetko je zahrnuté v cene – http://www.thailandtrainticket.com/.
 • Bangkok – Surat Thani (Krabi) vlaková doprava a následne autobusová doprava v trvaní cca. 3 hodín do Krabi.

 

Autobusy

Netreba chodiť na miestne autobusové stanice. Takmer všade sú miestne cestovné kancelárie, ktoré predávajú lístky na do všetkých smerov v Thajsku. Sú spoľahlivé a za dobré ceny. Výhodou je, že autobus vás vyzdvihne pred miestom, kde ste si kúpili lístok.

Samotné autobusy na dlhé vzdialenosti sú klimatizované a pohodlné so sklopiteľnými sedadlami. Thajské autobusy sú v porovnaní so slovenskými na výrazne vyššej úrovni. Autobusy majú často aj toaletu a podávajú vám vodu. Ak autobus stojí počas prestávky, zastaví na mieste, kde sa dá dobre najesť, napiť a odpočinúť. Ide skutočne o vysokú úroveň cestovania. Presvedčte sa o tom sami:

 

Tuk Tuky

V mestách sa často budete presúvať miestnymi trojkolkami. Cena sa zjednáva. Tieto stroje sú vydekorované pestrými farebnými kreáciami.