Tadžikistan

Dushanbe

IMG_9436

Hlavné mesto Tadžikistanu je v porovnaní s Bishkekom či inými stredoázijskými mestami, celkom príjemné hlavné mesto. Je tu veľa zelene, parkov a fontán. Fontána na Rudaki Avenue je v noci dokonca vysvietená, takže je obľúbeným miestom na stretávanie sa ľudí. Ak ste v Dushanbe, odporúčame navštíviť tieto miesta:

  • Socha Ismaila Somoniho – veľká 25 m vysoká socha zakladateľa dynastie Samanidov v 10. storočí. Tadžici sú na Somoniho mimoriadne hrdí, keďže bol ich najúspešnejším vládcom. Sochu bolo kedysi možné odfotiť iba zdiaľky. Dnes je už možné vystúpiť na prvých pár schodov, za sochami levov však už stráži policajt a ďalej vás nepustí.
  • Rudaki park  park na Rudaki Avenue, plný fontán a zelene. Vhodný na odpočinok.
  • Zelený bazár  najväčšie trhovisko v Dušanbe, kde nájdete skutočne pestrú paletu ovocia – čerstvého aj sušeného, zeleniny, pečiva, mliečnych výrobkov, mäsa, korenín ale aj vyprážané tadžické špeciality.
  • Vlajka  v centre mesta sa týči 165 m vysoká žrď s obrovskou tadžickou vlajkou. Zrejme vás ohromí svojou veľkosťou, vidno ju aj z veľkej diaľky.

 

Hissar

IMG_9490

Asi 20 minút od Dushanbe sa nachádza pevnosť Hissar. Jej veľká časť je síce iba replika postavená za sovietskych čias, v pôvodnom stave sa však zachovala aspoň vstupná brána. Hissar bol osídlený už pred 3000 rokmi. Neskôr tu bol postavený palác bukharského bega (guvernéra), a stal sa jednou z dominánt Bukharského Emirátu. Návštevu Hissaru si môžete naplánovať ako poldenný výlet z Dushanbe. Do Hissaru sa dostanete maršrutkou za 3 TJS zo stanice Hissor, Shahrinav & Tursunzoda Taxi Station, ktorá odchádza, keď sa zaplní. Vstupné do pevnosti stojí 1 TJS.

 

Khorog

IMG_9406

Khorog je príjemné menšie mesto v blízkosti afganských hraníc a je vstupnou bránou do Pamíru. V podstate je to jediné skutočné mesto GBAO (Gorno-Badakšan autonómna oblasť). Dostanete sa sem prenajatým autom po súši, miestnou dopravnou linkou (auto/minivan) alebo malým 17 miestnym lietadlom z Dušanbe. Odporúčame zažiť tento let aspoň v jednom smere – nielenže vám to ušetrí čas a pľúca od prachu, ale vidieť pod sebou tadžické hory bude jednoducho nezabudnuteľný zážitok. Ľudia v Khorogu sú prekvapivo moderní, dohovoríte sa tu po anglicky dokonca aj so školákmi. Je to zrejme aj vďaka tomu, že v Khorogu je viac stúpencov uvoľnenejšej ismailskej vetvy islamu. V centre mesta je príjemný park a všade rastie množstvo topoľov.

 

Pamir Highway

Untitled-62

Po prílete do Khorogu sa vyberte smerom na východ po známej scénickej ceste Pamir Highway, postavenej sovietmi v 30-tych rokoch minulého storočia. Auto si môžete prenajať v Khorogu a vyjde vás to výhodnejšie, ak ste skupinka aspoň 4 ľudí. Odporúčame prenajať si auto s pohonom 4×4 a jednoznačne s miestnym skúseným šoférom. Pamir Highway (oficiálne M41) je jedna z najvyššie položených medzinárodných ciest, na ktorej budete míňať hory, ale aj údolia, slané jazerá i stáda jakov. V minulosti tadiaľto viedla aj vetva legendárnej hodvábnej cesty. Cesta je veľmi prašná a miestami v zlom stave kvôli občasným zosuvom pôdy a tuhým zimám. Je však čoraz atraktívnejšou pre turistov, či už na aute alebo na bicykli. Hlavnými atrakciami v rámci Pamir Highway sú jazero Karakul (severovýchod Tadžikistanu smerom do kirgizského mesta Osh), petroglyfy, údolie Madian, jazero Yassik kul, treking po horách či k ľadovcom. Ak máte auto s pohonom 4×4, môžete z Pamir Highway odbočiť aj do Wakhanského údolia, ktoré vás prekvapí dramatickými výhľadmi. Keďže je jediným pozemským spojítkom krajín Kirgizsko – Tadžikistan – Uzbekistan – Afganistan, jazdí po nej veľa kamiónov a nákladných áut, ktoré vás môžu v serpentínach zdržať. Viac o cestovaní na Pamir Highway sa dozviete v časti Doprava a v blogovom článku o Pamir Highway.

Cesta po Pamír Highway je vzrušujúca a nezabudnuteľná:

 

Pamír

Untitled-63Untitled-64

Pamír – nazývaný tiež Strecha sveta – je pohorie s niekoľkými sedemtisícovými štítmi a krásnou, ale drsnou prírodou. Kým v západnom Pamíre sa nachádzajú tri vrchy vyššie ako 7 000 m.n.m. a ľadovce, východný Pamír je skôr náhorná plošina s chudobnejšou flórou a faunou.

Na vstup do Pamíru potrebujete už spomínaný GBAO-permit. Trekovanie v Pamíre je náročné, najmä kvôli terénu, nadmorskej výške, trasy nie sú značené a po ceste nemáte zdroje pitnej vody či útulne na prespanie a odpočinok. V Tadžikistane môžete trekovať pešo alebo aj na koňoch a odporúčame zobrať si aj sprievodcu. Viac informácií o trekoch, sprievodcoch a mapách nájdete napríklad na týchto stránkach: http://www.pamirtrek.com/en/ alebo http://www.pamirs.org/trekking.htm.

 

Murghab

Murghab leží na juhovýchode krajiny. Jeho populácia je okolo 4000 obyvateľov a nemajú tu tečúcu vodu. Murghab nie je veľmi vábny a zrejme bude iba vašou medzizastávkou na ceste ku Karakulu, prípadne na ceste z/do Kirgizska. Murghab leží v podstate na križovatke ciest do/z Kirgizska a Afganistanu.

 

Údolie Madian

Údolie Madian (Madyan Valley) vás v porovnaní s vyprahnutými vrchmi Pamíru prekvapí svojou zeleňou. Do údolia sa vchádza z južnej časti mesta Murghab.

 

Karakul

karakul small

Karakul je jazero a zároveň dedina na severovýchode Tadžikistanu. Oblasť je obývaná etnickými Kirgizmi. Jazero leží vo výške 3 960 m.n.m., čím je jedným z najvyššie položených jazier na svete. V slanom jazere s rozlohou 380 km2 žije jeden jediný druh ryby, okolie jazera je však ornitologicky významnou lokalitou. Okolo Karakulu sa rozprestierajú vyše sedem tisícové zasnežené štíty Pamíru. Ak ste ochotní privstať si na východ slnka, naskytne sa vám nádherný pohľad ako sa slnečné lúče pomaly predierajú spomedzi vrchov a vrhajú svetlo na štíty náprotivnej strany jazera. Aj v letných mesiacoch môže byť pri Karakule pomerne chladno. Prespať tu môžete v miestnom hosteli alebo v jurte u domácich.

 

Pohorie Fann

Fann mountains - IskanderkulFann mountains - Alaudinske jazera

Pri návšteve Tadžikistanu nesmiete vynechať Pohorie Fann v západnej časti krajiny. Nájdete tu krásne tyrkysové jazerá ukryté medzi päťtisívovkami. Je to úžasné miesto na odpočinok aj na turistiku:

  • Iskanderkul – magické tyrkysové jazero, ktoré je pomenované po Alexandrovi Macedónskom a je opradené mnohými legendami.
  • Alaudinské jazerá – o niečo ťažšie dostupné, ale krásne a priezračné tyrkysové Alaudinské jazerá, pri ktorých sa nachádza aj kemp. Odtiaľ sa potom môžete vybrať na túry do okolitých hôr.

Video – Pamir Highway, Karakul Village, Fann Mountains: Veverka